חמש שנים אחרי המחאה החברתית: זה מה שבאמת נשאר בכיס שלנו

מאות אלפים יצאו לרחובות בקיץ 2011 - אך השפעת המחאה התפוגגה ברובה לאחר כשנה ■ 32% מהנשאלים בסקר TheMarker סבורים כי מחירי הדיור, שזינקו בחמש השנים האחרונות, הם סיבה טובה לחזור לרחובות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הפגנת המיליון", בירושלים בספטמבר 2011
"הפגנת המיליון", בירושלים בספטמבר 2011צילום: אוליבייה פיטוסי
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המחאה החברתית שהוציאה מאות אלפי ישראלים לרחובות בקיץ 2011 הובילה לירידת מחירים, אך במרבית התחומים השפעתה התפוגגה לאחר כשנה - כך עולה מבדיקה של TheMarker ביחד עם חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, שבוחנת את ההשפעה של המחאה על ההוצאות העיקריות של משקי הבית בישראל.

בשנה הראשונה לאחר המחאה ירדו המחירים בחלק מהתחומים, בעיקר במזון. ואולם כעבור זמן לא רב הם חזרו לטפס, ואף נהפכו גבוהים יותר מאשר לפני המחאה. ההתייקרות העיקרית במהלך התקופה נרשמה בתחום הדיור - שהיה הסיבה שהציבור יצא לרחובות מלכתחילה. הדירות בישראל התייקרו ב-32% עד מארס השנה, בעוד השכר הממוצע עלה בכ-12% בלבד.

גם מחירי הקוטג' הוציאו את ההמונים לרחובות - ובשנה הראשונה לאחר המחאה מחירי המזון ירדו ב-2%, בעוד מדד המחירים הכללי עלה בכ-1%. אבל מאז השתנתה המגמה, ומדד מחירי המזון (כולל פירות וירקות) עלה בכ-4% בחמש השנים האחרונות, בעוד שהמדד הכללי עלה בכ-2% בלבד. ומה לגבי מחיר הקוטג'? הוא עלה מעט, בדומה לעלייה במדד, והוא כיום 5.73 שקלים, לעומת 5.63 שקלים ערב המחאה החברתית.

בנוסף, אף שחלפו חמש שנים מאז המחאה - למרות ההבטחות לסופרטנקר או ליוזמות להורדת מחירים כמו מחיר למשתכן - בעיית יוקר הדיור בישראל לא נפתרה. כך עולה גם מסקר שביצע מכון המחקר פלאנס בראשות שרית שטרנברג עבור TheMarker, שלפיו 32% מהנשאלים סבורים כי מחירי הדיור הם הסיבה שבגללה יש לחזור ולמחות.

שני תחומים נוספים שלגביהם סבור הציבור כי יש סיבה לצאת ולמחות הם יוקר המחיה הכללי (15%) ויוקר המזון (9%). במלים אחרות: מאז מחאת 2011 חלפו חמש שנים, אבל הסיבות שהוציאו את ההמונים לרחובות נותרו כואבות ועדכניות.

ההוזלות בסלולר 
לא נבעו מהמחאה

אחד התחומים העיקריים שבו נרשמה ירידת מחירים משמעותית הוא אופנה, אך הדבר קרה בלי קשר משמעותי למחאה החברתית. בחמש השנים האחרונות ירדו מחירי האופנה ב-11%, בעיקר בשל התחרות הגוברת בענף. רשתות אופנה בינלאומיות שהגיעו לישראל קבעו רף מחירים נמוך - והרשתות המקומיות נאלצו להגיב, גם במחיר של שחיקה ברווחיות.

מי שלא הצליחה להתמודד עם תנאי התחרות החדשים יצאה מהמשחק. עם זאת, ייתכן שהמחאה העלתה את מודעות הצרכנים לחיסכון ולרכישה מתוכננת יותר, ותרמה בכך לירידות המחירים בענף.

התחום היחיד שבו המחירים ירדו משמעותית הוא תקשורת - עם ירידה של 26% במחירים. זאת, בעיקר בשל הירידה במחירי הסלולר מאז מאי 2011 ועד היום. אולם נושא זה כלל לא היה אחד מהנושאים על סדר היום במחאה החברתית, שכן הציבור כבר הרגיש ששר התקשורת דאז, משה כחלון, פועל לשינויים בתחום.

בזמן המחאה, המחירים בענף הסלולר כבר החלו במגמת ירידה, וההוזלות בו אינן קשורות בשום אופן למחאה, אלא להתערבות המדינה שהובילה להגדלת התחרות - וכתוצאה מכך לירידת מחירים. למעשה, תחום הסלולר הוא התחום היחיד בשנים האחרונות שבו ראינו את הממשלה מפשילה שרוולים, מנתחת את השוק, מוצאת את הכשלים, מטפלת בהם ויוצרת שינוי משמעותי.

ראינו שכאשר הממשלה מעוניינת ליצור שינוי אמיתי בענף מסוים ולגרום להורדת מחירים בו, היא מסוגלת, ומכך אפשר להסיק כי גם בתחומים נוספים - כמו מחירי הדיור והמזון - היא יכולה להביא לשינוי אמיתי, ולא קוסמטי בלבד.

כדי שזה יקרה, הציבור צריך לא לוותר, להיות אקטיבי יותר ולהפנות את המחאה לעבר שינויים שהממשלה יכולה לחולל. לדוגמה, בענף המזון - הורדת המע"מ על מזון, הורדת מחירי המים והחשמל לתעשייה, הורדת פערי התיווך בירקות ופירות וצמצום מספר המתווכים בשוק; בדיור - שינוי שיטת התכנון ויצירת היצע גדול יותר למגורים. וכמובן - לנצל את זכות הבחירה ולבחור בממשלה נקייה הפועלת למען הציבור.

הכתבה המלאה תפורסם מחר במוסף Markerweek.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם