המכרז על מגה נדחה שוב; רמי לוי הגיש הצעה לרכישת הרשת

לוי התחייב להמשיך להעסיק את 3,500 עובדי החברה ■ אם ירכוש את מגה, תהפוך רמי לוי לרשת המזון השנייה בגודלה בישראל, אחרי שופרסל ■ רשות ההגבלים צפויה להתנגד לרכישה

מכרז מגה נדחה שוב - בפעם השלישית. המועד להגשת הצעות במכרז נדחה ב-24 שעות - בעקבות החלטת בית המשפט לקבל את בקשת השר לשעבר שלום שמחון לדחייה, מכיוון שלא ניתנה לקבוצה שהוא מייצג, ובה רשתות מזון, הזדמנות להיכנס לחדר המידע.

שמחון מייצג קבוצה של עשר רשתות שיווק, שהחלה להתארגן במטרה לרכוש את מגה ביחד ולחלק את סניפיה ביניהן. הקבוצה כוללת בין היתר את הרשתות ויקטורי, יוחננוף, מחסני השוק וסופר דוש - וקיבלה את אישור רשות ההגבלים להתמודד במכרז. אולם לא הספיקה לעמוד במועד של המכרז מכיוון שלא סיימה לעבור על נתוני הרשת. הסיבה היא שנאמני הרשת, המתנגדים למכירת מגה בחלקים, לא היו מוכנים לפתוח בפני הרשתות המדוברות את חדר המידע.

רמי לויצילום: אמיל סלמן

הקבוצה פנתה לבית המשפט בנושא, שהסכים לבקשתה, אך היא לא הספיקה לגשת למכרז. הקבוצה פנתה לבית המשפט בבקשה לחייב את הנאמנים להאריך את המכרז ב48 שעות נוספות, וזה הסכים לדחייה של 24 שעות, עד לשעה שש בערב מחר (ד'). הנאמנים כבר דחו את המועד להגשת הצעות במכרז פעמיים, כאשר סברו כי לא יקבלו מספיק הצעות.

כמה דקות קודם לכן הגיש רמי לוי הגיש הצעה לרכישת מגה. המכרז לרכישת מגה נסגר בשעה 18:00. אם ירכוש לוי את מגה, תהפוך רמי לוי לרשת המזון השנייה בגודלה בישראל, אחרי שופרסל.

למגה יש לפי הערכות 15-20 חנויות מפסידות, שהרוכש יצטרך לסגור או לסכם על הורדת שכר דירה בהן. בנוסף, נדרשת השקעה של כ-100 מיליון שקל בשיפוץ החנויות.

לוי רכש באחרונה 7 סניפים של מגה שנסגרו, תמורת כ-39 מיליון שקל. אם ירכוש את מגה ויצליח להכפיל או להגדיל בעשרות אחוזים את המחזור של הסניפים שרכש, הוא עשוי כמעט ולהכפיל את מחזור המכירות שלו, שמסתכם כיום בכ-3.8 מיליארד שקל (לא כולל הסניפים שרכש ממגה ופותח בשבועות הקרובים).

לוי צפוי להיתקל בהתנגדות של רשות ההגבלים העסקיים למהלך הרכישה. בכירים ברשות ההגבלים העסקיים דיברו במהלך פברואר כמה פעמים עם הנאמנים של מגה והביעו הסתייגות חד משמעית מכך שהרשת תירכש כולה על ידי לוי. הבכירים ברשות אמרו שהסיכוי שהרשות תאשר עסקה כזו הוא נמוך מאוד, מכיוון שאז תיווצר רשת חדשה בעלת כוח שוק גדול במיוחד מול הספקים, וכי ברשות מעדיפים לקדם תחרות באמצעות חיזוק רשת קטנה יותר או כמה רשתות, אם מגה לא תימכר כמקשה אחת.

אותם בכירים הבהירו אז כי רשות ההגבלים העסקיים צפויה לאשר את מכירתה לרשת כמו יינות ביתן, השייכת לנחום ביתן. יינות ביתן מפעילה 79 סניפים, לאחר שרכשה את רשת כמעט חינם לפני שלוש שנים. היא חברה פרטית, ולכן נתוניה הכספיים אינם פומביים - ואולם ההערכה היא שמחזור המכירות שלה מסתכם ב-2.5 עד 3 מיליארד שקל. רמי לוי, עם 35 סניפים, מגלגל מחזור של כ-3.8 מיליארד שקל.

ייתכן כי משנה הזהירות בו נוקטת רשות ההגבלים נובע מהטעות שעשתה בשנת 2005, אז אישרה לשופרסל לרכוש את קלאבמרקט שקרסה - אירוע שסימן את תחילת עליית מחירי המזון בישראל ונחשב לאחד הכשלונות הצורבים של הרשות.

ההערכה היא שאם לא יאושר לו לרכוש את מגה כולה, ינסה לוי לרכוש מחצית מסניפי מגה, הכוללת 127 סניפים. בנוסף, אם לוי יהיה המציע היחיד, ייתכן ורשות ההגבלים לא תוכל לעצור את הרכישה.

במידה ורשות ההגבלים העסקיים לא תאשר את הרכישה הנאמנים ייאלצו ככל הנראה לצאת עם מכרז חדש, שיאפשר רכישה של חלק מסניפי מגה, כך שלבסוף הסניפים יחולקו בין רשתות המזון. מצב זה עשוי לתרום להגברת התחרות ולהורדת מחירי המזון.

רמי לוי החליט להגיש בקשה לרכישת מגה, על אף היותו עסוק בימים אלה בחקירה משטרתית בחשד לשימוש במידע אישי של לקוחות חברת הסלולר שבבעלותו. לוי לוטש עיניים למגה כבר מספר שנים וניהל לאורך כל הדרך משאים ומתנים מול אלון רבוע כחול, עוד בימים שנוהלה על ידי דודי ויסמן ועד לימים האחרונים לפני שנכנסה להקפאת הליכים.

כבר ב–2012 ניהל לוי משא ומתן לרכישת 53 סניפי מגה בול (שהוסבה לימים לרשת) אך אלה לא התממשו לכדי עסקה. בין הצדדים הוטחו האשמות בנוגע לזהות האיש שהדליף לתקשורת על דבר המשא ומתן — לוי או דודי ויסמן שניהל אז את מגה.

המחירים בסניפי רמי לוי בערים, אם הרכישה תתקיים, צפויים להיות מחירי אמצע - גבוהים ממחירי רמי לוי באזורי תעשייה ונמוכים מהמחירים שמציעה שופרסל שלי ורשתות עירוניות אחרות. בנוסף, אם רשת דיסקאונט או מספר רשתות דיסקאונט ירכשו את סניפי מגה בעיר צפוייה להיווצר תחרות בשוק החנויות העירוניות, וכל השחקנים, כולל שופרסל שלי, יהיו חייבים להוריד מחירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?