"מסקנות פילבר יובילו לקריסת שוק השידורים"

קשת, רשת וערוץ 10 משתפים לראשונה פעולה מסוג זה, וטוענים כי הרגולציה מציבה בפניהם דרישות שהמודל הכלכלי של ההכנסות פשוט לא תומך בהן

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

שלושת גופי השידור המרכזיים בישראל — קשת, רשת וערוץ 10 — פנו אתמול במשותף לוועדה להסדרת שוק השידורים, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, וטענו כי "להמלצות הביניים של הוועדה יהיו השלכות מרחיקות לכת על שוק השידורים המסחריים, והן עלולות להביא לקריסתו". בגופי השידור מודים כי זו הפעם הראשונה שהם מתאגדים לתגובה משותפת כזאת.

בערוצים מציינים כי הם השקיעו בעשור האחרון כ–6 מיליארד שקל ביצירה הישראלית המקורית. "למרות הצלחת הערוצים המסחריים בעולמות הרייטינג והתוכן, גופים אלה עומדים בימים אלה בפני שוקת שבורה. בחינת תוצאותיהם העסקיות של הערוצים המסחריים מעלה כי הם לא יכולים להסתמך עוד אך ורק על שוק הפרסום. שוק הפרסום בטלוויזיה מצוי בסטגנציה קבועה ובפועל יורד בהיקפו", כתבו בערוצים, ותלו זאת בין השאר בנדידה של הצופים למדיום הדיגיטלי. הם הוסיפו כי הפער בין גודלו של שוק הפרסום בפועל לבין התחזיות שעליהן התבססו המודלים הכלכליים של הערוצים המסחריים הוא יותר מ–600 מיליון שקל.

גם הפעם, הטענה המרכזית של הערוצים היא לבטל את החוק שלפיו HOT ו–yes משדרות את הערוצים המסחריים ללא כל תשלום מצדן, וזאת לטענת הערוצים, תוך שהפלטפורמות "עושות בתכנים שימוש החורג באופן משמעותי מהכוונה שהיתה למחוקק", באמצעות צפייה נדחית המבטלת את האפשרות להרוויח מפרסום.

"דו"ח הביניים של הוועדה מתעלם לחלוטין מהמציאות הכלכלית המתוארת לעיל, המהווה את הבסיס להבנת שוק הטלוויזיה ומערך הכוחות בו", כתבו הערוצים. "ההמלצות לדה־רגולציה הן בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי. דו"ח הוועדה כולל הצעות שיש בהן סכנה ממשית להמשך פעילותו של השידור המסחרי בישראל. הרגולציה עדיין מציבה בפני שלוש החברות דרישות שהמודל הכלכלי של ההכנסות פשוט לא תומך בהן. כך למשל, בלעדיות הפרסום נמחקה כשהוועדה הכשירה תוכן שיווקי בכל הפלטפורמות, שימשיכו לגבות במקביל דמי מנוי".

במסקנות הביניים של ועדת פילבר גם נקבעה גם מגבלה של כ–18% מכלל הפרסום שתוכל לרכוש חברת רכש מדיה אחת, במטרה למנוע את התעצמות כוחן של חברות אלה. לפי הערוצים, "זו התערבות הרסנית ומיותרת, שאין לה מקום במציאות של שוק הפרסום הישראלי. זו התערבות שתגרום נזק אדיר אך ורק להכנסות גופי השידור, וכתוצאה מכך תפגע גם בכל שאר השחקנים הקשורים אליהם, ובהם גם היוצרים והמפיקים". הם הוסיפו כי "ההמלצה בנושא זה התקבלה על בסיס תשתית עובדתית חסרה, ללא כל עבודה כלכלית".

הערוצים גם הגישו המלצות אקטיביות לפעולה: לחייב את הפלטפורמות הרב ערוציות להיכנס למשא ומתן סביב שידור הערוצים, תוך אפשרות להניב רווחים נוספים מהתוכן; למנוע כל פרסום בכבלים ובלוויין; ולא להתערב בשוק הפרסום.

נתי טוקר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים