כמה שילם רמי לוי לבלאק קיוב?

בלאק קיוב רשמה בחייה הלא ארוכים כמה הצלחה מרשימות, ובאחרונה חוותה גם כמה אכזבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי לוי
רמי לויצילום: אמיל סלמן

רמי לוי לא חסך בניסיונו לברר האם רודפים אותו או שהוא פרנואיד. לוי שכר בעלות של מאות אלפי שקלים את שירותיה של אחת מחברות המודיעין העסקי הבולטות, בלאק קיוב.

בלאק קיוב, השם המסחרי של חברת בי.סי אסטרטגיה, הוקמה ב-2010 על ידי דן זורלא (33) וד"ר אבי ינוס (33). בלאק קיוב מספקת מודיעין לחברות שמנהלות הליכים משפטיים כמו תביעות או בוררויות. החברה מייצרת סיפור כיסוי לתחקירנים, כולל פרופיל עסקי ואישי, בניית אתרי אינטרנט לחברות אותם הם מייצגים לכאורה ושימוש במחשבים שמחוברים רק לקווי תקשורת זרים, כדי לחשוף מידע שנוגע בדרך כלל להיבטים פליליים או על נקודות תורפה של המתחרים של לקוחות החברה. החברה מעסיקה 100 עובדים, רבים מהם, כמו זורלא וינוס, הם בוגרי 8200 ויחידות עילית אחרות של חיל המודיעין וסוכנויות מודיעין אחרות כמו שירות הביטחון הכללי והמוסד.

בלאק קיוב רשמה בחייה הלא ארוכים כמה הצלחה מרשימות ולאחרונה חוותה כמה אכזבות. אחת הפעמים הראשונות שבה עלה שמה לכותרות של העיתונות הכלכלית הבינלאומית הייתה ב-2011 כאשר סיפקה שירותי מודיעין למיליארדר וינסנט צ'נגוייז בבנק האיסלנדי קאופתינג, שקרס ומאוחר יותר סיפקה לצ'נגוויז מידע שסייע לו להוכיח שפעולות שנקט נגדו המשרד הבריטי להונאות חמורות (SFO) היו בלתי חוקיות. המשרד הבריטי מצא את עצמו בקצה הלא נכון של החקירה, נאלץ לפרסם התנצלות פומבית ולפצות את צ'נגוויז ב-3 מיליון ליש"ט.

פרויקט אחר של חברת המודיעין העסקי הייתה מידע שסיפקה לחברת הביטוח האמריקאית AmTrust בתביעה שהגישה כנגד אנטוניו סומה, הברוקר האיטלקי שלה. חלקה של בלאק קיוב בתביעה היה מידע שסיפקה לחברת הביטוח האמריקאית שטענה כי סומה שיחד את מרקט לצ'יני, ששימש כבורר בין אמטרסט לסומה בתביעה שהגיש סומה נגד אמטרסט על סכום של 1.3 מיליארד דולר. לפי התביעה שהגישה אמטרסט בארה"ב באפריל 2016, סומה הציע ללצ'יני 10% מהסכום שיפסוק לטובתו. הבורר וסומה הכחישו את הטענות.

בלאק קיוב, שבמועצת המנהלים שלה כיהנו דמויות כמו מאיר דגן ז"ל, לשעבר ראש המוסד, ופרופסור אשר טישלר, נשיא המסלול האקדמי במכללה למנהל, נחלה בתקופה האחרונה כמה כשלונות. באפריל 2016 נעצרו שני עובדים של החברה ברומניה, רון ויינר ודוד גצ'לוביץ'. לטענת התביעה ברומניה, השניים חשודים בפעילות מאורגנת של הטרדה והתקפות סייבר על לורה קודרוטה קובצ'י, תובעת במחלק השחיתות ברומניה.

לפי הדיווח, פרצו ויינר וגצ'לוביץ' לאימייל של מקורבים לקובצ'י. בלאק קיוב טענה לעומת זאת שהחברה ביצעה בשבועות האחרונים פרויקט עבור גורמי ממשל ברומניה לאיסוף ראיות המעידות על שחיתות חמורה במערכת הממשל הרומנית. לטענת החברה, ויינר וגצ'לוביץ' הגיעו להישגים משמעותיים לאחר שפעלו בהתאם לחוק המקומי והחשדות נגדם שקריות.

אכזבה נוספת נחלה בלאק קיוב בשבוע שעבר כאשר השופטת מיכל אגמון רונן דחתה עתירה שהגישו אלסטום הצרפתית ואפקון הישראלית נגד מכרז החשמול הבינלאומי שניהלה רכבת ישראל. אלסטום ואפקון שכרו את שירותיה של בלאק קיוב כדי להראות שחברת SEMI הספרדית זכתה במכרז למרות שהצעתה לא עמדה בתנאי הסף, שלמנהל הפרויקט מטעמה אין ניסיון דרוש לביצועו, ועל אף שהצעתה הפסדית.

אגמון רונן ציינה שבלאק קיוב הפעילה חוקרים פרטיים תחת זהות בדויה שהקליטו את מנהל הפרויקט המיועד של SEMI ואת יו"ר הוועדה הטכנית של המכרז וערכו את ההקלטות, תוך ניסיון בוטה להכניס לפיהם אמירות בעייתיות שיוכלו לשרת את אלסטום ואפקון. השופטת קבעה כי "התמלילים המלאים של ההקלטות כלל אינם מבססים את הטענות המרכזיות שהעלו העותרות". השופטת דחתה את הטענה שההצעה הזוכה "תכסיסנית" או גירעונית. וקבעה: "התברר, מעל לכל צל של ספק, כי לא נפלה כל שחיתות בהליך העלאת הניקוד, ואף לא התערבות של הנהלת הרכבת בהליך המכרזי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?