רשם העמותות בודק את העמותה של ורטהיים שהזרימה כספים לנתן אשל

הרשם פתח בבדיקה של עמותת דע אמת שבבעלות איש העסקים מוזי ורטהיים - והזרימה בשנים האחרונות כחצי מיליון שקל לנתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

רשם העמותות פתח בבדיקה של עמותת דע אמת, אותה הקים איש העסקים מוזי ורטהיים ובאמצעותה זרמו בשנים האחרונות כחצי מיליון שקל לנתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. גם במשרד מבקר המדינה מבצעים בדיקה ראשונית של הנושא.

כפי שנחשף ב-TheMarker, עמותת דע אמת, שהוקמה ב-1991 במטרה להיאבק באנטישמיות, לא ביצעה כל פעילות במשך כל שנות קיומה. רק בשנים האחרונות הזרימה העמותה כספים לתמיכה בהוצאה לאור של שלושה ספרים, שניים מהם כלל לא קשורים לתחום פעילותה - אך עדיין לא ביצעה כל פעילות יזומה אחרת.

נתן אשל

מ-2012, במקביל להדחתו של אשל מלשכת רה"מ על רקע התנהלות לא הולמת, החלו לזנק הוצאות הניהול של העמותה ללא כל סיבה. באותה תקופה החל אשל לקבל משכורת קבועה מהעמותה, תחילה של 10,000 שקל בחודש - ובהמשך של 20 אלף שקל בחודש. כל כספי העמותה מגיעים באמצעות תרומות של מאות אלפי שקלים מהחברה המרכזית למשקאות קלים שבבעלות משפחת ורטהיים - דודי ודרורית, בניו של מוזי.

באותה תקופה שבה הזרימה העמותה כסף, היתה החברה המרכזית תלויה בהחלטות רגולטוריות שהיו, מטבע הדברים, תחת סמכותו של נתניהו - בהן חוק הריכוזיות, חוק המזון וחוקים נוספים, וכעת גם הרפורמה בשוק השידורים, שתשפיע על זכיינית ערוץ 2 קשת שבשליטת ורטהיים.

גורמים בחברה המרכזית הכחישו כי אשל היה מעורב בפעילות כלשהי בחברה, וגם אשל עצמו טען כי הוא עוסק בנושא השואה ולא מבצע שום פעילות לובינג עבור החברה המרכזית או קשת. ואולם, רשם העמותות החל לבדוק ככל הנראה מה אופייה של פעילות העמותה ומדוע הזרימה סכומים כה משמעותיים לאשל, וזאת ללא שהציגה כל פעילות משמעותית.

מרשם העמותות במשרד המשפטים נמסר: "הנושא מצוי בבדיקה ובהתאם למדיניות אין בידינו לפרט בשלב זה".

במקביל, יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה למבקר המדינה שיבחן את הנושא. במשרד המבקר אומרים כי נעשית בדיקה ראשונית של הנושא. ככל הנראה, מכיוון שמדובר בגופים פרטיים או בעמותה שאינה מבוקרת, במשרד מבקר המדינה יודיעו כי לא יבדקו את הנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד