"מה ימנע מאסם להעלות מחר בבוקר את מחיר הבמבה בשקל?"

בענף המזון טוענים כי מחיקת אסם מהבורסה תפגע בצרכנים ומתריעים: "לחברות נמאס ממדורי הגיהנום שמעבירים אותם בישראל. כל היום אתה צריך להסביר למה אתה לא שקרן וגנב"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

היציאה של אסם מהבורסה תפגע בצרכנים ועלולה להביא לעליית מחירים - בענף המזון הגיבו היום להודעה של אסם-נסטלה על מחיקתה מהבורסה, וטענו כי מדובר בחלק מהבריחה של חברות ישראליות מהבורסה, שתשפיע לרעה על השקיפות בענף המזון.

"היציאה של אסם מהבורסה לא טובה לצרכן הישראלי", אמר בכיר בחברת מזון גדולה. "עד עכשיו הצרכן יכול היה לצעוק צעקה ולפגוע במניה - עכשיו לא יהיה לו מרחב תמרון עסקי נגד אסם".

לדבריו, "האנליסטים בארץ מאוד מושפעים מהתקשורת הכלכלית וזה משפיע על המניה בצורה מיידית. מספיק שיש סכסוך עם קמעונאי או שיש איזו מחאה על המחירים, וזה משפיע על המניה. עכשיו אסם יכולה לעשות מה שהיא רוצה - היא יכולה מחר בבוקר להפחית מבצעים ולשפר רווחיות, והתקשורת והציבור לא ידעו מזה".

"מה יימנע עכשיו מאסם להעלות מחר בבוקר את מחיר הבמבה בשקל? כלום, כי זה לא יפגע בביצועי המניה", הוא הסביר. "בעצם, עכשיו אסם היא כבר לא חברה ישראלית בשום אופן - היא כבר הרבה זמן לא בבעלות ישראלית ועכשיו גם לא נסחרת בישראל. ראינו כבר במקרה של תנובה שכשבעלות עוברת לחו"ל יש לכך השלכות".

במבה

בכיר ברשת מזון גדולה אומר כי "מספיק לראות מה קורה ולהבין שלחברות נמאס משבעת מדורי הגיהנום שמעבירים אותם בישראל. למעלה מ-50% מהמכירות של שטראוס כבר לא בישראל, תנובה בבעלות סינית - ועכשיו אסם יצאה מהבורסה".

הבכיר סיפר כי "גדי לסין (מנכ"ל קבוצת שטראוס - ע"ד) מרבה לספר כיצד כשהוא רצה לפתוח מפעל סלטים בארה"ב - כל מושל כמעט דפק על דלתו בכדי להסביר לו למה כדאי לו לפתוח מפעל דווקא אצלו, ואילו בישראל הכל זה עודף רגולציה, עודף הסתכלות בשבע עיניים של הצרכנים והתקשורת - ובסוף אתה צריך להסביר כל היום למה אתה לא שקרן וגנב".

לדברי מאיר סלייטר, מנהל מחלקת המחקר בירושלים ברוקראז', יציאת אסם מהבורסה תפגע בשטראוס: "אחרי שגם תנובה הפסיקה לדווח את התוצאות שלה, תיוותר רק שטראוס כחברה מדווחת מבין שלושת הספקים הגדולים - ומתוך עשרת הגדולים נשארנו עם ארבע חברות בלבד, כששטראוס היא היחידה שמייצרת או מייבאת סוגי מזון מגוונים ולא פועלת בתחום עיקרי אחד".

"מנקודת מבטה של שטראוס, התפתחות זו עלולה להיות בעייתית - מכיוון שהיא תהיה החברה המשמעותית ביותר אליה אפשר להפנות טענות למרווחים גבוהים לעומת יתר שרשרת הערך, ביניהן הרשתות", הוא פירט. "שטראוס עלולה להיות בשר התותחים של התקשורת, וכשמנכ"ל שופרסל משווה את הרווחיות שלו לרווחיות הספקים - הוא ידבר בעיקר על שטראוס".

סלייטר הוסיף כי "האם מצב זה יגרום למשפחת שטראוס לקדם מהלך דומה של מחיקת החברה מהבורסה? להערכתנו הסבירות לכך נמוכה מאוד: על מנת לעשות זאת נדרשים יותר מ-2 מיליארד שקלים, ובנוסף, לחברה אגרות חוב, כך שהיא תמשיך לדווח כל עוד הן קיימות".

מאסם נמסר בתגובה בנוגע לטענות בידיעה כי "ההפך הוא הנכון. כבר השנה מראים דוחות סטורנקסט על ירידה של כ-5% במחיר מוצרי אסם. הידע שיגיע מנסטלה יאפשר לאסם להמשיך ביתר שאת במגמת ההתייעלות והחדשנות ולהעביר את פירותיהם לצרכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר