אלוביץ' ואדלסון לא יוכלו להקים ערוצי טלוויזיה

האפשרויות שהשחקנים האלה ייכנסו לשוק הטלוויזיה בישראל יורדת ככל הנראה מהפרק, שכן בדו"ח הביניים הצהירו כי אין כל כוונה לשנות את הכללים הנוגעים לבעלויות הצולבות או את חוק הריכוזיות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ועדת פילבר הוקמה כדי ליישם את שאיפותיו של ראש נתניהו, להגדיל את מספר השחקנים בשוק השידורים - בעיקר כדי למנוע את השליטה של ערוצים 2 ו–10 בתודעה. יש סיכוי גבוה שההמלצות של הוועדה ייושמו, שכן נתניהו הוא שר התקשורת, והכניס להסכמים עם סיעות הקואליציה סעיף המחייב אותן לתמוך ברפורמות שיוביל בשוק התקשורת.

השאלה הגדולה היא מי ייכנס לשוק ויתחרה בשחקנים החזקים. האפשרות שדובר בה רבות היא הקמת ערוץ ברודקאסט או ערוץ חדשות באמצעות האתר וואלה, שבשליטת שאול אלוביץ' - שמעניק סיקור חיובי לנתניהו. אפשרות נוספת היא ערוץ i24 news של פטריק דרהי, ערוץ 20 הימני - וכמובן ערוץ חדשות של שלדון אדלסון, שמממן כיום את "ישראל היום", עיתון הבית של נתניהו.

שלדון אדלסוןצילום: רויטרס

האפשרויות שהשחקנים האלה ייכנסו לשוק הטלוויזיה בישראל יורדת ככל הנראה מהפרק, שכן בדו"ח הביניים הצהירו כי אין כל כוונה לשנות את הכללים הנוגעים לבעלויות הצולבות או את חוק הריכוזיות. סעיפי הבעלויות הצולבות מונעים מבעלי עיתון, כמו אדלסון ובעלי "ידיעות אחרונות" ו"הארץ", לשלוט בערוץ טלוויזיה מסחרי.

בחוק הריכוזיות נעשה ניסיון אגרסיבי יותר למנוע מגורמים ריכוזיים לשלוט בכלי תקשורת. הוועדה לצמצום הריכוזיות, שבראשה עומד הממונה על ההגבלים, כבר קבעה בהחלטתה הראשונה, לבקשת מועצת הכבלים והלוויין, כי גורמים ריכוזיים במשק לא יוכלו להתמודד על ערוץ חדשות נושאי למערך עידן פלוס, וגם אם יקבלו רישיון לערוץ נושאי כללי, ייאסר עליהם לשדר באותו ערוץ שידורי חדשות ואקטואליה.

ההחלטה הזאת, שנגעה לערוצים נושאיים בעידן פלוס, תהיה תקפה ככל הנראה לכל היבט אחר בשוק התקשורת, וגם לחלוקת רישיונות לערוצים מסחריים. כלומר, אדלסון, אלוביץ' או דרהי, שכולם מוגדרים גורמים ריכוזיים, ולא יוכלו לשדר חדשות בישראל.

מנגד, ייתכן כי ערוץ 20, הנשלט על ידי משפחת המיליארדר הגיאורגי־יהודי מיכאיל מירילשווילי, יוכל לכאורה לקבל רישיון קבוע לשדר כערוץ חדשות או אפילו כערוץ ברודקאסט ללא כל מגבלה. ייתכן גם כי בעל שליטה זר, שאינו תושב הארץ, יוכל להשקיע בערוץ ישראלי. במצב כיום, בעל השליטה חייב להיות אזרח ותושב ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס