בן בסט מכה שנית: אושר חוק שיאפשר לתחנות הרדיו לפרסם ללא הגבלה

לא תחול שום מגבלה על היקף הפרסום בתקופות של ביקושי שיא, והתחנות יימדדו בממוצע רבעוני בלבד

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדרן רדיו לב המדינה אלי כהן (אליקו), השותף לפתיחת המסלול ברימון
שדרן רדיו לב המדינה אלי כהן (אליקו), השותף לפתיחת המסלול ברימוןצילום: אלון רון
נתי טוקר
נתי טוקר

קשריו הפוליטיים של בעלי תחנות הרדיו רדיוס ולב המדינה דוד בן בסט מאפשרים לו שוב לקדם הליכי חקיקה תמוהים. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק שמקדם בן בסט, שתאפשר לתחנות הרדיו האזורי לשלב בתקופות שיא פרסום כמעט בלי כל מגבלה.

כיום החוק מגביל את התחנות לשידור פרסומות בזמן של 9 דקות בלבד בשעה. עם זאת, כדי לאפשר פרסום נרחב יותר בשעות האזנת השיא, מאשרת מועצת הרשות השנייה לתחנות לנייד דקות פרסום משעה לשעה - ובסך הכל 216 דקות ביממה.

כלומר, התחנה יכולה לשדר בשעה אחת 18 דקות של פרסומות, ובשעה השנייה לא לשדר פרסומות כלל). המגבלה הזו הוטלה כחלק מהרצון לשמור על האינטרס הציבורי בשידור הרדיו - שנעשים בזיכיון מהמדינה - ולמנוע השתלטות של הפרסומות על השידורים.

תחנות הרדיו נמצאות ברובן במצב פיננסי טוב והן רווחיות, וזאת לעומת כלי תקשורת אחרים - העיתונות והטלוויזיה - שסובלות מירידה בהכנסות. אלא שכעת מקדמים שורה של חברי כנסת הטבה נוספת לתחנות האזוריות, וקובעים כי מדידת הממוצע היומי והשעתי תיעשה לפי רבעון.

דוד בן בסטצילום: דור מלכה

בדברי ההסבר נטען כי מצב זה יאפשר לתחנות לפרסם יותר בימי ביקושי שיא – למשל ערבי חג - ופחות בזמן ביקוש נמוכים. בפועל, המשמעות היא שלא תחול שום מגבלה על היקף הפרסום בתקופות של ביקושי שיא, והתחנות יימדדו בממוצע רבעוני בלבד.

על ההצעה חתמו ח"כים מסיעות שונות, ובראשן חי"כ מיקי זוהר (הליכוד). על ההצעה חתומה גם ח"כ נאוה בוקר (הליכוד). בוקר היתה זו שהובילה הצעת חוק אחרת שקידם בן בסט, לאשר בדיעבד תחנות רדיו מפוצלות שהוקמו שלא כחוק – הצעת חוק שאושרה בקריאה שנייה ושלישית. את ההצעה ההיא יזם כן בן בסט, שמחזיק בתחנת רדיו מפוצלת ברוסית - ללא כל מכרז.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק הזו על אף שברשות השנייה התגבשה עמדה נגד הצעת החוק, שכן אין סיבה להתיר היקף כה נרחב של פרסום. גם בדברי ההסבר להצעת חוק לא מובהר מהי ההצדקה לשינוי החוק, ורק נאמר כי הגבלות השונות – שתחנות הרדיו קיבלו על עצמן במהלך המכרזים תוך – מהוות פגיעה זכות הקניין ובחופש העיסוק.

בן בסט הוא בעל קשרים פוליטיים נרחבים, בעיקר בליכוד. את קשריו עם נבחרי הציבור הוא מחזק בין השאר באמצעות תוכנית ראיונות שבועית שבה הוא מראיין ח"כים מכל סיעות הבית בתחנות הרדיו שבבעלותו.

מהרשות השנייה נמסר בתגובה כי "הרשות לא תמכה בהצעה כפי שהוגשה, אלא הסכימה לאפשר ניוד חודשי בלבד לפרק זמן של חצי שנה, על מנת לבדוק את ההשלכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה