המשנה ליועמ"ש בחוות דעת: נתניהו לא יכול לעסוק בענייני בזק

משרד המשפטים מנהל מגעים מול משרד התקשורת סביב שאלת ניגוד העניינים של בנימין נתניהו כשר התקשורת 
מול שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק ■ משרד המשפטים: "הטיפול בעניין מצוי בשלבים מתקדמים"

האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייאלץ לוותר על תיק התקשורת? חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קובעת כי נתניהו לא יוכל לעסוק בעניינה של קבוצת בזק. הסיבה: ניגוד עניינים של נתניהו מול בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ'. הדבר מרוקן, למעשה, את תפקיד שר התקשורת מתוכנו, בגלל נפח הפעילות של החברה וזרועותיה.

משרד המשפטים מנהל בימים אלה תכתובות מול משרד התקשורת בנוגע לחוות דעת זו וסביב שאלת ניגוד העניינים. מטעמו של ראש הממשלה יש התנגדות לחוות דעת זו - והנושא טרם הוכרע.

בנימין נתניהוצילום: אי־פי

זילבר עומדת בראש מחלקת ייעוץ במשרד היועמ"ש, והיא אחראית על מתן חוות דעת והנחיות למשרדי הממשלה. חוות הדעת של זילבר נוגעת לאלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק, בחברת yes, באתר וואלה ובחברות נוספות. תחקיר "הארץ", שערך גידי וייץ, חשף באחרונה כיצד אתר וואלה מעניק חשיפה חיובית לראש הממשלה ולרעייתו, שרה נתניהו. באתר דחו את הטענות. וייץ חשף גם כי ההמלצה של מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד היועמ"ש היא לא לאשר לנתניהו לטפל בענייני אלוביץ', וכי התנהלו מגעים בין משרדי המשפטים למשרד ראש הממשלה סביב חוות דעת כזו - אך כעת מתברר כי מי שחתומה עליה היא המשנה ליועמ"ש זילבר עצמה.

ההערכות הן כי חוות הדעת של זילבר אינה נוגעת רק לסיקור באתר וואלה של משפחת נתניהו, אלא מושתת על מערכת יחסית קודמת או נוספת בין אלוביץ' לנתניהו, שמונעת מראש הממשלה ושר התקשורת לטפל בסוגיות הקשורות לעסקיו של אלוביץ'. במשרד המשפטים סירבו למסור את חוות הדעת של זילבר או לאשר את קיומה. מהמשרד נמסר כי "הטיפול בעניין מצוי בשלבים מתקדמים".

בג"ץ לא עסק בניגוד העניינים של נתניהו

על נתניהו כבר נאסר לטפל כשר התקשורת בנושאים בתחום התקשורת שבהם מטפל משרד עורכי הדין א. ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות', שמייצג במקביל גם את נתניהו וחברות בתחום. את ההנחיה הזו העביר בתחילת כהונתו הנוכחית של נתניהו היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

בשבוע שעבר קיבל נתניהו גיבוי מבג"ץ לכהונתו כשר התקשורת, כשבית המשפט דחה את העתירה שהגישה מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד נגד ריבוי תפקידי השרים שנטל על עצמו נתניהו.

בג"ץ אישר את האחזקה בתיקים השונים של נתניהו, כולל בתיק התקשורת, אך לא עסק בשאלת ניגוד העניינים. עם זאת, דעת היחיד של השופט חנן מלצר קבעה כי כהונתו של נתניהו במשרד התקשורת - המשרד היחיד שבו נתניהו לא מינה סגן שר - מהווה פגיעה בחופש העיתונות ובדמוקרטיה.

כבר בספטמבר 2015 פנה TheMarker בבקשת חופש מידע למשרד התקשורת ולמשרד ראש הממשלה, בדרישה לקבל פירוט לגבי פגישות של נתניהו עם גורמים מפוקחים בשוק התקשורת - בעלים ומנכ"לים של חברות תקשורת, ובהם אלוביץ' - מאז שנכנס נתניהו לתפקידו כשר התקשורת. הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה, עו"ד ואפד קבלאן, דחה שוב ושוב את מסירת הנתונים, והשתמש עד כה בכל היכולות להארכת המועד העומדות לרשותו.

בזק היא החברה הגדולה ביותר בשוק התקשורת הישראלי - ובפער גדול משאר החברות בשוק. בזק נהנית מ-45% מכלל ההכנסות בענף התקשורת, ואת 2015 היא סיימה עם מחזור הכנסות של 10 מיליארד שקל, לעומת מחזור של 22.2 מיליארד שקל בשוק כולו. בזק גורפת כמעט את כל הרווח בענף התקשורת, והיא גם החברה היחידה בענף שמחלקת דיווידנדים.

צילום: אייל טואג

חברת בזק (קווי) מוגדרת כמונופול בתחום הטלפון הקווי ובתחום תשתיות האינטרנט. נוסף על כך, לבזק נגיעה בכל ענפי התקשורת דרך החברות הבנות שלה - yes בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית (חלק מדואופול השידורים), בזק בינלאומי בתחום אספקת האינטרנט והשיחות לחו"ל, ופלאפון בתחום הסלולר. החברה מחזיקה גם בפעילות התוכן של וואלה, וכן בחברת בזק אונליין.

כל החלטה של משרד התקשורת נוגעת בבזק - ובעיקר בנושאים המונחים כעת על שולחנו של שר התקשורת. המשרד אמור להחליט בתקופה הקרובה על הרחבת התחרות בתחום הקווי, על ידי חיוב בזק למכור למתחרותיה את שירותי הטלפון שלה. עוד אמור המשרד להחליט על צירוף HOT לרפורמה בפס הרחב. שני הנושאים האלה נידונים כעת במשרד התקשורת, במסגרת שימועים פתוחים לפני החלטה - וכל הכרעה בהם היא משמעותית לעסקי הליבה של בזק.

במשרד התקשורת סירבו להגיב לידיעה.

דנה זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"