סקר TGI: ירידה לרוב העיתונים – עלייה ל"הארץ" ו-TheMarker

"ישראל היום" ממשיך להוביל בעיתונות בימי חול, אך מהדורת סוף השבוע של "ידיעות אחרונות" היא בעלת החשיפה הגבוהה ביותר בישראל ■ עיתון "הארץ" חוזר למקום השלישי מבין העיתונים הנפוצים לאחר ירידה ל"פוסט" ול"מעריב השבוע"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

החשיפה לרוב העיתונים בימי חול רשמה ירידה במחצית השנייה של 2015 לעומת המחצית הראשונה של השנה, ועיתונים כמו "ישראל היום", "מעריב השבוע", "פוסט", "כלכליסט" ואחרים רשמו ירידה. עיתון "הארץ" והעיתון הכלכלי TheMarker רשמו עלייה, ואילו "ידיעות אחרונות" שומר על כוחו בימי חול.

"ישראל היום" הוא עדיין העיתון בעל שיעור החשיפה הגבוה ביותר בימי חול עם 38.2% במחצית הנוכחית – אך רושם ירידה לעומת שיא חשיפה של 40.8% במחצית הראשונה של השנה. בסך הכל מסכם העיתון את 2015 עם 39.5%. "ידיעות אחרונות", שהשקיע מאמצים מרובים דווקא בזירה הדיגיטלית במחצית השנייה של 2015, יוצא נשכר ושומר על כוחו גם במהדורת הפרינט עם חשיפה של 35.3% לעומת מחצית קודמת (35.5%).

ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010צילום: תומר אפלבאום

עיתון "הארץ" רושם עלייה ובמחצית השנייה של 2015 הוא עולה למקום השלישי מבין העיתונים הנפוצים בישראל. לעלייה זו יש משמעות בכל הקשור למודעות הסטטוטוריות – מאבק שהחל העיתון לנהל נגד החלטת משרד הפנים. החשיפה של "הארץ" במחצית השנייה של 2015 היא 5.7%, לעומת 4.6% במחצית הראשונה של 2015.

העלייה של "הארץ" למקום השלישי אירעה בעיקר בשל צניחה בחשיפה של החינמון "פוסט", שסבל מהמשבר בדור אלון ונסגר בסוף השנה. החשיפה ל"פוסט" ירדה ל-4.5% במחצית השנייה. עיתון "מעריב השבוע", שמחליף את מקומו של ה"פוסט" בגרסה חינמית מכווצת ובגרסה נוספת בתשלום, יורד לחשיפה של 3.7% במחצית השנייה של 2015.

בגזרת העיתונים הכלכליים עיתון "גלובס" יורד מעט ל-4% חשיפה, עיתון TheMarker רשום עלייה לחשיפה של 5.4% (לעומת 4.5% במחצית הקודמת), ואילו עיתון "כלכליסט", שרשם עלייה במחצית הקודמת, רושם ירידה ל-9.5%.

בגזרת עיתוני סוף השבוע נהנה "ידיעות אחרונות" מעלייה לנתון גבוה של 39.8%. המשמעות היא שגרסת סוף השבוע של "ידיעות" היא העיתון הנקרא ביותר בישראל כיום – יותר ממהדורת ימי החול של "ישראל היום". העיתון של שלדסון אדלסון נותר יציב במהדורת סוף השבוע עם חשיפה של 36.5%.

בדומה למהדורת ימי החול, גם מהדורת סוף השבוע של "הארץ" עולה ל-6.6%, ואילו מהדורת סוף השבוע של "מעריב השבוע" יורדת ל-5.1%. "גלובס" בסוף השבוע יציבים עם חשיפה של 2.6%. בגזרת העיתונות הדתית לאומית "מקור ראשון" תחת הבעלים החדש יחסית, אדלסון, לא מצליח להתרומם עד כה ושומר על 3%, ואילו "בשבע" יורדים ל-5.8% לעומת 6.8% במחצית הראשונה של 2015.

בגזרת המגזינים השבועיים ממשיך עיתון "לאישה" לשמור על הבכורה אך יורד ל-7.2% חשיפה. הירחון הנקרא ביותר הוא "בלייזר" עם זינוק של כמעט פי שניים ל-3% חשיפה.

בחשיפה הכוללת לעיתונות לא חל שינוי מהותי. ב-2014 שיעור החשיפה הכללית לעיתונות ביום חול היה 59.0% ואילו 2015 שיעור החשיפה הוא 58.2% (שינוי שאינו מובהק סטטיסטית). מנגד, מגמת העלייה של החשיפה לעיתונות בסופשבוע נשמרת עם שיעור חשיפה בסוף שבוע ממוצע של 61% ב-2015, לעומת 58.9% ב-2014 (עלייה מובהקת סטטיסטית).

אולפן גלגלצ ביפוצילום: דודו בכר

בקרב בין תחנות הרדיו, למרות הסערה הציבורית, גלגלצ שומרת על מעמדה כתחנה המואזנת ביותר בישראל עם 35.6% האזנה. גלי צה"ל תחת ירון דקל היא התחנה המואזנת לאחר גלגלצ וגם היא שומרת על כוחה עם 23.7% אחוזי האזנה. מנגד, תחנת האקטואליה המתחרה, רשת ב' של קול ישראל, רושמת ירידה מינורית ל-22.6% האזנה, ואילו רשת ג' של קול ישראל יציבה עם 14.3% האזנה.

מבין תחנות הרדיו האזוריות, תחנת רדיוס רושמת זינוק מפתיע וניצבת במחצית השנייה של 2015 בראש תחנות הרדיו עם 11.3% האזנה ארצית, ואילו במקום השני רדיו 99 עם יציבות והאזנה שלך 8.8% האזנה. גם רדיו דרום מזנק משמעותית בהאזנה, וכך גם רדיו לב המדינה ו-88 FM ורדיו תל אביב.

בקרב בין תחנות הרדיו החרדיות מנצחת תחנת קול חי ושומרת על כוחה עם חשיפה של 5.8%, לעומת חשיפה של 4.9% לתחנה המתחרה קול ברמה – עלייה לעומת 4.5% במחצית הקודמת. רדיו גלי ישראל הדתי שומר על כוחו עם 2.2%.

איתן כסיף, מנכ"ל חברת קנטאר מדיה המבצעת את מחקרי TGI הציג נתונים נוספים שלפיהם בקרב בעלי סמארטפון שלוש האפליקציות (מבין האפליקציות שנבחנו בסקר) עם שיעור השימוש הגבוה ביותר באופן כללי בשלושת חודשים האחרונים הן: WhatsApp (כ-65.1%), Facebook (כ-65%) ו-Waze (כ-60.6%). בשימוש יומי, 3 האפליקציות המובילות הינן WhatsApp (כ-56.3%), Facebook (כ-44.8%) ו-Ynet (כ-20.2%).

לדבריו, "כחלק מתהליך שדרוג המוצר במהלך המחצית הראשונה של 2016 מתוכנן שינוי בשיטת איסוף הנתונים על מנת שחלק מהסקר יבוצע באמצעות מדגם אינטרנטי. כמו כן במהלך רבעון הראשון של 2016 מתוכננת השקת מודל סגמנטציה חדשה – Social DNA, המאפשר ניתוח מתקדם של הצרכנים על בסיס פרמטרים תרבותיים וכלכליים. כל זאת בתוך ממשק גראפי ייעודי להצגת הניתוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים