עוד כלי תקשורת נכבש: מקורב לזוג נתניהו מונה ליו"ר חדשות 10

עיתונאים בכירים בחדשות 10: המינוי עשוי לפגוע בחופש העיתונאי ■ יו"ר ועד העובדים, מתן חודרוב: סדן הוא לוביסט שתקף בעבר תחקירים על הזוג נתניהו

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי סדן
רמי סדןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב
נתי טוקר
נתי טוקר

רמי סדן, לוביסט ויחצן המקורב למשפחת נתניהו, מונה אתמול על ידי דירקטוריון חדשות 10 ליו"ר הדירקטוריון. מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, התנגד למינוי. עיתונאי הערוץ הביעו חשש מפגיעה בחופש העיתונאי. המינוי אושר ברוב של חמישה חברים מול ארבעה.

במינוי תמכו ארבעת נציגי קבוצת RGE, השולטת בערוץ, ויואב הלדמן, מנכ"ל נענע. שלושת נציגי הציבור האחרים, זהר קדמון סלע, אורנה לביא שטיינר ואיתן זינגר, התנגדו למינוי, וכך גם ורשבסקי. סדן עצמו לא נכח בישיבה.

במהלך הדיון אתמול נכנס לחדר הישיבות הכתב הכלכלי של חדשות 10, מתן חודורוב, המשמש גם יו"ר ועד העובדים בערוץ, והפציר בחברי הדירקטוריון לא למנות את סדן ליו"ר. חודורוב גם צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מודאג מהכוונה למנות מקורב לראש הממשלה ורעייתו, שתקף תחקירים עליהם, ולוביסט, ליו"ר חברת חדשות. מקווה ש–RGE לא תעביר מהלך כזה".

המינוי של סדן הגיע במפתיע, ועורר סימני שאלה לגבי מה שאירע מאחורי הקלעים לצורך קידומו. סאגת מינוי יו"ר לחדשות 10 מתנהלת זה כמה חודשים, וסדן כלל לא הגיש מועמדות לתפקיד.

בתחילה היו המועמדים נציגי הציבור זהר קדמון סלע, דוקטור לתקשורת המתמחה ברגולציה (שמשכה לאחר מכן את מועמדותה), ד"ר אורנה לביא שטיינר, ואיתן זינגר, הבעלים של חברת ProBook. אלא שבימים האחרונים הגיש במפתיע סדן את מועמדותו, וקיבל באופן תמוה את תמיכת בעלי השליטה בערוץ.

מחה על תחקירים נגד נתניהו וייעץ לרעייתו

סדן הוא לוביסט ואיש יחסי ציבור, ששימש בעבר יועץ קרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. עיתונאים בכירים בחדשות 10 הביעו דאגה ממינויו של סדן ליו"ר חדשות 10. לדבריהם, המינוי עשוי לפגוע בחופש העיתונאי של חדשות 10.

סדן נבחר לפני כחצי שנה על ידי ועדת איתור של הרשות השנייה לתפקיד דירקטור בחדשות 10. הוא בעלים של משרד פרסום, יחסי ציבור ולובינג. באתר הכנסת רשום סדן כלוביסט. הוא היה שותף בקמפיין הראשון של נתניהו לראשות הממשלה, ושימש יועץ חיצוני לענייני המגזר הדתי והחרדי לנתניהו בקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה. בפועל, שימש סדן גם דובר אישי של שרה נתניהו עד 1999. גם כיום הוא מקיים קשרים עם סביבת ראש הממשלה.

סדן חבר בהנהלת עמותה שתמכה בסגירת הערוץ — האגודה לזכות הציבור לדעת, ארגון ימני בראשות פרופ' אלי פולק. אנשי העמותה חזרו שוב ושוב על עמדתם, בעת שערוץ 10 היה נתון במשברים כלכליים קשים, שלפיה אין להעניק לערוץ 10 הקלות ויש לאפשר לו להיסגר.

סדן עצמו גם התבטא באופן ביקורתי במיוחד על חדשות 10 ואמר לערוץ 7 ב–2011, לאחר פרסום תחקירי ביביטורס על ידי רביב דרוקר בתוכנית "המקור" בערוץ 10, כי "העיתונאים מחפשים את נתניהו ורעייתו מאז 1996, לא יעזור כמה יועצי תקשורת ועורכי דין יתמודדו מולם, הם ימשיכו להפיץ את הסיפורים באובססיביות". לדבריו, לא היו כל ממצאים ממשיים בתחקירים על נתניהו — אלה שכיכבו באחרונה בדו"חות מבקר המדינה.

לא היה מעורב בדיוני הדירקטוריון

דירקטוריון חדשות 10 מונה עשרה חברים, מהם שישה נציגי בעלי המניות וארבעה נציגי ציבור — שאחד מהם אמור להיבחר ליו"ר. זה זמן רב השתהתה חברת החדשות במינוי היו"ר. בקבוצת RGE העדיפו בתחילה לתמוך במועמדות של גורם אחר מבין נציגי הציבור, אך בימים האחרונים נפלה ההחלטה, מסיבה לא ברורה, לתמוך בסדן.

קבוצת RGE נשלטת על ידי איש העסקים לן בלווטניק, המפיק אביב גלעדי ואודי רקנאטי. מנכ"ל RGE הוא מודי פרידמן, והוא משמש גם יו"ר ערוץ 10. בלווטניק מקיים יחסי ידידות עם נתניהו, והוא מחזיק עסקים בישראל, בעיקר באמצעות כלל תעשיות.

מינוי סדן לדירקטור נעשה על ידי ועדת איתור מיוחדת ברשות השנייה. אותה ועדת איתור בחרה בעבר גם את תמי רווה, רעייתו של עו"ד יהודה רווה, לתפקיד יו"ר חדשות 2. משפחת רווה מקורבת אף היא למשפחת נתניהו.

סדן עצמו, כך לפי גורמים המקורבים לדירקטוריון, לא היה מעורב עד כה באופן משמעותי בדיוני הדירקטוריון. לחלק מהישיבות כלל לא הגיע, או שהגיע באיחור משמעותי. סדן סירב להגיב לדברים, וגם בקבוצת RGE סירבו להגיב לדברים.

איתן זינגר, אחד מנציגי הציבור בדירקטוריון חדשות 10, מסר: "הבעלים אמרו את דברם ובחרו דמוקרטית את המועמד שהתרשמו כי ראוי יותר להוביל. העניין הדמוקרטי תקין בעיני. כל הנציגים נבדקו משפטית בציציות טרם בחירתם לתפקיד, וקיבלו הכשר מכל ועדות האישור והמועצות. לכן, אף שרציתי בעצמי לעמוד בראש הדירקטוריון, אתן קרדיט לבחירה, אמתין ואראה במציאות אם הבחירה אכן מוכיחה ניהול מקצועי ותקין לאורך כל הדרך. באתי להיות שומר סף למען הציבור, וכך אמשיך בערנות גבוהה וביתר שאת, בכל עניין שיעלה לשולחן הדירקטוריון וגם כאלה שאגלה מתחתיו, אם אגלה. אני מאחל לסדן הצלחה בהובלת הדירקטוריון ובהובלת חברת החדשות החשובה כל כך. אני בהחלט אסייע להצלחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה