האם הישראלים מעדיפים כדורגל על פני ספרים?

לראשונה זה יותר משנתיים ניתנה למו"לים ולרשתות אפשרות למכור ספרים חדשים בהנחות של יותר מ-20% - אבל כיכר רבין בתל אביב נותרה ריקה יחסית ■ "אולי הפיגוע בשרונה השפיע על התושבים, ואולי החום הכבד הוא שהותיר את האנשים בבית"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בענף הספרים תלו תקוות גדולות באירועי שבוע הספר, שהחלו ביום רביעי שעבר ויימשכו עד שבת בירידים ועד יום רביעי הבא בחנויות הספרים.

העובדה שלראשונה זה יותר משנתיים ניתנה למו"לים ולרשתות אפשרות למכור ספרים חדשים (שיצאו ב-18 החודשים האחרונים) בהנחות גדולות, לאחר שחוק הספר אסר למכור ספרים חדשים במבצעים והותיר למכור אותם בהנחה של עד 20% בלבד בשבוע הספר - היתה אמורה להביא לגידול ניכר במכירות. ואולם, תחושות אופטימיות אלה לא באו ליד ביטוי ממשי, לפחות לא באירוע המרכזי של שבוע הספר - יריד המכירות בכיכר רבין בתל אביב.

שבוע הספר בכיכר רבין בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

מי שביקר ביריד בת"א בשבוע האחרון ראה פחות מבקרים, פחות תורים ויותר מרחבים. "אולי הפיגוע במרכז שרונה בתל אביב השפיע על התל־אביבים, והם מפחדים לצאת מהבית, ואולי זה בגלל החום הכבד, אבל בתל אביב היו השנה הרבה פחות מבקרים מאשר בשנים קודמות", אומר דניאל דולינגר, סמנכ"ל השיווק של הוצאת הספרים כנרת זמורה ביתן. הוא מוסיף כי "זאת הזדמנות להגיד לאנשים שיש הרבה אבטחה באירוע וכדאי להם לבוא".

המו"לים מספרים על גידול ניכר במספר המבקרים ביריד הספרים בירושלים, הקטן באופן ניכר מהיריד בתל אביב. לפי הדיווחים, מספר המבקרים ביריד הירושלמי גדל ב-10%–20% לעומת שנה שעברה. משום שמדובר ביריד קטן יותר, העלייה בירושלים לא מפצה על הירידה בתל אביב, לדברי המו"לים.

אחד המו"לים העריך כי התזמון של שבוע הספר בזמן משחקי היורו תרם לירידה במספר המבקרים ביריד הגדול: "אנחנו רואים באופן ברור שכאשר יש משחקים חשובים הרחבה של היריד מתרוקנת. אנשים עשויים לחשוב שהקהל שצופה בכדורגל הוא לא אותו קהל שקונה ספרים - אבל זה לא נכון. בנוסף, היה חם מאוד בתל אביב, כך שאיבדנו את הקהל שהיה מגיע בשנים קודמות סתם כדי להסתובב ולהעביר את הזמן".

דן וינוקור, מנהל שיווק ומכירות בהוצאת כתר, אמר כי "בשנה שעברה היריד התקיים בתחילת יוני והיו ימים נעימים יחסית, השנה היריד התחיל במחצית יוני, וניכר שיש פחות תנועה ביריד בתל אביב. בסך הכל לדעתי נסיים את שבוע הספר עם עלייה קלה במכירות, שנובעת מזה שהצענו מבצע אטרקטיבי יותר משל ההוצאות האחרות ומרשתות הספרים".

למרות דיווחים מצד מו"לים רבים, גדולים וקטנים, על ירידה במספר המבקרים בתל אביב, בהתאחדות המו"לים עצמה טוענים כי המספר לא השתנה ביחס לאשתקד, וכי ביריד בירושלים חלה עלייה של כ–15% במספר המבקרים, לעומת שבוע הספר הקודם. לדברי אמנון בן שמואל, מנכ"ל התאחדות המו"לים, מספר המבקרים נבדק על ידי עובדים הממוקמים בכל הכניסות לירידים ברחבי ישראל. "יכולה להיות סטייה בבדיקה אבל לא גדולה", אמר בן שמואל.

"קונים ספרים חדשים במקום ישנים"

חניטל סויסה, מנכ"לית הוצאת עם עובד, אומרת כי "הטענה של משרד התרבות היתה שביטול החוק יביא לעלייה במכירות - וזה לא קרה. השנה בשבוע הספר מוכרים ספרים חדשים במבצעים - והמכירות אינן גבוהות משנה שעברה. זה מלמד שגם בהמשך הדרך ביטול חוק הספר לא יביא לגידול במכירות.

"בסוף ראינו שהאנשים שהגיעו לשבוע הספר היו אותם האנשים שהגיעו בשנה שעברה, וזה שהשנה היו מבצעים יפים גם על ספרים חדשים לא גרם לעוד אנשים להגיע. נכון שמכרנו יותר ספרים חדשים מאשר בשנה שעברה, אבל זה בא על חשבון ספרים אחרים ולא הגדיל את סך המכירות", הסבירה סויסה.

במקביל, חלק מהמו"לים מספרים כי בחנויות הספרים המכירות דווקא גבוהות השנה, וזאת אף שהמבצעים שהציעו צומת ספרים וסטימצקי על ספרי מבוגרים היו פחות אטרקטיביים מבשנה שעברה (שני ספרי מבוגרים ב-100 שקל לעומת שלושה ספרי מבוגרים ב-100 שקל בשנה שעברה). ייתכן כי הדבר נובע מכך שהשנה המבצע כולל גם ספרים חדשים, שלא עברה שנה וחצי ממועד הוצאתם לאור. ייתכן גם שבעקבות החום הצרכנים העדיפו את הקניונים הממוזגים מהיריד הפתוח.

לדברי אבי שומר, מנכ"ל ומבעלי רשת צומת ספרים, "להערכתי נסיים את החודש עם עלייה של 5%–7% במכירות לעומת שנה שעברה. השנה 60% מהמכירות הם של ספרים חדשים, לעומת 30% מהמכירות בשבוע הספר אשתקד. שנה שעברה מכרנו ספרים חדשים בהנחה בשיעור 20%. למרות הפיגועים, מזג האוויר החם ולמרות שחשבו שהספר דיגיטלי יהרוג את הספרים המודפסים הענף שלנו עדיין בועט".

רגע לפני שהוא נגמר, המו"לים כבר חושבים על היום שאחרי. ביטולו של חוק הספר ייכנס לתוקף בתחילת ספטמבר, כך שספרים שיצאו לאור עד 31 לאוגוסט, לא יוכלו להימכר במבצע במשך שנה וחצי מהוצאתם לאור. הדבר גורם למו"לים רבים לעצור את הוצאת הספרים החדשים עד לספטמבר. בנוסף, קיים חשש שאחרי שבוע הספר תחול ירידה חדה במכירות, מכיוון שהלקוחות יחכו לפקיעת תוקפו של החוק ולאפשרות הבאה לקנות ספרים חדשים במבצע בספטמבר.

"הבעיה המרכזית שהענף נדרש אליה כרגע היא 'הספרים הכלואים'", אומר דולינגר מכנרת זמורה ביתן. "נוצר מצב אבסורד, שלפיו אם סופר הוציא ספר לפני חודש ויוציא ספר נוסף עוד חצי שנה, הספר החדש שלו יוכל להיכנס למבצע לפני הספר הישן שלו. אנחנו מחכים למשרד הכלכלה שיוציא הבהרה, שאנחנו יכולים להוציא בשקט ספרים חדשים ושגם ספר שנוציא לאור באוגוסט יוכל להיכנס למבצעים בספטמבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?