"איך קרענו את האמא של רמי לוי": האזינו להקלטות

גל בייסברג, היחצן של רשת ויקטורי וחברת משוב חקלאות, הוקלט בידי תחקירנית סמויה ששלחה חברת בלאק קיוב ■ הוא סיפר לה כי ניהל קמפיין תקשורתי שלילי נגד רמי לוי, הסית נגדו חקלאים וטמן לו פח בוועידת ישראל לחקלאות ■ בייסברג: המצאתי את הדברים כדי להרשים לקוחה — וללקוחותי אין יד בסיפור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי לוי
רמי לויצילום: דניאל בר און

"עם ישראל צועק כרגע 'רמי לוי, רמי תעשה לי ילד'. הוא מותג על, המותג הכי חם שיש".

את המחמאות הבלתי־מסויגות האלה חלק לאיש הקמעונות דווקא אחד ממתחריו הישירים. אלה היו מלותיו של אייל רביד, המנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת המרכולים ויקטורי, בראיון ל–TheMarker שהתקיים במאי 2014, בתשובה לשאלה מדוע המכירות למ"ר ברשת רמי לוי כפולות מאלה של ויקטורי. למרות התסכול, הביע רביד תקווה: "זה בסדר. בחיי ארץ ישראל לדורותיה המלכים מתחלפים", אמר, והוסיף כי יסתפק בתפקיד הנסיך.

פחות משנה אחרי, גל בייסברג, הבעלים של גל תקשורת ואיש יחסי הציבור של רביד בשנה וחצי האחרונות, סיפר באפריל לתחקירנית סמויה של חברת המודיעין העסקי בלאק קיוב, שחשב שהיא לקוחה פוטנציאלית, כיצד מצא דרך להדיח את מלך הקמעונות לוי מכיסאו, ולהושיב במקומו את הלקוח שלו, רביד. תוכן הפגישה וההקלטות הגיעו לידי TheMarker.

האזינו להקלטות:

בתגובה לדברים, היחצן בייסברג טוען כעת כי מדובר בבדיות שנועדו להרשים לקוחה פוטנציאלית. לקוחותיו של בייסברג, רביד וחברת משוב חקלאות, מכחישים כל קשר לדברים.

סיפור הכיסוי: רשת בריטית מחפשת יחצן

הפרשה התעוררה כשרמי לוי התחיל לחשוד בכך שיש יד מכוונת מאחורי חלק מהפרסומים השליליים נגדו, ואז שכר את שירותי בלאק קיוב. אנשי חברת המודיעין התחילו לחקור את החשדות של לוי, ובשלב הראשון התמקדו בידיעה שפורסמה במארס באתר וואלה ברנז'ה, שבה הובאה התכתבות מקבוצת ווטסאפ בשם "משוב חקלאות בכירים". לפי הפרסום, כמה מחברי הקבוצה דנו בה בקמפיין תקשורתי שניהלו נגד לוי. מאיר צור, יו"ר התאחדות החקלאים, כתב בקבוצה על לוי כי "מאז שכולנו פועלים נגדו, הוא בדרך לגודלו הטבעי".

הקבוצה כללה רשימת חברים מפתיעה כמו שר החקלאות אורי אריאל, מנכ"ל תנובה אייל מליס, השר לשעבר שלום שמחון, נציגים של ארגוני חלקאים, ודובר צה"ל לשעבר וכיום יועץ התקשורת אבי בניהו. את הקבוצה ייסד חיים אלוש, מנכ"ל חברת משוב, העוסקת בארגון כנסים והוצאה לאור בנושאי חקלאות. אלוש הוא לקוח של בייסברג. בתגובה לפרסום פנה לוי לרשות ההגבלים העסקיים בבקשה לפתוח בחקירת חשדות לפגיעה בתחרות.

בבלאק קיוב חיפשו את המשותף להתאחדות החקלאים, לאלוש ולרביד, שמתחרה בלוי בשוק הקמעונות ואיגד קבוצת רשתות מזון שהתמודדה מול לוי על רכישת מגה, שנמצאת בהקפאת הליכים. בחברה החליטו לבדוק אם החוליה המקשרת היא בייסברג, וכדי לאשש את ההערכה החליטה בלאק קיוב ליצור קשר עם בייסברג ולדובב אותו באמצעות תחקירנית של החברה.

>> להגדלת התרשים לחצו כאן

התחקירנית התחזתה לאשה בשם דיאנה, נציגה של רשת בריטית המעוניינת להיכנס לישראל ומחפשת משרד יחסי ציבור, וקבעה עמו פגישה. הפגישה התקיימה בבית קפה ב–13 באפריל והוקלטה במלואה. בייסברג בא לפגישה עם אחיו אלמוג בייסברג, העובד עמו במשרד יחסי הציבור, ועם חמיו של אלמוג, ג'ף, ששימש מתורגמן.

"רצינו שרביד יהיה מלך החקלאים"

מהר מאוד במהלך הפגישה התברר עד כמה רביד, בעל השליטה ברשת בעלת מחזור של כמיליארד שקל ב–2015, הוא לקוח חשוב לבייסברג. האחרון הוא בעלים של משרד קטן, שהוקם ב–2009, מעסיק שישה יועצי תקשורת, והתעסק לרוב עם לקוחות קטנים יותר ומתוקשרים פחות.

בייסברג הִרבה להזכיר את רביד, ואמר על ויקטורי: "כשהתחלנו לעבוד אתם, הם היו 25 סניפים ואף אחד לא שמע עליהם". בייסברג טען שרביד חיפש "מהלך", והם "תפרו" עבורו את הרעיון לקדם את ויקטורי בתקשורת באמצעות נושא היבוא המקביל המוזל.

אחרי יותר משעה ועשר דקות של שיחה באווירה חיובית, שבה סיפר בייסברג בין היתר על קשריו הטובים עם התקשורת ועם גופים עסקיים וקשרים אישיים עם מפלגת השלטון ("יחסי ציבור זה נחמד, אבל זה לא מה שעושה את העבודה"), שאלה התחקירנית את בייסברג אם הוא גם עושה קמפייניים שליליים.

בייסברג נרתע בהתחלה, ואמר בעברית לקרוב המשפחה המתורגמן, ג'ף, בהנחה שהתחקירנית אינה מבינה את דבריו: "אני לא יכול לדבר אתה בפגישה ראשונה — לא על נגטיב (שלילי) ולא על דברים". והוסיף: "אנחנו מאוד מתוחכמים, אוקיי? אנחנו משתמשים בכוח של היריב שלנו ויודעים לייצר ספין".

לאחר שהתחקירנית התעקשה לשמוע על קמפיינים שליליים, הוא אמר לג'ף: "תספר לה אולי רגע מה עשינו לרמי לוי. מה, קרענו לו את האמא שלו. הבאנו את ה... אתן לך דוגמה למלכודת".

חיים אלושצילום: אלי הרשקוביץ

לאחר מכן אמר גל בייסברג לתחקירנית: "אנחנו חיממנו במשך חודשים את החקלאים על הסופרמרקטים... נגד רמי לוי... השתלנו להם מסרים שרמי לוי הוא זה שגונב אותם".

בתשובה לשאלת התחקירנית מדוע עשו זאת ומה הקשר בין לוי לחקלאים, הסביר אלמוג בייסברג, באנגלית: "מפני שרמי לוי הוא מתחרה של אייל רביד, ויקטורי", וגל בייסברג הוסיף: "אנחנו רצינו שאייל רביד יהיה מלך החקלאים, מלך הסחורות". ג'ף אמר באנגלית: "הם רצו שהמנכ"ל של ויקטורי, שהם מייצגים, יהיה במקום הראשון במדינה, אז הם התחילו קמפיין שלילי עם החקלאים נגד לוי. הם הלכו ישירות לחקלאים והסבירו להם שלוי גונב מהם — הוא לא נותן להם מספיק כסף, מחירים טובים". בייסברג הרחיב: "עם איגודי החקלאים הראשיים ועם חברי כנסת".

"הזמנו את לוי, שהיה מספיק טיפש להגיע"

גל בייסברג טען בפגישה כי טמן מלכודת ללוי בוועידת ישראל לחקלאות, שהתקיימה ב–23 בדצמבר 2015 בירושלים. לדבריו, "הגיעו לשם 1,000 חקלאים וכל אמצעי המדיה, והזמנו גם את לוי, שהיה מספיק טיפש להגיע".

את הוועידה אירגן אלוש מחברת משוב. לוי לא הופיע בתוכנית הוועידה המקורית, אלא קיבל הזמנה באי־מייל חודש לפני קיום הוועידה, וככל הנראה אישר את השתתפותו רק ברגע האחרון. הפאנל שבו השתתף לוי — ובו ספג קיתונות של ביקורת מהחקלאים על הבמה ומחוצה לה — תרם לכך שהכנס סוקר בהרחבה בכלי תקשורת. כך גם סוקרו חקלאים שצעקו מהקהל שהם נעלבו כשלוי הדליק משואה בטקס יום העצמאות הממלכתי בהר הרצל.

אחרי הוועידה שלח משרדו של בייסברג הודעה לכלי התקשורת שבה עיקרי הדברים מהפאנל. בהודעה צוין כי יו"ר התאחדות החקלאים, מאיר צור, "תקף את רמי לוי, שהיה נוכח בוועידה, שהוא אינו הגון כלפי החקלאים: 'זה איום ונורא מה שרמי לוי עושה, הוא אלוף בלקחת את התוצרת החקלאית ולעשות ממנה קרקס'".

בייסברג טען בפגישה עם התחקירנית כי הם הזמינו את לוי, ואחיו אלמוג הוסיף באנגלית: "הוא לא ידע שזה נגדו. הוא ידע אחר כך". האחים בייסברג אף סיכמו שישלחו לתחקירנית כתבות על האירוע, כדי שתבין את גודל הסיקור.

שלושה שבועות אחרי הכנס פרצה פרשת אלקי אלון, שהעלתה שוב את שמו של לוי לכותרות. אלון, לשעבר מנהל פעילות הסלולר בחברת רמי לוי תקשורת, פירסם בפייסבוק פוסט שבו טען בין השאר כי לוי התעלם וטייח תלונות של עובדות כלפי עובד בכיר, שלכאורה הטריד אותן מינית, שלוי העסיק מקורבים ללא נימוק מקצועי, חרג מתנאי רישיון משרד התקשורת ועוד. בעקבות הפוסט ופרסומים נוספים של אלון, נפתחה חקירת משטרה נגד לוי בחשד לשימוש במידע אישי של לקוחות חברת הסלולר שבבעלותו.

ב–1 במארס ב–6:00 בבוקר, שישה שבועות לאחר הפוסט של אלון, נקשו שוטרים על דלת ביתו של לוי שבשכונת מלחה בירושלים, ולקחו אותו לחקירה באזהרה שנמשכה 15 שעות. באותם שבועות נראה היה שמזלו של לוי, מי שעשרה חודשים קודם הדליק משואה, השתנה מהקצה אל הקצה. ההליכים נגד לוי עדיין מתנהלים.

אלוש מסר בתגובה: ״ועידת ישראל לחקלאות, המתקיימת מזה שנים בארגון וביוזמת קבוצת משוב, מכבדת את כלל מוזמניה. לוי, שהופיע בה כמה פעמים, יודע היטב שאין למשוב כל יכולת לחזות מראש או לשלוט במה שייאמר בוועידה. משוב תמשיך בעשייה החיובית.

"לגבי גל בייסברג: משוב שכרה לפני כמה חודשים את שירותיו לעשות יחסי ציבור לוועידה בלבד. לא היה לו מנדט לעסוק בארגון הוועידה, והוא לא עסק בכך. לא ידוע לי על כל מעורבות שלו נגד לוי. אם זה אכן מה שאמר, מדובר בדברים חמורים שלמשוב אין שום קשר אליהם, והם על אחריותו של בייסברג בלבד. אני בודק את הנושא לעומק״.

"כשרוצים לשבור עצמות קוראים לי"

בפגישה עם התחקירנית סיפר בייסברג פרטים מטרידים לכאורה על עצמו ועל עבודתו. למשל, כשהתחקירנית הסבירה כי היא שואלת על קמפיינים שליליים מכיוון שאם הלקוח יחליט ללכת על כיוון זה, חשוב לו שזה ייעשה בצורה חכמה, אמר בייסברג לג'ף בעברית: "אתה יכול לומר לה, באחריות מלאה, שכשרוצים לשבור למישהו עצמות קוראים לי. כשיש עבודה מורכבת וצריך לעשות עבודה בלי טביעות אצבע... לכן אני אומר שאני לא מדבר על הדברים האלה". הוא הוסיף באנגלית שיש לו הרבה דוגמאות ל"עבודה מיוחדת שאנחנו עושים ללקוחות", ובעברית — ש"יש דברים השתיקה יפה להם".

על שבירת העצמות הוסיף בייסברג: "היא גם לא תצטרך לומר לי שעכשיו צריך לשבור עצמות. אני יודע לבד. והרבה פעמים אני גם לא משתף את הלקוחות שלי בזה ששברתי עצם... אני מקשיב ללקוחות שלי, אבל בסוף אני עושה מה שאני רוצה".

אחרי שהתחקירנית אמרה שהדברים האחרונים שלו בעייתיים, טען בייסברג שלא תורגם במדויק, ואמר: "אני מקשיב ללקוחות שלי, אני מקבל את ההחלטות מה צריך לעשות, ואני מאשר את זה עם הלקוחות שלי. אני לא עושה שום דבר פרא".

בייסברג, 35, ניהל בעבר את הפאב טרומן קפוטה בפארק המדע ברחובות, וב–2008 התחיל לנהל את הקמפיין של שוקי פורר לראשות עיריית רחובות. לאחר שפורר נבחר בנובמבר 2008, מונה בייסברג ליועצו הפוליטי, אלא שחודש אחר כך הודה פורר במסגרת הסדר טיעון בהפרת אמונים, בכך שמסר עבודות של העירייה ללא מכרז לקבלן שתרם כספים למערכת הבחירות שלו. לאחר שנקבע כי יש במעשיו קלון ועל כן הוא מנוע מלכהן כראש עיר, נאלץ פורר לפנות את לשכתו, ובייסברג נאלץ למצוא אופק אחר לשירותי הייעוץ שלו.

"רמי לוי מגלומן שחי בסרט על עצמו"

בפוסט שפירסם רביד בפייסבוק בערב החג בשבוע שעבר — ונמחק כעבור זמן קצר — הוא תקף את לוי: "רמי לוי האיש והאגדה. מגלומן שחי בסרט על עצמו! אני מרחם עליך!". עוד האשים רביד את לוי באי־אמירת אמת וכינה אותו "איש קטן". רביד רתח על דברים שאמר לוי בראיון שפורסם ערב הפסח ב–Markerweek, שלפיהם המתחרה שלו ויקטורי פתחה 11 חנויות ב–2015 והגדילה את המחזור ב–80 מיליון שקל בלבד. זהו נתון לא נכון, שכן ויקטורי פתחה שלושה סניפים בלבד. ביום שני שעבר הוא שלח דו"ח מיידי לבורסה ובו תגובה לראיון, עם התייחסות למספר הסניפים האמיתי שנפתחו ב–2015.

רביד הוא לא בעלי רשת המזון היחיד שלוי מעורר אצלו רגשות עזים שליליים. בין השאר גם איתן יוחננוף תקף את לוי בכתבה ב–Markerweek.

רביד עצמו לא אישר ולמעשה גם לא התבקש על ידי בלאק קיוב לאשר את פרטי הקמפיין השלילי שהתקיים, לדברי בייסברג, נגד לוי. בשיחת טלפון שקיימה התחקירנית עם רביד כמה ימים אחרי הפגישה, היא ביקשה פרטים על בייסברג, אך רביד העביר את השיחה לאריק גולן, מנהל השיווק בויקטורי, שלדברי רביד, "יותר טוב ממני באנגלית". גולן חלק לבייסברג מחמאות, ואמר שבייסברג לקח את העסק שלהם כמה שלבים למעלה והם ממליצים עליו "ביג טיים". גולן סיפר כי בייסברג יצר עבורם קשר עם החקלאים, שאיפשר להם לקנות את הסחורה ישירות מהם, אך שמו של לוי לא הוזכר בשיחה.

בייסברג עצמו שינה את גרסותו בפגישה עם "דיאנה". פעם אחת אמר ש"הרבה פעמים אני לא משתף את הלקוחות שלי ששברתי עצם", ואחרי שהוא בונה יחסי אמון וחברות עם לקוחות הוא מרשה לעצמו "להתנהל במרחב הפתוח". עוד סיפר שרביד אמר לו אחרי כמה חודשי עבודה, "גל, מה שתעשה, מה שתרצה, מה שתגיד". במקרה אחר טען שרביד ידע על הדברים שעשה. כעת, כאמור, אומר בייסברג שהדברים לא נעשו כלל ומדובר בבדיה.

עורך דינה של ויקטורי, יהודה איפרגן, הבהיר ל–TheMarker: "מרשי לא היה שותף כלל להתנהלות התקשורתית המתוארת, ודאי לא לקח חלק בתיאוריית הקונספירציה שלפיה רקח מזימה ל'הפלתו' של לוי. היחצן שאליו מתייחסת הפנייה אכן נותן שירותים מעת לעת גם למרשתנו (ויקטורי). שירותיו נשכרו לצורך מיתוג הרשת כחלוצה בתחום היבוא המקביל. למרשתנו אין יד ורגל בהתבטאותו של היחצן שממנה משתמע כאילו קיבל את אישורו של רביד לניהול קמפיין כזה או אחר נגד לוי. מרשינו מתנערים מכל אמירה או רמז הקושרים אותם לקמפיין כזה או אחר נגד לוי, לרבות לדברים שנאמרו, ככל שנאמרו, על ידי היחצן.

"תמוה כיצד 'אורגנה' הוועידה, הכל כדי להביא אדם לסיטואציה שאליה נקלע לוי. ועידת ישראל לחקלאות נערכה זו השנה השישית. מרשנו הוא זה שהיה אמור להיות אורח בפאנל הוועידה, השתתפותו בוטלה על ידו ברגע האחרון, והוא זה שאמור היה לשיטתכם להיות על המוקד.

"יתרה מכך, מרשינו לא פעלו באופן כזה או אחר להתססת החקלאים נגד אדם כזה או אחר. הנכם מופנים לראיונות שהתקיימו בתקשורת ולמחלוקות ששררו בין ויקטורי, כשרביד בראשה, לבין ארגוני ואיגודי החקלאים למיניהם. מרשנו לא חסך שבטו כלפי ארגוני החקלאים, וכשנדרש לתת ביקורת עשה כן בכל מקום אשר התראיין.

"ניכר כי היחצן ניסה להתהדר בנוצות זרים, ולייחס לעצמו מקרה שאירע בשליטתו או באחריותו, ושאינו בהתאם לתכנון כזה או אחר, הכל במטרה להציג את עצמו כיחצן מסור וטוטאלי במסגרת שיחת מכירה שנערכה בינו לבין התחקירנית".

גל בייסברג מסר: "העובדות אחרות לגמרי. את ועידת ישראל לחקלאות לא אני אירגנתי, את רשימת הדוברים והנושאים המדוברים לא משרדי קבע, ואת זהות הקהל גם לא יכולנו לבחור. מעבר לכך, מגוחך לחשוב שחקלאי ישראל כועסים על לוי בגלל שמישהו אמר להם לכעוס, ולא בגלל פעולותיו מולם.

"כל שקרה בסופו של סיפור הוא שהגיעה 'גברת נחמדה' מאנגליה לשכור את שירותי המשרד, וממש התעקשה לשמוע על עבודות נגטיב שאנו מבצעים. משאין לנו כאלה, ועל מנת להרשימה, לקחנו סיפור שקרה במקרה וללא כל יד מכוונת שלנו והצגנו אותו כאילו תוכנן מראש. לכל המוצגים בכתבה מלבדי אין יד ורגל בסיפור המסגרת השגוי שבחרתם לפרסם, או שליטה על שיחותי האישיות".

מרמי לוי שיווק השקמה נמסר: "שכרנו את שירותי בלאק קיוב כדי שתביא בדרך חוקית הוכחות לנעשה נגדנו. בכוונתנו לפנות לבית המשפט בתביעה, שנגיש בימים הקרובים, ולתבוע את הוקעתה של תחרות בלתי הוגנת מהסוג הזה, ולקבוע שהיא אינה חוקית ומי שנוקט אותה ישלם את מחיר מעשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008