מודן רכשה את כתר: "העסקה הזאת לא יוצרת מפלצת'"

בענף מעריכים: המהלך יהפוך את מודן להוצאה הגדולה בענף ותחזק את הכוח של הבעלות הצולבת צומת ספרים-כנרת-מודן ■ עודד מודן: "העסקה תסדר את השוק בשתי קבוצות - רק עם עובד נשארת בלי רשת ספרים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הריכוזיות בענף הספרים מתגברת: מודן הוצאה לאור, בבעלות עודד מודן ובניהולה של רוני מודן, רכשה אתמול את עסקי ההוצאה לאור של חברת כתר הוצאה לאור, שבשליטת חברת ארלדן הירושלמית, שבראשה עומדת משפחת רשף. בתמורה, מודן תשלם לכתר סכום של 26.5 מיליון שקל. העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. בעקבות העסקה, מזנקת מניית כתר ב-35%.

כתר היא אחת משלוש הוצאות הספרים הגדולות בישראל, לצד כנרת זמורה ביתן וידיעות ספרים. מודן מחזיקה בשליש מרשת צומת ספרים, המוחזקת גם על ידי כנרת זמורה ביתן ואבי שומר. המהלך צפוי לחזק את רשת צומת ספרים על חשבון סטימצקי ואת הכוח של הבעלות הצולבת של ההוצאות לאור מודן וכנרת זמורה ביתן על צומת ספרים.

דוכן של הוצאת מודן בשבוע הספר בתל אביבצילום: עופר וקנין

במסגרת העסקה, רכשה מודן מכתר את חברת הבת "כתר ספרים" שעוסקת במו"לות ואת פעילות ספריית מעריב. החברה האם, כתר הוצאה לאור, תמשיך לפעול בתחום הדפוס והכריכה של ספרים, ותמשיך לתת שירותים לכלל המוציאים לאור בישראל, ובתוכם לכתר ספרים שעוברת לבעלות מודן, ולמודן עצמה.

כתר ומודן הן הוצאות לאור ותיקות הפועלות בתחום המו"לות עשרות שנים. כוחה של כתר הוא בעיקר בספרות מקורית ובספרי עיון, ואילו מודן מתמחה בספרות מתורגמת, ספרי נוער ובישול.

עודד ורוני מודן אמרו לאחר חתימת הסכם, כי רכישת כתר תאפשר למודן וכתר ביחד להיות גורם מוביל בתחום ההוצאה לאור בישראל. "בדעת משפחת מודן לשמר את כתר ספרים כמו"ל עצמאי ולהבטיח את המשך פעילות המערכת שלה. בידי החברות ביחד היכולת לתרום משמעותית לתרבות בישראל ולהמשיך להוציא לאור נכסי ספרות, מקור ותרגום".

צלי רשף, יו"ר כתר הוצאה לאור, אמר כי "המיזוג בין החברה הבת כתר ספרים למודן הוא הכרח בשוק הספרים של היום, ויאפשר את המשך שגשוגה של כתר ספרים, שתיהנה מהשותפות עם הוצאת מודן". רשף הודה לעובדי כתר ספרים ולסופריה על שנים של שיתוף פעולה פורה ומהנה, ועל תרומתם המשמעותית לתרבות הישראלית.

יפתח דקל, מנכ"ל כתר הוצאה לאור, בירך על העסקה ומסר: "עם השלמת המכירה המוצלחת אעביר את הניהול לבעלים החדשים, אפרוש מתפקידי כמנכ"ל ואפנה לדרך חדשה. זה סיומה של תקופה ארוכה ומרתקת בה פגשתי אנשים נפלאים - סופרים, עובדי דפוס והפצה, עורכים ספרותיים, עובדי מנהלה ומו"לים - כולם חדורים אהבת ספרים. אני שמח בהישגיה של כתר ספרים ובטוח שמחכות לה עוד עלילות רבות".

בענף הספרים העריכו כי הרכישה תהפוך את מודן למו"ל הגדול בישראל, לפני ידיעות ספרים וכנרת זמורה ביתן. "העסקה הזאת לא יוצרת איזה 'מפלצת' בענף אלא תשים אותנו בשורה אחת עם ידיעות ספרים וכנרת זמורה ביתן, לא נהיה הגדולים ביותר בשוק", אמר ל-TheMarker עודד מודן.

לדבריו, "בניגוד למחשבה שהרכישה תגדיל את הריכוזיות בענף, להערכתי היא דווקא תסדר את שוק הספרים ולכן אני לא רואה סיבה שרשות ההגבלים לא תאשר את העסקה. זה בעצם מביא את השוק לאיזון - מצד אחד יש את ידיעות ספרים, המחזיקה ב-15% מסטימצקי, ואת כל ההוצאות הנלוות שלה שמקבלות כמוה העדפה בסניפי סטימצקי; מהצד השני יש את רשת צומת ספרים שמחזיקים בה מודן, כנרת ואבי שומר ועכשיו גם כתר וההוצאות הנלוות שלה 'הקיבוץ המאוחד', אופוס, מטר ועוד, שההפצה שלהן תעבור גם היא לצומת ספרים עכשיו.

"בעצם היחידים כמעט שנשארים מחוץ לתמונה הם עם עובד, שזאת הוצאה קטנה יחסית. השוק החופשי יודע לסדר את עצמו יותר טוב מאשר הרגולציה יודעת. אנחנו מתכוונים לנצל את העסקה למטרות חיוביות, כמו גידול בהתעסקות בספרות מקור ולהחזיר הביתה סופרים שעזבו את כתר".

שרת התרבות, מירי רגב, התייחסה לעסקה ואמרה כי תפעל להאצת ביטול הבעלות האנכית של כנרת זמורה ביתן ומודן ברשת צומת ספרים. במידה שתצליח להעביר חוק שמחייב את ביטול הבעלות האנכית, כנרת זמורה ביתן ומודן עשויות למכור את חלקן בצומת ספרים (שני שליש) למייסד הרשת והמנכ"ל, אבי שומר, המחזיק כיום בשליש מהרשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה