השידור הציבורי שובר שיא: ישקיע כ-250 מיליון שקל בהפקות מקור ב-2016

מנכ"ל התאגיד דורש ממשרד האוצר להזרים כבר כעת 120 מיליון שקל נוספים, כדי שיוכל להתחיל לשדר ב-1 באוקטובר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

השידור הציבורי יוציא לדרך ב-2016 הפקות בסכום שיא של כ-250 מיליון שקל, רובו להפקות מסוגה עילית. מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, דורש ממשרד האוצר להזרים כבר כעת 120 מיליון שקל נוספים, וזאת כדי שיוכל להתחיל להעמיד שידורים ב-1 באוקטובר.

היום (ג') אישרה ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק השידור הציבורי, שלפיו יידחה מועד הסגירה של רשות השידור והקמת התאגיד החדש ל-1 באוקטובר. הוועדה גם אישרה את ההצעה שתאפשר לתאגיד לרכוש תוכן בענייני היום, כלומר תוכניות אקטואליה, ממפיקים חיצוניים - אך לא מהדורות חדשות. האישור ניתן לשנתיים מהקמת התאגיד. הסמכות להחליט אילו תוכניות יירכשו תהיה בידי המועצה.

הבשורה המשמעותית היא היקף ההפקות החיצוניות שיזרים השידור הציבורי לשוק ההפקות במהלך 2016. כבר אתמול הוציא לדרך תאגיד השידור הציבורי קולות קוראים להפקות של תוכניות דרמה, תעודה, תוכניות תחקיר דוקומנטריות ותוכניות נוספות. המימון להפקות אלה, בהיקף של כ-60 מיליון שקל, הגיע לאחר שהנהלת התאגיד הצליחה לחסוך 60 מיליון שקל מכספי ההקמה של התאגיד בסעיפי הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. סך כל תקציב ההקמה הוא 350 מיליון שקל.

חלק מהתקציב של ה-60 מיליון שקל האלה יופנה ל"הפקות הכלואות" של רשות השידור - כ-35 סרטי דוקו ושש דרמות שיצאו לדרך אך טרם מומנו. סכום נוסף יופנה לתוכניות חדשות שיוצא לדרך התאגיד, כולן מסוגה עילית. מלבד זאת, באוצר אומרים כי יוזרמו לרשות השידור עוד כ-40 מיליון שקל להפקות שכבר נחתמו אך טרם בוצעו, ואלה ישמשו את התאגיד בתחילת דרכו.

אלדד קובלנץצילום: איה אפרים

בנוסף, הכריז היום בוועדה הכלכלה נציג האוצר אסף וסרצוג כי יוזרמו 87 מיליון שקל נוספים להפקות כבר ב-2016. הסכום הזה מתקבל בעקבות ההחלטה של התאגיד והאוצר שלא לרכוש מבנה עבור התאגיד, אלא לשכור מבנה. הסכום יופנה להפקות מקור שונות, לאו דווקא מסוגה עילית.

התאגיד אמור לפעול במשך שלושה חודשים ב-2016, ובשל כך הוא ייהנה בשנה זו מתקציב נוסף של 55 מיליון שקל להפקות מקור - רבע מהתקציב השוטף להפקות, שמסתכם ב-220 מיליון שקל (ללא ערוץ הילדים, שיוקם בהמשך). ההערכות הן כי בשל העובדה שהתאגיד לא יחל לפעול בשנה האחרונה במלוא כוח האדם, ייתכן שהוא יוכל להפנות עודפי תקציב נוספים להפקות כבר ב-2016.

סכום זה אינו סופי. בשבוע הבא אמורים מנכ"ל התאגיד ואנשי אגף התקציבי והחשב הכללי לדון בדרישת התאגיד להזרמה מיידית של 120 מיליון שקל נוספים לטובת הפקות חיצוניות ברשות השידור. בתאגיד אומרים כי כדי שיהיה ניתן להקים לוח שידורים יש צורך בהשקעות נוספות בהפקות כבר כעת, למשל בתוכנית בענייני היום.

באיגודי היוצרים בירכו על ההשקעות הצפויות והאישור הנוסף ל-90 מיליון שקל. "שר האוצר כחלון בעצמו, יחד עם מנכ"ל משרדו, התגייסו לעניין במלוא המרץ ופעלו למען קידומן של היצירה והתרבות בישראל, זאת מתוך תפיסה חברתית שמבינה שהעוול המתמשך ביוצרים ובעובדים בתעשיית הטלוויזיה בישראל חייב להיעצר", מסרו עמית ליאור, יו"ר איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה; אסנת טרבלסי, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים; ויריב הורוביץ, יו"ר איגוד במאי הקולנוע והטלוויזיה.

לדבריהם, "אנו מברכים את כבוד השר ומקווים כי השינוי המיוחל במצב הפקות המקור אכן הגיע ושהכספים שיושקעו יולידו הפקות דרמה ותעודה ישראליות שכולנו נתגאה בהן. אין לנו ספק שתרומתם של כל אלו תביא לידי כך שתאגיד השידור הציבורי החדש יתחיל למלא את הייעוד שלו ויהפוך לגוף שידור שהאזרח בישראל ראוי לו".

עוד אישרה ועדת הכלכלה היום כי ביום תחילת הפעילות של התאגיד החדש הוא יוכל לגייס 600 עובדים, ולא 400 בלבד כפי שהופיע עד כה בחוק. התאגיד יידרש להציע ל-450 מעובדי רשות השידור לעבור לתאגיד החדש.

היו"ר כבל אמר לאחר האישור כי "זה כבר לא קונספירציה על התערבות ראש הממשלה או התערבות כזו או אחרת. השתדלנו והעברנו את התיקון הזה בקולות האופוזיציה ואני לא אאפשר להעלות את ההצעה להצבעה במליאה עד שהעניינים הכספיים מול האוצר לא ייפתרו", אמר. כמו כן, כבל דרש מאנשי האוצר "לא להפיל את זה על גחמות ביורוקרטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב