כמה שילמה ההסתדרות ל"ידיעות אחרונות" על סיקור 1 במאי?

הערכות: המהלך הוא חלק מקמפיין הבחירות של אבי ניסנקורן לתפקיד יו"ר הארגון ■ ההסתדרות: "פעולות השיווק נקבעו מראש ומעוגנות בתקציב השנתי"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צעדת אחד במאי בתל אביב
צעדת אחד במאי בתל אביב צילום: מוטי מילרוד
נתי טוקר
נתי טוקר

ההסתדרות חתמה באחרונה על עסקת תוכן שיווקי נרחבת עם קבוצת ידיעות אחרונות ואתר ynet. במסגרת העסקה תשלם ההסתדרות כ–2 מיליון שקל לקבוצת ידיעות תמורת סיקור נרחב של ההסתדרות ופעילותה ב–1 במאי, יום הפועלים הבינלאומי.

זו הפעם הראשונה שההסתדרות מקדישה תקציב כה נרחב לפרסום הנוגע ל–1 במאי. ההערכות הן כי יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, החליט להקדיש את תקציב הפרסום ליום הפועלים על רקע מערכת הבחירות הקרובה לתפקיד יו"ר הארגון שבה הוא מתמודד, במטרה לקבל חשיפה חיובית בעיתון ובאתר הפופולריים.

שיתוף הפעולה הנוגע לתוכן המערכתי של "ידיעות" - תוכן המפורסם על ידי מערכת העיתון ולא על ידי המחלקה המסחרית - אמור להימשך שבועיים, הן בעיתון המודפס והן באתר ynet. במטרה להצדיק את שיתוף הפעולה, העיתון יחד עם ההסתדרות, החליטו להכריז על "שבוע העובדים" - מושג שמעולם לא היה קיים עד כה בישראל - שיחל ב–1 במאי.

אבי ניסנקורן

ביום חמישי האחרון פורסמה ב"ידיעות אחרונות" ידיעה ראשונה בנושא תחת הכותרת "שבוע העובדים יוצא לדרך", מאת איריס ליפשיץ־קליגר, כתבת לענייני צרכנות שליוותה במסגרת העיתון גם פרויקטים של תוכן שיווקי במימון בנק הפועלים, ובה הוצע לקוראים "להתקשר לקו החם" ולקבל מענה ממומחים בנוגע "לשאלות שמטרידות אתכם בנושא זכויות עובדים".

בכתבה נכתב עוד כי "המיזם נועד להגביר את המודעות לנושא זכויות העובדים והגמלאים, ויוקדש השנה לתנופת ההתאגדות ולמאבק בצורות ההעסקה הפוגעניות". בכתבה מצוטט ניסנקורן, שלדבריו, "שבוע העובדים שם במרכז סדר היום את זכויות האנשים העובדים", ומאפשר לאחד את כל אוכלוסיות העובדים והגמלאים תחת המאבק המשותף למען חברה שוויונית וצודקת יותר".

החששות של ניסנקורן

ההחלטה להוציא כ–2 מיליון שקל לטובת תוכן שיווקי התקבלה על ידי ההסתדרות וניסנקורן על רקע המועד הקרב של הבחירות בהסתדרות, בסוף מאי 2017. ניסנקורן, שמכהן בתפקידו כשנתיים אך לא נבחר מעולם, חושש מהמועמד שיוצב מולו. ההערכות הן שזו הסיבה שבגינה הוא החליט לבצע צעד פרסומי כזה. היתרון בשיתוף פעולה כזה אינו מסתכם רק בפרסום סביב האחד במאי, אלא גם מסייע לניסנקורן בחיבור אסטרטגי לקבוצת ידיעות אחרונות, שעשוי לסייע לו בהתמודדות לתפקיד היו"ר בעתיד.

ההסתדרות יצרה באחרונה חיבור נוסף לקבוצת ידיעות אחרונות: כפי שפורסם לפני כשבוע ב–TheMarker, משרד הפרסום שנבחר להוביל את קמפיין ההסתדרות הוא באומן בר ריבנאי מקבוצת פובליסיס, שמטפל גם בתקציב הפרסום המרכזי של קבוצת ידיעות אחרונות. יו"ר קבוצת פובליסיס, יורם באומן, נחשב מקורב לנוני מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות".

בכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות" ביום חמישי לא מוזכר שמדובר בפרסום עצמי של ההסתדרות, אלא נכתב רק כי המיזם הוא "בחסות ההסתדרות, 'ידיעות אחרונות' ו-ynet". בעבר, במקרים דומים של תוכן שיווקי נהגו בקבוצת ידיעות לכתוב כי המיזם הוא בשיתוף גורם מממן כלשהו.

עליית מדרגה 
של תוכן שיווקי

בימים אלה נידונה במועצת העיתונות סוגיית התוכן השיווקי ואופן הגילוי הנאות במקרה של מימון תוכן. במקרה של שיתוף הפעולה עם ההסתדרות, אין גילוי נאות מובלט וברור, שלפיו ההסתדרות היא המממנת של המיזם כולו.

השילוב של תוכן שיווקי בדמות תוכן מערכתי ב"ידיעות אחרונות" אינו דבר חדש. בשנים האחרונות העיתון יצא במיזמי תוכן רבים שממומנים על ידי גופים עתירי תקציב. שיתוף הפעולה הנרחב ביותר הוא ככל הנראה עם בנק הפועלים, שבמסגרתו הבנק מממן כתבות מערכתיות רבות סביב פרויקטים כמו עסקים קטנים ותקציב משפחתי, בתקציב מוערך של 3 מיליון שקל עבור כל פרויקט.

מלבד זאת, העיתון שילב תוכן מערכתי שמומן על ידי גופים כמו תנובה, ענף המזון בהתאחדות התעשיינים, התעשייה האווירית, הסתדרות המורים, קרן קיימת לישראל וגופים מסחריים נוספים. גם משרדי ממשלה רבים שיתפו פעולה עם העיתון תמורת פרסום תוכן ממומן, בהם משרדי החינוך, הגנת הסביבה, המדע ואחרים.

ואולם החיבור בין ההסתדרות ל"ידיעות אחרונות" הוא במידה מסוימת עליית מדרגה. ההסתדרות היא גוף עם שורה של אינטרסים במשק, הן במגזר הציבורי והן בפרטי; היא מעורבת ברפורמות מבניות, ובמהלכים עסקיים גדולים ובעלי השפעה רחבה. החיבור הישיר למערכת "ידיעות", באמצעות מימון תוכן מערכתי, עלול להיות דרך לצבירת כוח משעותי על ידי ההסתדרות.

מההסתדרות נמסר בתגובה: "השנה ההסתדרות יוצאת לדרך עם מיזם 'שבוע העובדים של ישראל', שמטרתו להגביר את המודעות לזכויות עובדים ולהנגיש מידע אמין ועדכני בנושאים כמו תנאי שכר, פנסיה ותעסוקת אנשים עם מוגבלות. אנו מביעים פליאה על הניסיון של גורמים כאלה ואחרים לקשור בין פעולות השיווק של ההסתדרות, שהיקפן נקבע מראש ומעוגן בתקציב שנתי, לבין בחירות שיתקיימו בעוד יותר משנה. החל ב–2013, ההסתדרות יוצאת מדי שנה בשורה של מהלכים פרסומיים וכך יהיה גם השנה. אנו נמשיך לפעול בכל הערוצים שעומדים לרשותנו על מנת לשים את זכויותיהם של העובדים והגמלאים במרכז סדר היום של מדינת ישראל".

מ"ידיעות אחרונות" לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב