קרב בצמרת שוק המזון: רמי לוי תובע את אייל רביד מוויקטורי

לוי, שתובע גם את היחצ"ן גל בייסברג: "נוהל נגדי קמפיין שלילי במטרה לפגוע בתדמית שלי" ■ סכום התביעה הכולל – 10 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי לוי בביתו בירושלים
רמי לוי בביתו בירושליםצילום: אמיל סלמן

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, הגיש תביעה בסך 10 מיליון שקל נגד אייל רביד, רשת הסופרמרקטים ויקטורי שהוא בעל השליטה בה ונגד היחצ"ן גל בייסברג, בעל השליטה בחברת גל תקשורת, חברת יחסי הציבור של ויקטורי, על קמפיין תקשורתי שניהלו נגדו לטענתו.

בתביעה, שהוגשה ע"י עו"הד רון רוה וסיגל בנימין, נטען כי נטען כי "התובעים רקמו מזימה זדונית שמטרתה לפגוע בבוטות בתדמיתם של התובעים, לפגוע בעסקיהם, ובמקביל לקדם את מטרותיהם העסקיות של הנתבעים באמצעות פגיעה בתובעים. מדובר בהתנהגות אנטי-תחרותית, המנוגדת לכל אמות מידה מקובלות שלך התנהגות מסחרית".

נטען כי בייסברג וויקטורי ידעו שרמי לוי מוביל את ענף הקמענאות וזוכה לדיווחים חיווביים בתקשורת ומכיוון שידעו שבדרכים של תחרות הוגנת ונורמטיבית אין להם סיכוי להתחרות בביצועים ובמעמדו של לוי בציבור, רקמו תוכנית פעולה בלתי חוקית.

הם הסיתו את אמצעי התקשורת ואת מנהיגי החקלאים נגד רמי לוי והרשת שלו רמי לוי שיווק השקמה. "אשר יצאו שוב ושוב בתקשורת בהאשמות חריפות בדויות נגד רמי לוי. התקפותיהם של החקלאים על רמי לוי נועדו לפגוע בשמו הטוב ולהציג אותו כדמות מרושעת ודמונית ממש הפוגעת בכל חקלאי ישראל. כך רצו הנתבעים להפוך את לוי מדמות מוערכת ואהודה ביותר, ומאדם הנתפש בציבור בתור מחולל תחרות הנלחם במשך שנים ביוקר המחיה לטובת הצרכנים, לדמות שנואה ושלילית... היות שאחד מלקוחותיהם המרכזיים של בייסברג וגל תקשורת היא חברת משוב, אשר עוסקת משך שנים בפרסום ירחון לחקלאים ובארגון כנסים לחקלאים, עשו בייסברג וגל תקשורת שימוש ציני ופסול באותה חברה כדי להסית באמצעותה את החקלאים נגד התובעים – על מנת להשיא רווחים יחצנ"יים (פרסומיים) ללקוח אחר שלהם, קרי – רביד וויקטורי".

כך נטען כי כחלק מהקמפיין השלילי הסודי שניהלו נגד לוי ויקטורי ובייסברג הושתלו מסרים כוזבים בקרב החקלאים כאילו רמי לוי גונב אותם, כשהמטרה היא להפוך את רביד ל"מלך החקלאים ומלך הסחורות". עוד נטען כי כחלק מאותו קמפיין נגטיבי יזמו הנתבעים מתקפה של החקלאים נגד רמי לוי בועידת ישראל לחקלאות, שהתקיימה בדצמבר 2015. "באותה ועידה מצא עצמו רמי לוי, לתדהמתו, במרכזה של מתקפה אישית חסרת תקדים, שקרית ואלימה, בה הוטחו בו בין היתר הדברים הבאים: נעלבנו שהדלקת משואה". הטענה היא שהנתבעים העבירו את המסרים המכפישים אל החקלאים, אשר ביטאו אותם מעל במת הועידה, ובהמשך פורסמו בהרחבה בתקשורת – כאשר מי שהעבירו את כל אותן ידיעות לתקשורת היתה בייסברג תקשורת כחברת יחסי הציבור של משוב מארגנת הועידה.

כתב התביעה מציין גם את קבוצת הוואטס אפ שנחשפה בחודש מארס, שהוקמה על ידי מייסד משוב חקלאות וכללה בכירים בענף החקלאות וביצרניות המזון, בה נכתב בין היתר שההחקלאים שמו לעצמם למטרה "להכפיש את רמי לוי", ולהביא את רמי לוי "לגודלו הטבעי" – לשיטת המכפישים. יצוין כי בגין דברים אלה הגישו התובעים תלונה לממונה על הגבלים עסקיים בחשד להסדר כובל".

התביעה מפנה לתוכנית "אנשים" בערוץ 2: "באותה תוכנית נשמע חקלאי מסוים מאשים את רמי לוי ואת שיווק השקמה בפגיעה בחקלאים. בקדימון (פרומו) לאותה תוכנית נשמע אותו חקלאי טוען כי נפגע אישית מכך שרמי לוי הדליק משואה ביום העצמאות (יש לציין כי דברים אלה הושמטו מן הכתבה ששודרה בסופו של דבר, אך פגיעתם לא קהתה כתוצאה מכך). אותו חקלאי הודה מאוחר יותר כי מעולם לא ניהל עסקים עם רמי לוי או עם שיווק השקמה, וכי בכל חייו פגש ברמי לוי פעם אחת בלבד – בדיון בכנסת. גם אותו חקלאי שימש ככל הנראה בלא ידיעתו כ"מריונטה" של הנתבעים, במימוש תוכניתם הזדונית".

רמי לוי
אייל רביד
מצד שמאל אייל רביד
מצד ימין רמי לוי

בנוסף מפנה כתב התביעה לפוסט שאייל רביד פרסם בפייסבוק לאחרונה ובו "הכפיש והשמיץ את רמי לוי באופן העולה כדי לשון הרע. לשון הרע הכלולה בפרסום זה, שבוצע באינטרנט והגיע, לפי הערכות זהירות ביותר, לאלפי אנשים, כוללת את הטענות כי רמי לוי "מגלומן"; "שחי בסרט עם עצמו"; "תדבר אמת לפחות פעם 1" (כך במקור – הח"מ); "חבל שאתה ממשיך לנסות לרכב על אחרים כדי להינצל ממצבך היום"; "חז"ל אמרו; מה שבישלת תאכל לבד" (כך במקור – הח"מ); "איש קטן". כל אותן השמצות פרועות הן לשון הרע, ותכליתן לבזות ולהשפיל את רמי לוי".

לוי טוען כי מניע נוסף של רביד היה העובדה שהוא מתמודד נגד לוי על רכישת מגה, במסגרת קבוצת רשתות שיווק שניסה לארגן.

לוי והרשת שבבעלותו מאשימים את הנתבעים ברשלנות, שקר במפגיע, לשון הרע, עשיית עושר שלא במשפט, תיאור כוזב ועוד וטוען כי הוא מעריך את הנזק הממשי שנגרם לו כתוצאה ממעשיהים הנטענים ב-50 מיליון שקל, אך הגיש תביעה בסך 10 מיליון שקל בלבד מטעמי אגרה.

בכתבה שפורסמה השבוע ב-TheMarker נחשפו תמלילי הקלטות מפגישה שהתקיימה בין בייסברג לתחקירנית סמויה של חברת המודיעין העסקי 'בלאק קיוב', שנשכרה על ידי רמי לוי שיווק השקמה. בייסברג אמר לתחקירנית, שהתחזתה ללקוחה פוטנציאלית מתוקף היותה נציגה כביכול של רשת מזון בינלאומית המעוניינת להיכנס לישראל, כי ניהל קמפיין שלילי נגד רמי לוי. לאחר מכן, טען בפני TheMarker כי המציא את הדברים כדי להרשים לקוחה פוטנציאלית.

בין היתר, אמר בייסברג בפגישה: "אנחנו חיממנו במשך חודשים את החקלאים על הסופרמרקטים...against rami levy...התחלנו לחמם את, לחמם את החקלאים... השתלנו להם מסרים, השתלנו להם מסרים, השתלנו להם מסרים שרמי לוי הוא זה שגונב אותם".

בתשובה לשאלת התחקירנית למה הם עשו זאת ומה הקשר בין לוי לחקלאים, הסביר אלמוג, אחיו של גל בייסברג, שנכח בפגישה באנגלית: "בגלל שרמי לוי הוא מתחרה של אייל רביד, ויקטורי", ואילו גל בייסברג הוסיף: "אנחנו רצינו שאייל רביד יהיה מלך החקלאים, מלך הסחורות".

בנוגע לוועידת ישראל לחקלאות, אמר בייסברג בפגישה: "אז ארגנו את ועידת ישראל לחקלאות... בירושלים. הגיעו לשם אלף חקלאים. וכל אמצעי המדיה. והזמנו גם את רמי לוי, שהיה מספיק טיפש להגיע". הוא הוסיף כי "אנחנו הזמנו אותו לדבר איתם (עם החקלאים - עד"מ), לעשות שלום", ואילו מי ששימש על תקן מתורגמן בפגישה הרחיב ואמר (בתרגום מאנגלית): "אחרי כל הפרסום השלילי הם הזמינו אותו כדי לדבר איתם ולהסביר מה הוא עשה, אבל למעשה זאת היתה מלכודת".

גל בייסברג מסר בתגובה: "כפי שאמרתי עד כה, לא נרקמה קנונייה נגד רמי לוי, אימרה שלי זאת ניתנת לבדיקה בקלות. רמי לוי נמצא באמצע תמרון תקשורתי על שמו הטוב, לאחר ששמו נקשר באין ספור פרשיות מפוקפקות, אני מעריך שבתום הבירור המשפטי בנושא הנ"ל מצבו עוד ילך ויתדרדר, שכן הפרשה הנ"ל חושפת את שיטותיו האפלות של רמי לוי בעצם שכירת משרדי חקירות, ביצוע האזנות והקלטות ושימוש בשיטות אשר נהוגות בעולמות אחרים ולא בעולם השיווק או הקמעונאות.

"בבית המשפט על דוכן העדים יצטרך רמי לוי להחקר על העובדות ולא על ספינים תקשורתיים דבר אשר יסב לו נזק רב. אני מזמין את הציבור בישראל להכנס לגוגל על מנת לבחון את שלל טענותיהם של חקלאים מכל הארץ נגד רמי לוי, למרות שמשרד 'גל תקשורת' נמצא בצמיחה של ממש אינכם באמת חושבים שיש לנו היכולת לגרום לכך שכל חקלאי ישראל על שלל ענפי הגידול יצאו נגד רמי לוי במגוון טענות עבדתיות קשות".

תגובת אייל רביד וויקטורי לתביעה לא התקבלה עד למועד פרסום הידיעה.

בתגובה לכתבה שפורסמה ב-TheMarker מסר רביד, באמצעות עו"ד יהודה איפרגן: "מרשי לא היה שותף כלל להתנהלות התקשורתית המתוארת, ודאי לא לקח חלק בתיאוריית הקונספירציה ולפיה רקח מזימה 'להפלתו' של רמי לוי. היחצ"ן אליו מתייחסת הפנייה אכן נותן שירותים מעת לעת גם למרשתנו (ויקטורי - עד"מ). שירותיו נשכרו לצורך מיתוג רשת ויקטורי כחלוצה בתחום הייבוא המקביל, ובעניין זה אין ספק כי מרשתנו רשמה הישגים. אלא שלמרשתנו אין יד ורגל בהתבטאותו של היחצ"ן וממנה משתמע כאילו קיבל את אישורו של רביד לניהול קמפיין כזה או אחר נגד מר לוי".

"מרשינו מתנערים מכל אמירה או רמז הקושרים אותם לקמפיין כזה או אחר נגד רמי לוי, לרבות לדברים שנאמרו, ככל שנאמרו, על ידי היחצ"ן. תמוה כיצד 'אורגנה' הועידה, הכל כדי להביא אדם לסיטואציה אליה נקלע מר לוי", הוסיף עורך הדין. "ועידת ישראל לחקלאות נערכה זו השנה השישית. מרשנו הוא זה שהיה אמור להיות אורח בפאנל הועידה, השתתפותו בוטלה על ידו ברגע האחרון, והוא זה שאמור היה לשיטתכם, להיות על המוקד. יתרה מכך, מרשינו לא פעלו באופן כזה או אחר להתססת החקלאים כנגד אדם כזה או אחר".

לדבריו, "הנכם מופנים לראיונות שהתקיימו בתקשורת ולמחלוקות ששררו בין רשת ויקטורי, כאשר אייל בראשה, לבין ארגוני ואיגודי החקלאים למיניהם. מרשנו לא חסך שבטו כלפי ארגוני החקלאים וכאשר נדרש לתת ביקורתי עשה כן בכל מקום אשר התראיין. ניכר כי היחצ"ן ניסה להתהדר בנוצות זרים, ולייחס לעצמו מקרה שארע בשליטתו או באחריותו, ושאינו בהתאם לתכנון כזה או אחר, הכל במטרה להציג את עצמו כיחצ"ן מסור וטוטאלי, במסדרת שיחת מכירה שנערכה בינו לבין התחקירנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008