ח"כים בליכוד דרשו להדיח בחוק את מנכ"ל התאגיד אם לא יעבור לירושלים

חברי הכנסת אמסלם וביטן דרשו לשלב סנקציה חריפה נגד המנכ"ל במקרה שלא יעביר את הפעילות לירושלים במועד, אך התפשרו על סנקציה כספית. גורם הקשור בתאגיד: "רעיון הזוי"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלדד קובלנץ
אלדד קובלנץצילום: איה אפרים
נתי טוקר
נתי טוקר

האם חברי כנסת מהליכוד מנסים להדיח את מנכ"ל תאגיד השידור? ל-TheMarker נודע כי במסגרת המו"מ סביב העברת תאגיד השידור לירושלים, דרשו ח"כים מהליכוד כי אם התאגיד לא יעבור במועד לירושלים, מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ יפוטר מיד מתפקידו.

החכ"ים הם דוד אמסלם ודוד ביטן. האחרון התבטא כי יש לסגור את פעילות התאגיד ואף גיבש הצעת חוק לביטול רפורמת הסגירה-פתיחה. במסגרת המו"מ סביב מועד העברת פעילות התאגיד לירושלים, דרשו שני הח"כים סנקציה חריפה: במקרה שבו התאגיד לא יעבור לירושלים במועד - קובלנץ יפוטר מיידית.

אלא שהח"כים האחרים שהשתתפו בדיונים, בהם רועי פולקמן (כולנו) ויו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני), וכך גם נציגי משרד האוצר, הביעו התנגדות נחרצת לניסיון ההדחה. במקום זאת, ביטן ואמסלם יוזמים מנגנון אחר לשליטה בתאגיד - סנקציה כלכלית.

לפי המודל של ביטן ואמסלם, שעשוי להיות כלול מחר בהסכם הפשרה, תאגיד השידור הציבורי יספוג קנס או תקציבו יקוצץ אם לא יעבור לירושלים במועד שסוכם. המשמעות עשויה להיות פגיעה חמורה ביכולת התפקוד של התאגיד מול איום בקיצוץ תקציבי ממשמעותי.

צילום: ניר שמול

גורם הקשור לתאגיד אמר כי "זה רעיון הזוי. באיזה מקום שמענו שמאיימים על גוף ציבורי בקיצוץ תקציב. מאיפה יקחו את הכסף הזה? מהמשכורות של העובדים? אין לזה תקדים בשום מקום שמאיימים לקצץ תקציב של גוף ציבורי".

סכום העיצום הכספי שמוסכם כרגע שיוטל על התאגיד הוא 10 מיליון שקל על כל חודש איחור במעבר לירושלים. כלומר, התאגיד יספוג קיצוץ של כ-15% מתקציבו מדי חודש.

"הממשלה הציעה באפריל 2018 להעביר את רוב הפעילות לירושלים", אומר ביטן ל-TheMarker. "אנחנו לא הסכמנו כי אין שום סנקציה שתחייב אותו לעבור. דרשנו גם אבני דרך של מעבר לירושלים. לא דרשנו את ההדחה, אלא שאלתי את הפקידות מה הסנקציה שתבטיח את המעבר הזה, והסנקציה הכספית שהוסכם עליה מספקת אותי".

במענה לשאלה כיצד יוכל התאגיד לתפקד אם תקציב מקוצץ והאם אין חשש לפגיעה בשכר העובדים, אמר ביטן: "יש להם אחריות על התאגיד אז שיקיימו את החוק. אם לא, התאגיד יהיה בבעיות. אנחנו רוצים שזה יעבור לירושלים והם מסכימים לאבני הדרך האלה. למעשה, אנחנו לא מאמינים להם שהם באמת רוצים לעבור לירושלים. הם רוצים להיות בתל אביב. לכן דרשנו סנקציות".

ח"כ רועי פולקמןצילום: דוברות הכנסת

הפשרה המתגבשת: תאגיד השידור יחל לפעול מירושלים ב-2017 ב"מודל ערוץ 10"

לאחר מאבקים סוערים בוועדת הכלכלה היום (ג') סביב המיקום שבו יפעל תאגיד השידור, בשעות האחרונות מתגבשת פשרה: תאגיד השידור יחל לפעול חלקית מירושלים כבר ביוני 2017 במודל פעילות מצומצם, שיורחב עד ליוני 2018 - אז יעמוד התאגיד באופן מלא בהוראות החוק.

פעילות קול ישראל תחל לפעול כבר בשלב הראשון בירושלים - באולפני הלני המלכה של רשות השידור. בכל הקשור לטלוויזיה, התאגיד יחל את רוב פעילותו במודיעין, אך ביוני 2017 יעביר חלק מפעילות השידור שלו לבניין הקבע בירושלים, שנרכש באחרונה ברחוב כנפי נשרים. התאגיד יעבוד בדומה למודל הפעילות של חדשות 10, שבה רוב המערכת מרוכזת בגבעתיים, אך השידורים וחלק מהעובדים ממוקמים באולפן בירושלים. ביוני 2018 החוק יחייב כי הפעילות תועבר באופן מלא לבניין הקבע בירושלים.

במו"מ לקראת ישיבת ועדת הכלכלה מחר, משתתפים הח"כים רועי פולקמן (כולנו), שהוביל את הדיון בנושא בוועדת הכלכלה עד כה והיה שותף למתווה, וכן חברי הכנסת מהאופוזיציה נחמן שי ומיקי רוזנטל, ויו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני). בדיונים משתתפים גם אנשי עיריית ירושלים ותאגיד השידור. מטעם הקואליציה טיפלו בנושא יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, ויו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד).

ח"כ נחמן שיצילום: מיכל פתאל

ח"כ פולקמן מסר: "אנחנו בדיונים היסטוריים על מהות חופש התקשורת והביטוי בישראל. בשבועות האחרונים אנו עדים להשתוללות והתקפות על התאגיד. לצערי, המטרה פה היא לא ירושלים אלא חיסול התאגיד. אנחנו רוצים שידור ציבורי ותקשורת חופשית בישראל ויש פה מהלך גדול מצד הליכוד המנסה לקבור את התאגיד - כולל התקפות מתוזמנות. סיעת כולנו, המשמשת כמבוגר האחראי בממשלה הזו - לא תיתן להחזיר את המדינה לימי מפאי בהם המדינה הייתה שייכת למפלגה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי