רמי סדן מציג: כך משפצים קורות חיים

רמי סדן נבחר ליו"ר חדשות 10 לאחר שדיווח כי צבר ניסיון ניהולי כששימש מנהל מחלקת הדוברות והיח"צ של שערי צדק וחבר הנהלה בבית החולים ■ אלא שבפועל הוא לא נשא במשרה ניהולית במוסד ■ עורך דינו: "הוא היה אחראי על כל הקמפיינים ועבדו בניהולו אנשים"

סימני השאלה סביב מינויו של רמי סדן לתפקיד יו"ר חדשות 10 מתגברים: ל–TheMarker נודע כי בניגוד לדיווח של סדן לרשות השנייה, הוא לא כיהן באף תפקיד ניהולי בכיר, ולכאורה אין לו את הניסיון הדרוש בחוק לכהן בתפקיד דירקטור בחברת חדשות מטעם הציבור.

המשרה המשמעותית היחידה שבה כיהן סדן היא דובר בית החולים שערי צדק, אך במשרה זו לא היו עובדים תחת ניהולו. סדן הועבר מתפקיד זה לאחר ארבע שנים לאור חוסר שביעות רצון מתפקידו. לאחר מכן מילא סדן תפקיד זוטר במשרה חלקית כאחראי על ההדפסות של בית החולים. מעבר לזה לא מילא סדן אף תפקיד ניהולי אחר בחברה משמעותית.

רמי סדןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

למועצת הרשות השנייה יש סמכות למנות ארבעה מתוך עשרת הדירקטורים בחברות החדשות בערוצים המסחריים. סדן מונה על ידי הרשות השנייה לדירקטור בערוץ 10 בנובמבר 2015, ולפני כחודש בעלי המניות מטעם RGE בחרו בו ליו"ר ערוץ 10.

מכיוון שהסמכות לקבוע מי ישמש יו"ר היא בידי הדירקטוריון עצמו, חוק הרשות השנייה קובע כי כל אחד מארבעת הדירקטורים מטעם הציבור צריך להיות בעל כשירות של יו"ר דירקטוריון חברה ממשלתית. כלומר, כבר בשלב שבו מונה לסדן לתפקיד דירקטור ברשות השנייה, לפני כחצי שנה, הוא אמור היה לעמוד בתנאי הסף של יו"ר.

בחוק החברות הממשלתיות יש הגדרות ברורות מי כשיר לעמוד בראש חברה כזאת. כך, הוא צריך להיות בן לפחות 25 ובעל תואר אקדמי בתחום עיסוקה של החברה. סדן הוא אכן בעל תואר ראשון בפילוסופיה וחינוך מהאוניברסיטה העברית, בעל תואר ראשון במשפטים ובעל תואר שני מוכר בניהול תקשורת מהשלוחה הישראלית של אוניברסיטת קלארק, שפעלה בישראל עד 2010. עם זאת, לסדן אין תואר מאוניברסיטת הרווארד, על אף שהצהיר על כך.

החוק דורש גם שהמועמד יהיה בעל ניסיון של חמש שנים לפחות בתפקיד בכיר בתחום הניהול העסקי של תאגיד בעל היקף נכסים משמעותי, בכהונה ציבורית בכירה או בתפקיד בכיר בתחום עיסוקיה של החברה. האם סדן עומד בתנאי הסף הזה? לפי דיווחו, שנות הניסיון הניהולי שלו נגזרו מעבודתו בבית החולים שערי צדק, ומשנים שבהן ייעץ לחברות כמו הארגז, הרבנות הראשית וחברת התרופות גלקסו סמית' קליין.

סדן דיווח כי עבד בשערי צדק ב–1986–2006. לפי דיווחיו, הוא היה מנהל המחלקה ליחסי ציבור, שעבדו בה יותר מ–20 איש, היה חבר הנהלת בית החולים, ממונה על כל הפרסומים של בית החולים ואחראי לפרסומים שהופצו בעולם. בהרצאה שנשא סדן בעבר, הוא גם טען כי היה אחראי על יחסי הציבור וחלק ממערך גיוס התרומות של בית החולים ב–24 מדינות, שגייס 30 מיליון דולר בשנה.

בית החולים שערי צדק בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

לא ניהל אנשים

אלא שמידע שהגיע ל-TheMarker מעלה תמיהות אם סדן עומד בתנאי הכשירות בשל עבודתו בשערי צדק. סדן שימש דובר שערי צדק במשך ארבע שנים בלבד - ב–1986–1990, בתקופה שפעילות בית החולים היתה נמוכה מאוד - כ–20% מהפעילות כיום. בכל מקרה, סדן מעולם לא היה חבר הנהלת בית החולים. בכל אותם שנים הוא עבד לבדו בתחום הדוברות, ולא ניהל אנשים תחתיו - כלומר לא היתה זו משרה ניהולית. מבדיקת TheMarker עולה כי בניגוד לדברי סדן, הוא מעולם לא היה קשור לפעילות גיוס התרומות לבית החולים.

ב–1990 הועבר סדן מתפקידו כדובר לאחר ביקורת על התנהלותו. בבית החולים הוחלט לאפשר לו להמשיך לעבוד בתפקיד זוטר ובמשרה חלקית. סדן מונה לתפקיד האחראי על עבודות הדפוס של שערי צדק. ההגדרה הרשמית של תפקידו היתה אחראי על רכש שירותי דפוס, והוא פעל תחת אחריותו של מנהל הרכש של בית החולים.

באותן שנים ניהל סדן במקביל משרד יחסי ציבור ולובינג בבעלותו. בחלק מהתקופה הוא גם שימש יועץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו לענייני חרדים, ובעיקר שימש יועץ קרוב של רעייתו שרה. משרד יחסי הציבור שבבעלותו לא היה משמעותי בשוק. סדן דיווח כי העניק ייעוץ חיצוני לחברות כמו הארגז, אך הוא לא נשא באף תפקיד ניהולי בחברות אלה, אלא שימש ספק שירותים חיצוני - ולכאורה לא ניתן להכיר בעבודתו כיועץ חיצוני תמורת תשלום חודשי לניסיון הדרוש לשם כשירות לתפקיד דירקטוריון. סדן גם שימש חבר מליאת רשות השידור, אך זה אינו תפקיד ניהולי והוא לא מוכר לתנאי הכשירות בדירקטוריון ממשלתי.

כיום שתי חברות יחסי הציבור שהיו בבעלות סדן כבר לא פעילות. חברה שהוקמה ב–1994 בשם א.ר סדן פורקה מרצון, ושותפות בשם סדן־הולצמן נסגרה ב–2013. שותפות נוספת של סדן עם אנשי היח"צ אלי לניאדו ואבי גנאור פורקה ב–2006 לאחר כמה חודשים, והצדדים נגררו להתכתשויות בבית המשפט.

עו"ד אילן בומבך מסר מטעמו של סדן: "זהו אוסף של בדותות. סדן סיים את תפקידו כדובר כשהתחלף מנכ"ל שחפץ למנות את איש אמונו. פעילות ההפקה לגיוס כספים בכל העולם נעשתה בניהולו. שתי החברות של סדן לא נסגרו. התפקיד בשערי צדק מעולם לא היה רכש הדפוס, הוא היה אחראי על הדפוס וההפקות השונות של בית החולים לשיווק וגיוס תרומות וממונה על הפרסומים בארץ ובחמש שפות בעולם של המרכז הרפואי. הכפיפות היתה למנהל (האדמיניסטרטיבי) של המרכז הרפואי. הפעילות בשערי צדק כללה ניהול כל המודעות והקמפיינים. תחת ניהולו עבדו חמישה עד עשרה אנשים במשך רבע מאה. במשך השנים סדן היה אחראי על ניהול הפרסום והשיווק בקונצרן הארגז ובחברות תרופות בינלאומיות".

מהרשות השנייה נמסר: "שלב איתור המועמדים לכהונת דירקטורים מטעם הציבור בחברות החדשות מתנהל באופן יסודי ומקצועי, וראשיתו בהליך בדיקה בהובלת היועצת המשפטית לרשות השנייה שבו מתבקשים המועמדים לחתום על תצהיר מפורט המתייחס לכל אחד מהסעיפים הקבועים בחוק, וכן לעמידתם בכל תנאי הסף לכהונת יו"ר דירקטוריון החברה. בתום הליך הבדיקה מועברים לעיון ועדת האיתור רק המועמדים שעברו, בצירוף חוות דעת משפטית המאשרת את עמידתם בכל הקריטריונים הנדרשים. היה ויוגש מידע הנוגע למי מנציגי הציבור מטעם הרשות השנייה - תתקיים בעניין בדיקה יסודית. לא נאפשר למי שלא עמדו בתנאי הסף לשמש נציגי ציבור מטעם הרשות השנייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"