מקורבי ראש הממשלה נגד היועמ"ש: "החלטה תמוהה. מוסר כפול נגד נתניהו"

"אם חברות גרידא היא עילה לניגוד עניינים, התקשורת צריכה לעבור על כל שרי הממשלה ולברר עם מי מראשי המשק הם ישבו לארוחת ערב" ■ נתניהו צפוי למנות את השר יריב לוין לשר האחראי על טיפול בתחומי התקשורת שעליהם נאסר עליו לטפל

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

"זו החלטה תמוהה. יש פה נורמה כפולה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. זו החלטה שתפתח עכשיו תיבת פנדורה של כל הנורמה החדשה הזו, והיא עשויה לשתק לא מעט מעבודת השרים. זו נורמה חדשה מחמירה שלא היתה עד כה בעולם ניגודי העניינים", כך תוקפים מקורבי ראש הממשלה את החלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט לאסור על נתניהו לעסוק בענייני בזק ובנושאים נוספים בשוק התקשורת בשל ניגוד עניינים בגין יחסיו עם בעלי בזק שאול אלוביץ'.

ההמלצה לאסור על נתניהו לעסוק בענייני אלוביץ' גובשה כבר לפני כמה חודשים בשל חוות דעת של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר - שנגדה מכוונים מקורבים ראש הממשלה את עיקר האש. נתניהו נעזר בפרקליטו עו"ד דוד שמרון שטען בפני היועץ המשפטי לממשלה מנגד כי יחסי אלוביץ' ונתניהו אינם עילה לניגוד עניינים.

עם זאת, בניגוד לדברי המקורבים לרה"מ, בפועל במסמך ניגוד העניינים הצהיר מנדלבליט שוב ושוב כי נתניהו עצמו הוא זה שהציע כי לא יטפל עוד בענייניו של אלוביץ'. כלומר, בסופו של דבר היתה הסכמה בנושא, ככל הנראה מחוסר ברירה, זאת למרות חילוקי הדעות המוקדמים יותר.

שמרון כתב ליועמ"ש כי ההחלטה היא תקדימית בכל הקשור ליחסי ידידות, משום שכיום קיימת הסדרה ליחסי ידידות בין שנקבעה על ידי בית המשפט בכל הקשור ליחסי חברות בין שופטים לפרקליטים. לפי כללי ההסדרה האלה, כתב שמרון, שופטים לא פוסלים את עצמם לדון מעניינים שבהם מופיעים מולם פרקליטים - על אף שאלה ביחסי ידידות עמם וסעדו איתם כמה פעמים.

צילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

שמרון טען כי נתניהו רק סעד עם אלוביץ' כמה פעמים, אלוביץ' לא תרם לו מעולם והשיחות ביניהם היו רק על ענייני דיומא ולא על סוגיות הקשורות לעסקיו של אלוביץ', וביקש להחיל את אותה נורמה.

"זו נורמה כפולה", אומרים מקורבי רה"מ. "זה אותו משרד המשפטים שלפני ארבע שנים, כאשר התברר ששר התקשורת משה כחלון בניגוד עניינים עם חברת HOT (אחותו של כחלון כיהנה כסמנכ"לית משאבי אנוש בחברה, נ"ט) נאסר עליו לטפל בענייני HOT בלבד - ולא בענייני בזק. כעת ההחלה מרחיבה יותר.

לדבריהם, "אם חברות גרידא היא עילה לניגוד עניינים, התקשורת צריכה לעבור על כל שרי הממשלה ולברר עם מי מראשי המשק הם ישבו לארוחת ערב במפגש חברתי בשנה האחרונה - ולדרוש שיימנעו מלעסוק בענייניהם. זו דוגמה למוסר כפול שבו מחיים נורמה אחת מחמירה לנתניהו ונורמה שונה לאחרים".

ההערכות הן שנתניהו ימנה בקרוב את שר התיירות יריב לוין לשר האחראי על טיפול בתחומי התקשורת שעליהם נאסר עליו לטפל. בכל מקרה, היועמ"ש העניק בהחלטתו גיבוי לנתניהו להמשיך לעסוק בענייניו שוק השידורים – כלומר סוגיות התוכן והמחויבויות השונות של הערוצים המסחריים, ובסוגיה זו ימשיך נתניהו להכריע לאחר מסקנות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר.

תגובת משרד התקשורת להחלטת היועץ: "תהליכי עבודת המשרד המקצועית בכל תחומי הטלקום (השוק הקווי ושידורי HOT ו-yes) ממשיכה כסידרה. הדרג המקצועי ברשות המנכ"ל ממשיך לקדם את כל נושאי הליבה כולל הנושאים המופיעים בחוות הדעת של היועמ"ש ועבודת המטה תוגש לאישור השר שיוחלט בממשלה כי יכהן כשר האחראי על פעילות זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר