הסלמונלה בקורנפלקס - שלב הטיוח: העובד שהתעצל, המנהל שלא ידע - והמחסן האשם

השאלות הקשות שעולות מהתחקיר שפירסמה היום יניליוור ■ לוגיסטיקר: "דו"ח של בודק מגמתי שמחפש ש"ג להאשים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המשטחים הנגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערד
המשטחים הנגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערדצילום: אליהו הרשקוביץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

משרד יחסי הציבור שנשכר על ידי יוניליוור לטפל במשבר הקורנפלקס המזוהם שלח הבוקר את סיכום החקירה של משרד החקירות ששכרה יוניליוור. משרד החקירות בדק את הנסיבות שהובילו לזליגת משטח ובו יותר מ-240 אריזות של דגני בוקר המזוהמות בסלמונלה לסופרמרקטים ולבתי צרכנים. המשרד נשכר על ידי יוניליוור במוצאי שבת.

משרד החקירות של יוניליוור, ויצמן יער חקירות, מסביר את רצף האירועים שהובילו לדעתו ליציאת המשטח המזוהם וטוען כי המחסן בה הוחזקו דגני הבוקר מנוהל עצמאית על ידי חברה בשם "לוגיסטיקר", שהינה חברה בת של חברת ממן ועובדי תלמה יוניליוור לא נוכחים בו.

התחקיר לא נותן תשובות לשאלות הבאות וגם לא מעלה אותן: הראשונה, מדוע יוניליוור השאירה 240 אריזות דגני בוקר שהיא ידעה שהן מזוהמות במחסן שלא מנוהל על ידה. שנית, בתחקיר מצויין כי עובדי לוגיסטיקר לא ידעו שהמשטח המדובר מכיל מוצרים מזוהמים. מדוע יוניליוור לא מסרה זאת למנהלי המחסן כדי שינקטו ביתר זהירות? משכך, המוצרים לא הופרדו באמצעות גידור או הפרדה פיזית ראוייה אחרת במשך חודש מאז שיוניליוור ידעה על קיום סלמונלה במוצרים. בנוסף, הם לא נשלחו להשמדה במשך כחודש וחצי והושמדו רק אתמול (ג') .

עוד עולה מהתחקיר כי רק כשלושה שבועות אחרי הייצור, כשביוניליוור כבר יודעו על זיהום מסוג הסלמונלה מזה כשבועיים, שינתה מחלקת בקרת האיכות של יוניליוור את הסטטוס של המשטח מחסום להפצה לגריעה מהמלאי ומיועד להשמדה.

צילום: אליהו הרשקוביץ

בעניין תהליך העבודה ביוניליוור, מסבירים בתחקיר כי לאחר הייצור, נערמות אריזות הדגנים על גבי משטחי עץ, המשטחים נארזים בשרינק ולאחר מכן מודבקת מדבקת upi - תעודת הזהות של המשטח - על כל אחת מפאות המשטח. לאחר מכן, המשטחים מפונים למחסן תוצרת גמורה שבניהול לוגיסטיקר.

משלב העברת המשטחים למחסן ובקבלתו ואחסונו - כל משטח מסומן באות Q , שמשמעותה שהוא נמצא בסטטוס של בדיקות מעבדה והוא חסום להפצה. מרגע זה, כל תנועות המשטח מתועדות על ידי מערכת sap ביוניליוור. עם קבלת תוצאות המעבדה ובהתאם להן, מורידה מחלקת בקרת האיכות של יוניליוור את החסימה ואת הסימון Q וניתן להפיץ את המשטחים.

משחזור האירוע עולה כי המשטח המזוהם יותר נקלט במחסן ב-27 ביוני בשעות הערב כשהקוד שעל המדבקה הינו חסום להפצה. רק ב-14 ביולי - כמעט שלושה שבועות לאחר מכן - מחלקת בקרת האיכות של יוניליוור שינתה את הסטטוס של המשטח במערכת הסאפ מ- Q ל-S, שמשמעותו גריעתו מהמלאי ומיועד להשמדה.

מנכ"לית יוניליוור ישראל ענת גבריאלצילום: תומר אפלבאום

בדו"ח הסיכום נכתב כי מהחקירה עולה שהמשטח קיבל "זהות חדשה" בגלל פעילות שנעשתה וכך יצא מהמפעל. ביוניליוור גילו שהוא יצא רק כאשר ב-6 באוגוסט קיבלו תלונה מלקוחה על כך שרכשה דגני בוקר מתאריך הייצור הבעייתי. אז הם חזרו למשטח הנגוע וגילו שהמשטח שעליו מודבקת מדבקת זיהוי של המשטח הנגוע כולל למעשה מוצרים אחרים שיוצרו בתאריך אחר. בשתיים מהפאות של המשטח נמצאו מדבקות המזהות אותו כמזוהם אך הן היו מקומטות וניכר כי נתלשו. הן הוצמדו למשטח לא כמקובל על ידי הכנסתן לשרינק ולא על ידי הדבקתן. על הפאה השלישית נמצאה מדבקה שנחתכו ממנה מספר ה-upi והברקוד.

בחברת החקירות מעריכים, שעובד המחסן, שפרטיו ידועים לחברה, הכין את המשטח למשלוח למרות היותו נושא מדבקה שהברקוד שלה חסום למשלוח מתוך הנחה כי החסימה תוסר תוך מספר ימים וכפי שהיה מקובל במחסן לפי גירסת מנהל המחסן. כשעברו מספר ימים והגיע העת לשלוח את המשטח לשופרסל, התעצל העובד להחזיר את המשטח ולהביא אחר במקומו ובחר ככל הנראה באופציה הקלה יותר של תלישת מדבקת זיהוי ממשטח תקין והדבקתה על המשטח המזוהם.

בתחקיר מצויין כי גם בשלב זה לא היה ידוע לאף אחד מעובדי המפעל כי מדובר במשטח מזוהם בסלמונלה. העובד ויתר עובדי המחסן שנחקרו טענו כי לא החליפו את המדבקות. מנכ"ל המחסן סירב שהעובדים יעברו בדיקת פוליגרף ולאחר מכן לא הסכים שייחקרו ללא נוכחות קב"ט לוגיסטיקר.

מחברת לוגיסטיקר נמסר בתגובה: "העובדות הנכונות באשר להשתלשלות האירוע שמקורו במפעל יוניליוור ידועות לנו ונלבן אותן מול הלקוח ולא בתקשורת. צר לנו על הדו"ח החובבני וחסר האחריות של משרד ויצמן יער, שביצע את החקירה מטעם יוניליוור ובחר בסופו של יום להטיל את האשמה על מחסנאי, תוך שימוש בהשערות וסברות שאין להן שום בסיס ותימוכין במציאות, במקום למצוא את מקור התקלה.

"בניגוד לנטען, שיתפנו פעולה עם הלקוח שלנו ועם כל הרשויות שפנו אלינו לרבות חברת ויצמן יער, שתיחקרה שעות ארוכות את העובדים שלנו ונמשיך לעשות זאת בכדי לסייע ככל שניתן. לא נשתף פעולה עם בודק מגמתי שמחפש ש"ג להאשים אותו במקום לבצע בדיקה מקיפה ומהימנה שתמצא את מקור התקלה האמיתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש