היועץ החדש של זכיינית ערוץ 2 רשת: ראש המטה לשעבר של נתניהו

גורמים בענף: היועץ החדש, עו"ד איתן צפריר, מקורב לניר חפץ, היועץ של משפחת נתניהו והליכוד ■ שוק התקשורת נמצא בימים אלה ברגעי הכרעה - ועתידה של רשת נתון בידי הדרג הפוליטי

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

זכיינית ערוץ 2 רשת נערכת לקרבות התקשורת: ראש המטה לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשרד התקשורת, עו"ד איתן צפריר, מונה ליועץ מיוחד לזכיינית. צפריר שימש בתפקיד פחות מחצי שנה ואינו בעל מומחיות בתחום התקשורת, אך גויס על ידי רשת למאבקים הצפויים בתחום.

התלות של רשת ברגולציה הולכת וגוברת לקראת יישום חוק הרישיונות ויציאה של רשת מערוץ 2 לשדר ברישיון בערוץ חדש באוקטובר 2017 - מהלך עתיר סיכונים עבור הזכיינית. במקביל, הצוות בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר עמל בימים אלה על גיבוש מסקנותיו, שיהיו להם השפעה רבה על עתידה של רשת.

איתן צפרירצילום: זאב סגל

גורמים בענף אומרים כי צפריר נהנה מקשרים פוליטיים והוא מקורב לניר חפץ, היועץ של משפחת נתניהו והליכוד. על ניר חפץ נאסר, במסגרת הסכם ניגוד עניינים, לפעול מול ראש הממשלה בעניינים הקשורים ללקוחותיו. חפץ, צפריר ורשת הכחישו כי חפץ מעורב באופן כלשהו בענייני רשת.

צפריר מונה לתפקיד יועץ של רשת על אף שאין לו ניסיון בתחום התקשורת. צפריר הוא עו"ד שהתעסק בתחום התמיכות. הוא עבד ב-2009 וב-2010 כיועץ למזכיר הממשלה, צבי האוזר, וכיועץ למשרד ראש הממשלה לענייני מורשת. במשרד הפרטי שלו הוא ייעץ בין השאר לחברות תיירות מרפא. הפעילות היחידה הידועה שלו בתחום התקשורת היתה קידום חוק שיעניק תקצוב ישיר לערוץ בשפה האמהרית.

בדצמבר 2014, לאחר פרישתו של שר התקשורת גלעד ארדן ובזמן שהחלה מערכת הבחירות, מינה נתניהו את צפריר לראש מטהו במשרד התקשורת - מינוי פוליטי שאינו מקצועי. בתקופתו הקצרה במטה שר התקשורת, שהיתה ברובה במהלך מערכת בחירות, לא התרחשו אירועים משמעותיים בתחום התקשורת ולא קודמו נושאים שונים. גורם בתחום התקשורת אומר כי "לא יכול להיות שבחצי שנה שבה לא קרה שום דבר הוא הספיק לרכוש ידע נרחב כל כך שיצדיק את העובדה שרשת החליטה לגייס דווקא אותו כיועץ".

האירוע המשמעותי שזכה לחשיפה רחבה באותם ימים היה הדיון סביב הארכת הזיכיון לערוץ 10. צפריר הוא זה שהעביר למנכ"ל המשרד דאז, אבי ברגר, מסמכים כדי שיאשר את החלטת נתניהו להשית על ערוץ 10 חוב גבוה של 16.8 מיליון שקל עבור דמי הזיכיון, בניגוד להמלצת הדרג המקצועי במשרד האוצר, שהמליץ על סכום נמוך יותר. ברגר סירב אז לחתום על המסמכים ללא בדיקת העניין - מה שהוביל בהמשך לפיטוריו המיידים בשיחת טלפון עם נתניהו.

ניר חפץ עם נתניהוצילום: חיים צח

צפריר סיים את תפקידו ביוני. באחרונה הוא הגיש לוועדה מיוחדת הפועלת בבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לקיצור תקופת הצינון שלו כך שיוכל לעסוק כיועץ לרשת. גם נציבות שירות המדינה הביעה תמיכה באישור הבקשה של צפריר לקיצור תקופת הצינון.
בבקשה של צפריר לקיצור תקופת הצינון הוא כתב כי בתקופת המעבר של מערכת הבחירות היה "צמצום כמעט מוחלט" של קבלת החלטות והכרעות, בין השאר, משום שנתניהו כיהן במקביל כשר במשרדים נוספים, וכי תפקידו של צפריר התמצה ב"תיאום וקישור בין לשכת מנכ"ל משרד התקשורת לבין לשכת ראש הממשלה".

צפריר הצהיר כי היתה לו מעורבות בנוגע לשכרה של יו"ר מועצת הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז'. עד כה, יו"ר מועצות הרשות השנייה זכו לשכר של 30% משכר מנכ"ל משרד ממשלתי, ואילו מדז'יבוז' ביקשה ב-2015 שכר של 90% משכר מנכ"ל. לפי הצהרת צפריר, ראש המטה של נתניהו, הוא היה מעורב בתיאום הבקשה של מדז'יבוז' ושיגר ליועצת המשפטית של משרד התקשורת בקשה לבחון את הנושא. בכל מקרה, צפריר מציין כי בהמלצת הדרג המקצועי הופסק הטיפול בנושא והוא חודש רק לאחר שהוא כבר סיים את תפקידו (אז אושרה בקשתה של מדז'יבוז'). עוד מציין צפריר כי במסגרת תפקידו הוא אכן נועד עם נציגי הזכייניות, כולל עם מנכ"ל רשת, אבי צבי.

בבקשה מציין צפריר גם כי חמישה חודשים לאחר חזרתו למשרד עורכי הדין שבבעלותו פנתה רשת למשרדו לצורך קבלת ייעוץ משפטי. בנציבות שירות המדינה תמכו בבקשת הקיצור, שכן חלפו כבר שבעה חודשים מאז כיהן בתפקיד. בפסק הדין נכתב כי בנסיבות המיוחדות האלה פוטנציאל ההשפעה של צפריר היה מצומצם ומינורי. בעקבות זאת, קוצרה תקופת הצינון, אך הייעוץ המשפטי לרשת לא יהיה בייצוג החברה מול הרשות השנייה.

ככל שמתקרבים רגעי ההכרעה במאבקים בתחום התקשורת, כך גובר החשש כי ייעשו ניסיונות שונים להשפעה על מקבלי ההחלטות. באחרונה עלה חשש כי סרט שמתכוונת זכיינית ערוץ 2 רשת להפיק על חייו של אביה של שרה נתניהו, שמואל בן ארצי, בעלות של כ-500 אלף שקל, נעשה כדי לחזק את הקשר בין הזכיינית לנתניהו. הסרט הוצע בעבר גם לערוץ 10 - אך הוא השיב בשלילה. מקרים דומים של ראיונות עם שרה נתניהו, שספגו בדיעבד ביקורת לאחר שנתפשו כמחניפים, שודרו בעבר גם ברשת עצמה וגם באחרונה בתוכנית "חי בלילה" בקשת.

אודי אנג'לצילום: אייל טואג

בעל השליטה ברשת, אודי אנג'ל, נהנה בעצמו מיחסים קרובים עם נתניהו נפגש עמו כמה פעמים בנוגע לעתיד ערוץ 2. בקשת כיהן בעבר כיו"ר אברהם נתן, גם הוא בעל קשרים פוליטיים ענפים, אך כיום משמשת כיו"ר דרורית ורטהיים.

מרשת נמסר בתגובה: "משרד עורכי הדין של איתן צפריר הצטרף לצוות יועציה החיצוניים של רשת, זאת לאחר תום תקופת הצינון".

צפריר מסר: "אני עורך דין פעיל תשע שנים, משרדי נוסד לפני שש שנים. אני ועורכי הדין במשרדי מייצגים לקוחות בקשת רחבה של תחומים: משפט מסחרי אזרחי, דיני עבודה ומקרקעין. בית המשפט אישר למשרד בראשותי להתקשר עם חברת רשת רק שמונה חודשים אחרי שסיימתי את תפקידי במשרד. מבחינתי, היה זה שירות מילואים במגזר הציבורי אותו מילאתי על הצד הטוב ביותר. השירותים שמשרדי מספק ללקוחות שנים רבות מבוססים על מקצועיות והבנה משפטית רחבה.

"המקצועיות שלי בתחומי המשפט לרבות בתחום התקשורת זכתה לשבחים למרות הצמצום הרב בגלל תקופת ממשלת מעבר. אינני פועל בשיתוף פעולה עם מר ניר חפץ ואין לי ידיעה מי הם נותני שירותים נוספים של רשת. אינני מקורבו של מר ניר חפץ או של אדם אחר. כל דבר שהגעתי אליו בחיים הגעתי בעצמי, בזכות חריצות ומקצועיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה