פחות בשר, יותר סויה וטחינה: המהפכה הטבעונית מגיעה לכיס של רשתות המזון

לפי מדד נילסן, נרשמה ירידה של 1% במכירות בסופרמרקטים לעומת 2014, והצרכנים העדיפו לקנות אצל הירקן השכונתי ובחנויות טבע ■ מנכ"לית נילסן: "רבע מהמשכורת הולכת על מוצרי מזון ומוצרי טיפוח"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ישראל עוברת ממצב של צמיחה בכמויות הקניות בסופרמרקט לדעיכה כמותית. שנת 2015 הסתיימה עם ירידה של 1% בסך המכירות וירידה של 0.1% בכמות המוצרים שנרכשו לעומת שנת 2014, כך עולה מנתוני חברת נילסן. כשלוקחים בחשבון את הגידול הטבעי באוכלוסיה – של כ-2% מדי שנה – הירידה אף חדה יותר. מגמה דומה לישראל קיימת ברחבי העולם, כאשר ארצות הברית ואירופה מראות דעיכה הן כמותית והן כספית.

הדעיכה באה לידי ביטוי כמעט בכל ענפי השוק - מזון, משקאות וטואלטיקה - כאשר רק בתחום המוצרים לבית נראתה עלייה במכירות בשנה החולפת.

מה קונים פחות? הירידה בקנייה הורגשה בעיקר במוצרים מקטגוריית הבשר, המזון המוכן ומזון בעל אוריינטציה פחות בריאותית דוגמת ממתיקים, מזון מעובד וגומי לעיסה. מדובר בקטגוריות שחוות ירידה מתמשכת בשלוש השנים האחרונות. לדוגמא, מכירות המזון המעובד ירדו ב-19% לעומת 2012, מכירות מנות בשריות עיקריות קפואות ירדו ב-21% ומרגרינה ב-25%.

לעומת זאת, העלייה החדה ביותר חלה במשקאות ומעדני הסויה שעלו ב-100.3% בשנת 2015 לעומת 2012. העלייה ברכישתה של הטחינה הגולמית עומדת על 31.4%. קטגוריות נוספות שנמצאות בצמיחה בשנים האחרונות הן קטגוריות חטיפים שונות אך גם קטגוריות בריאות כגון: סויה, טחינה גולמית, קטניות ודמוי בשר.

"הקיפאון שמאפיין את השוק בשנים האחרונות נובע משלושה גורמים עיקריים: שינויים דמוגרפים, כמו הזדקנות האוכלוסייה והיווצרות משפחה בגיל מאוחר; שינויים מאקרו כלכליים כמו תחושת הביטחון הכלכלי שטרם חזרה לרמה שהיתה לפני המיתון

בשר ועופות בסופרצילום: אייל טואג

"ב-2009, התכווצותה של ההכנסה הפנויה ועלייה ביוקר המחיה ושינויים בהרגלי הצריכה והקנייה כמו קנייה בערוצים אלטרנטיבים ושינויים בהרגלי האכילה. אחד הנתונים המעניינים ביותר הוא העובדה כי רבע מהמשכורת החודשית שלנו הולכת על מוצרי מזון, מכולת ומוצרי טיפוח אישיים. שיעור המעמיד את ישראל בהערכת הוצאה גבוהה במיוחד בקרב מדינות רבות ב-OECD, הממוקמות ברובן בין 11% ל-23% מסך ההוצאה", אומרת שגית עטר, מנכ"לית נילסן ישראל.

לפי הנתונים, השיח סביב יוקר המחיה בישראל הוביל לירידת מחירים. לאחר עליות המחיר בשנת 2013 ניכרת מגמת ירידה במחירים של 0.9% הנובעת גם מהוזלות המוצרים עצמם אך גם משינוי תמהיל והתחזקות מותגים מוזלים על חשבון מותגי הפרימיום. מתוך כלל המוצרים, ניכר כי בשנת 2015 הייתה ירידה במחירים של מוצרים התורמים ל-66% מהמכירות, ואילו השאר הציגו עליות מחיר.

בכל הנוגע לשינויים בהרגלי הצריכה והקנייהנראה כי יותר צרכנים פונים לערוצים אלטרנטיביים כגון: מאפיות, קצב, ירקן, שווקים פתוחים, חנויות מתמחות ועוד. עלייה חדה נראתה בקנייה בחנויות הטבע. ב-2008 רק 3% מהנשאלים הצהירו שביקרו בחנות טבע בשבוע האחרון לעומת 14% כעת. יותר צרכנים גם מבקרים אצל הירקן (30% אחת לשבוע לעומת 20% ב-2008) ובמאפיות (50% לעומת 32% ב-2008).

נתחו של המותג הפרטי מכלל המכירות אומנם עלה לכדי 5.6% לעומת 5.1% ב-2014 אבל מדובר במספר נמוך לעומת 2012 אז היווה כ-5.7% מהמכירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים