הצרכנים משלמים את עסקת מגה-ביתן

ההתעקשות של הגורמים המשפיעים על העסקה כי דווקא ביתן ירכוש את מגה היתה תמוהה, לאור זאת שמלכתחילה היו סימני שאלה כבדים סביב יכולתו לממנה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רק לפני שבועיים עמדו בחולצות לבנות, עטויים בארשת של שביעות רצון עצמית, חלק מהאנשים שהובילו לכך שמגה נרכשה בסופו של דבר על ידי יינות ביתן. זה היה אירוע הסגירה של העסקה שערכו נאמני מגה, שבאופן יוצא דופן פקדו אותו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שעזר לסדר לעובדי מגה הסכם קיבוצי משופר, וכונס הנכסים הרשמי פרופ' דוד האן, שתמך בנאמני מגה באופן מוחלט לאורך כל הליך המכירה. שניהם סיפרו עד כמה הם שמחים שהרשת נמכרה לבסוף ליינות ביתן.

מי שלא באו לאירוע, למרות אחריותם הרבה על מכירתה של מגה ליינות ביתן, הם בכירי רשות ההגבלים העסקיים. הסירוב העקרוני שלהם לאשר את רכישת מגה על ידי רמי לוי היה הגורם העיקרי להתנהלות של נאמני מגה, שדחפו בכל כוחם למכירת הרשת ליינות ביתן - אותה רשת שעד לא מכבר יוצגה על ידי לא אחרת מאשר הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין.

נחום ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

לפני שלושה שבועות, כשרשות ההגבלים הודיעה רשמית כי היא מאשרת את עסקת מגה־ביתן, היא צירפה מסמך ובו שאלות ותשובות המסביר למה אמרה "לא" לרמי לוי ו"כן" ליינות ביתן. בתשובה לשאלה "מדוע החליטה הרשות לתת אינדיקציה שלילית לרמי לוי ולא נתנה אינדיקציה דומה ליינות ביתן?" ענתה הרשות, בין היתר, כי "ההבדל העיקרי בין רמי לוי ליינות ביתן בא לידי ביטוי במחזורים של שתי הרשתות ובתפקיד הייחודי של לוי כמחולל תחרות. המיזוג עם יינות ביתן נבדק לעומק ואושר רק בתנאים מבניים, ונועד להפיג חששות תחרותיים". בתשובה לשאלה "האם אין חשש שבעקבות המיזוג ייווצרו 'שני ראש חץ' - יינות ביתן ושופרסל - שישלטו בשוק?" ענתה לעצמה הרשות כי "רכישת מגה על ידי יינות ביתן מגדילה אמנם את נתח השוק שלה, אך נשמר פער לא מבוטל בין הרשת הממוזגת לבין שופרסל. גם לאחר המיזוג נותרו מתחרים משמעותיים נוספים לשופרסל והרשת הממוזגת".

כעת כבר מתחזקת הסברה כי רשות ההגבלים טעתה. בשבועיים שחלפו מאז שרכש את מגה, נחום ביתן עוד לא הוריד את המחירים ברשת מגה בעיר, אבל הספיק להעלות את המחירים ב–9% בממוצע ברשת יינות ביתן (ב–33 המוצרים שנבדקו). גם אם נותנים לביתן ליהנות מהספק שעברו רק שבועיים מאז שרכש את מגה, העובדה שהוא העלה מחירים ביינות ביתן מעלה סימני שאלה גדולים לגבי האפשרות שהוא ישתמש לרעה בכוח שניתן לו.

ממצאי בדיקת TheMarker כי מחירי מוצרים ביינות ביתן עלו ומחירי מוצרים במגה לא ירדו היו פחות מרגיזים לולא הם היו מלווים בתחושה קשה של "הכתובת היתה על הקיר". מכירת מגה היתה הזדמנות נדירה, שככל הנראה לא תחזור על עצמה בעשור הקרוב, להורדת המחירים ברשתות המזון בתוך הערים. ואולם היא סוכלה בעקביות רבה על ידי כל המעורבים בדבר וגם על ידי אלה שהתערבו סתם כך: שר האוצר, משה כחלון, שמיהר להתייצב לצד ניסנקורן, דרש את מכירתה של מגה במקשה אחת והעדיף משום מה את טובת עובדי מגה על טובת הציבור, שכורע תחת נטל מחירי המזון - והיה משלם פחות אם מגה היתה נמכרת למספר רשתות. הנאמנים מן הסתם יישרו קו.

גם ההתעקשות של הגורמים המשפיעים על העסקה כי דווקא ביתן ירכוש את מגה היתה תמוהה, לאור זאת שמלכתחילה היו סימני שאלה כבדים סביב יכולתו לממנה, והעובדה שכבר מההתחלה פנה ביתן לכמה מהספקים בבקשה לקבל דחייה בתשלומים במטרה לממן חלק מהעסקה. כבר לאחר שהספקים סירבו לבקשה, התגבר החשש כי הצרכנים הם אלה שיצטרכו לממן את הרכישה.

ספק אם מישהו מאלה שהסיטו למכירת מגה ליינות ביתן יופתע כשהוא יקרא את ממצאי הבדיקה שערכנו. ואולם כל אחד מהם כבר קיבל את מה שהוא היה צריך מהעסקה הזאת - אם זה יחסי ציבור, הון פוליטי או כסף רב. מי שיישארו לשלם את המחיר בשנים הקרובות יהיו כנראה, כרגיל, הצרכנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"