יותר ערוצים ושחקנים חדשים: כך מתכוון נתניהו לטלטל את שוק התקשורת

בין ההמלצות של ועדת פילבר שפורסמו היום: ערוצי הספורט יחויבו למכור את המשחקים הבולטים למתחרים ויוטלו מגבלות חמורות לגבי הבעלות על התוכן בערוץ 2

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו צופה בטלוויזיה
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
נתי טוקר
נתי טוקר

שוק השידורים בישראל עומד לעבור טלטלה - ייכנסו אליו יותר ערוצים מסחריים קטנים שיקבלו רישיון שידור בקלות, ויותר מפעילי טלוויזיה רב-ערוצית שיתחרו ב-HOT וב-yes - זו תמונת השוק שמנסה ועדת פילבר לגבש בדו"ח המסכם שלה שפורסם היום (ה'), ואלה הרפורמות שראה לנגד עיניו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כאשר נטל לידיו את סמכויות שר התקשורת.

הדו"ח, שעקרונותיו מתבססים על ועדה קודמת בראשות פרופ' עמית שכטר, כולל שורה של המלצות לעיצוב מחדש של הרגולציה בשוק השידורים בהתאם לשינויים הטכנולוגיים וכניסת האינטרנט, וזאת תוך התמודדות עם מבנה השוק הריכוזי בישראל. עם זאת, היישום של חלקים נרחבים בדו"ח נדחה בשל רצון של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, להעניק לשחקנים בשוק, yes ו-HOT, אפשרות נוספת לשימוע.

הוועדה נוסדה כדי להתמודד עם חוסר התחרות בשני שווקים בשוק השידורים: שוק הטלוויזיה המסחרית, שבו שולטות זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת והשחקן הקטן בו הוא ערוץ 10; ושוק הטלוויזיה הרב ערוצית, שבו שולט דואפול HOT ו-yes, לצד סלקום TV הקטנה יחסית. בשוק הזה חוסר התחרות מביא לכך שהצרכנים משלמים מחיר גבוה של יותר מ-200 שקל עבור חבילת ערוצים גדולה.

המטרה המוצהרת של הוועדה היא חיזוק התחרות והגדלת ההיצע בשוק הערוצים המסחריים, באמצעות הסרת חסמים ועידוד פתיחתם של ערוצים חדשים - גם אם דלי תוכן יחסית. בפועל, למרות הפחתת הרגולציה, האמצעים שבהם משתמשת הוועדה לחיזוק התחרות הם בעיקר התערבות משמעותית בשוק השידורים.

לפי המלצות הוועדה, רק שחקן שיגיע לנתח שוק של 10% יתחיל להיות מחויב בחובות רגולטוריים כלשהם - למשל בשידור חדשות, אך ללא מינימום של חובת הוצאה. ככל שיעלה נתח השוק כך יגדלו החובות עד לנתח של 20%, שבו המחויבויות יהיו מלאות - כלומר רף הוצאה מינימלית של כ-70 מיליון שקל לחדשות והשקעה של כ-50 מיליון שקל בסוגה עילית.

ההמלצה הזו מתיישבת היטב עם המטרות הפוליטיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. התגברות התחרות בתחום תחליש את הדומיננטיות של חדשות 2 ו-10, שלטעמו של נתניהו אינם מסקרים אותו בהגינות. נתניהו אולי גם מקווה שייכנסו לשוק מפעילי טלוויזיה שאולי יהיו אוהדים כלפיו, במודל שבו פועל היום החינמון "ישראל היום".

מנגד, על הערוצים המסחריים יחולו מגבלות חריפות. למשל, כדי לחזק את כוחם של היוצרים ומפיקי התוכן, ייאסר על הערוצים המסחריים להחזיק בבעלות של יותר מ-50% מהתוכן החיצוני שהופק עבורם (בעוד כיום חלקם מחזיקים ביותר מ-80%), בהתאם למסקנה קודמת של ועדת בראשות ד"ר עדי אייל. עבור הערוצים המסחריים, המלצה זו היא סדין אדום.

הרפורמות המשמעותיות יותר, או לפחות כאלה שאמורות להשפיע באופן ישיר על כיסם של הצרכנים, נוגעות לשוק הטלוויזיה הרב-ערוצי. השוק הזה נשלט כבר שנים על ידי HOT ו-yes, עם כ-1.5 מיליון לקוחות יחד, ואילו סלקום הקטנה שנכנסה לשוק לפני כשנה וחצי הצליחה לפי הדיווח האחרון לגייס כ-70 אלף לקוחות בלבד.

חברי הוועדה הגיעו למסקנה כי כדי להגביר את היכולת של השחקנים החדשים בשוק הרב ערוצי להקים פלטפורמות תחרותיות, יש צורך לחזק את כוחם של יצרני התוכן. המפיקים ובעלי הערוצים העצמאיים בפלטפורמות נסמכים על שולחנן של HOT ו-yes - ולכן נמנעים מלמכור תוכן לשחקנים חדשים.

בעקבות כך, הוועדה ממליצה על התערבות משמעותית בשוק התוכן והסדרה שלו באמצעות חיזוק הערוצים העצמאיים. כך, בעלי התוכן המקורי יחויבו למכור לאחר 3 שנים את כל התוכן לכל דורש, ובכך לאפשר לשחקן חדש להציע תוכן נרחב ללקוחותיו עוד לפני שיפיק בעצמו. מנגד, הפלטפורמות לא יוכלו "לנקום" בערוצים העצמאיים, אלא יחויבו להעלות ערוצים עצמאיים במתכונת של רישיון מיוחד - וגם יחויבו לאפשר להם להציע את מרכולתם ישירות בשירות ה-VOD.

בוועדה הבינו כי שני סוגי תכנים שמהווים חסם משמעותי בפני כל תחרות: ספורט וילדים. בנוגע לילדים, נקבע כי ניתן ליצור חלופות, אבל בכל הנוגע לספורט - הוועדה ממליצה על רגולציה מתערבת מאוד. כך, כל מפעיל ערוץ ספורט יחויב להציע למכירה את שידור הערוץ לכל פלטפורמה, ובנוסף, כל פלטפורמה תוכל לרכוש את אחד מרשימת הענפים הבולטים שמהווים מוקד משיכה משמעותי לשידורי ספורט. כך מקווים בוועדה לאפשר לכל פלטפורמה שקמה להציע שידורי ספורט.

ערוצי הספורט יחויבו למכור את המשחקים הבולטים למתחריםצילום: רויטרס

המלצה משמעותית נוספת היא ביטול החובה של HOT ו-yes לשווק חבילת בסיס שנמכרת כיום בכ-220 שקל וחבילת יסוד בכ-120 שקל. במקום זאת, הן יחויבו לשווק חבילת ליבה במחיר שייקבע על ידי השר. החבילה תכלול את הערוצים המסחריים (2 ו-10), הערוצים הציבוריים (1, 33 ו הכנסת) והערוצים הייעודיים (9, הלא בערבית, 24 ו-20), וכן ערוץ ספורט וערוץ ילדים.

בנוסף לזה, ערוץ עצמאי שירצה לעלות כתוספת לחבילת הבסיס יוכל לעשות זה ללא מעורבות של הפלטפורמות. נשקלת גם אפשרות, תוך התייעצות עם הממונה על ההגבלים, לאפשר לערוצים העצמאיים לפתח יחד מערכת חיוב ישירה מול הצרכנים ללא צורך ב-HOT וב-yes.

עם זאת, המלצות אלה, שנוגעות לחבילת הליבה או לחובת המכירה, לא יחולו באופן מיידי, אלא רק לאחר שימוע שייעשה לחברות הכבלים והלוויין על ידי צוות מיוחד במשרד התקשורת. חברים בוועדת פילבר מחו על העיכוב הזה, אך פילבר טען כי כדי למנוע סחבת משפטית בבג"ץ יש לקיים שימוע ספציפי על נושאים אלה.

התקווה של הוועדה היא שיקומו שחקנים חדשים בשוק הרב ערוצי, למשל פרטנר. השחקן החדש יהיה מפוקח באופן חלקי, ולא יחויב להשקיע כלל בהפקות מקור. מנגד, גם המחויבויות של HOT ו-yes להשקיע בהפקות מקור תתפתח באופן משמעותי.

בכל הקשור לתוכן שיווקי, קבעה הוועדה כי תינתן אפשרות לשלב תוכן שיווקי בשידורי הערוצים המסחריים, אך לא בתוכני חדשות או ילדים. הוועדה קבעה גם כי יוקם צוות יחד עם הממונה על ההגבלים שיבחן את נושא עמלות היתר שגובים משרדי הפרסום מגופי השידור. צוות נוסף יוקם בנוגע לשאלה כיצד לפעול לגבי מערך ההפצה של השידורים, שכיום פועל באמצעות רשות השנייה. במקביל, משרד האוצר מתכוון לשלב חקיקה בחוק ההסדרים הקרוב בנוגע למערך עידן פלוס, שגם הוא פועל כיום ברשות השנייה, ומתכוון להפריט אותו לגורמים פרטיים.

סערת רמי סדן צפה לאחרונה פרצה לאחר שסדן נבחר על ידי הרשות השנייה כדירקטור מטעם הציבור בחברת החדשות של ערוץ 10. הוועדה של פילבר ממליצה להפסיק את הנוהג הזה, ומעתה ואילך הרשות השנייה לא תמנה דירקטורים - אלא בעלי המניות ימנו דירקטורים חיצוניים בדומה לנעשה בחברות ציבוריות.

בכמה נושאים מרכזיים הוועדה לא נגעה. כך למשל, חוק הבעלויות הצולבות, האוסר על בעלי תשתית אן בעלי עיתון להחזיק בערוץ מסחרי או בחברת חדשות, נותר על כנו, וימנע למשל מ-yes להקים ערוץ חדשות, או משלדון אדלסון להקים ערוץ מסחרי. גם בכל הנוגע ליישום חוק הרישיונות, שבמסגרתו באוקטובר 2017 זכייניות ערוץ 2 יתפצלו וייצאו מערוץ 2 כל אחת לערוץ נפרד, לא היתה לוועדה התייחסות.

אחד הקרבות הכי רועשים בחודשים האחרונים היה זה של ערוצי הברודקאסט, שניסו לשלב המלצה שלפיה HOT ו-yes יחויבו לשלם להם תמורת שידור ערוצים 2 ו-10 - וזאת בניגוד למצב כיום שבו הן משדרות את הערוצים האלה ללא תשלום לבעלי התוכן. הוועדה קבעה כי אין סיבה לשנות זאת בשלב זה.

היישום של המסקנות האלה צפוי להתקיים במושב החורף הבא, או לפחות הסעיפים הדורשים הליכי חקיקה. שאר הנושאים אמורים להתגלגל לפתחה של המועצה החדשה לשוק השידורים, שאמורה לקום במקום שתי המועצות הקודמות - מועצת הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין.

נושא זה נידון בימים אלה בוועדתה כלכלה. בכל מקרה, נתניהו עצמו צפוי לדחוף לקדם את החקיקה, אך ככל הנראה באמצעות שר אחר, שכן היועמ"ש אוסר עליו לטפל בנושאים הקשורים לחברת yes ובזק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב