גוזרי הקופונים של מגה: האנשים שיעשו מיליונים מהקריסה הגדולה

יותר מ-50 עורכי הדין שהצטופפו אתמול באולם של השופט אילן שילה המחישו איך מאחורי כל חברה קורסת, יש גם הרבה שמרוויחים - ובראשם שלושת הנאמנים שלוקחים את המושכות של החברה

ההחלטה על הקפאת הליכים לרשת מגה ניתנה אתמול בבוקר (ב'), דקות ספורות לאחר תחילת הדיון בבית המשפט המחוזי בלוד - אבל זה לא הסתיים בכך. השאלה שהעסיקה את עשרות עורכי הדין שהצטופפו באולמו של השופט אילן שילה היתה מי יהיו הנאמנים לרשת הקורסת בתקופת הקפאת ההליכים.

בזמן שעשרות עובדי מגה הפגינו מחוץ לבית המשפט במזג אוויר סוער - באולם בית המשפט נזרקו לחלל האוויר שמות של עורכי דין, רואי חשבון ואפילו שמו של גיל שרון, לשעבר מנכ"ל פלאפון, שחזר באחרונה לשוק מחפשי העבודה לאחר שאיבד את תפקידו כמנכ"ל דסק"ש בשל התנגדות עזה של מחזיקי האג"ח ורשות ניירות ערך לחבילת תגמול גבוהה של כ-60 מיליון שקל. שרון הוצע על ידי אחד מעורכי הדין שאמר כי שרון נתן את הסכמתו לקבל את התפקיד והוא רואה זאת כמשימה לאומית להציל את מגה ולהשיא ערך לנושים.

גבי טרבלסי

משימה לאומית או לא, המינוי הזה טומן בחובו הכנסה של מיליוני שקלים. זה לא מפתיע שבזמן ההפסקה התבדחו עורכי דין ביניהם ואמרו שכרגע מה שמעניין זה לא עובדי מגה ולא הספקים אלא "זה ויכוח על מי יעשה אקזיט. בקלאבמרקט הנאמן עשה איזה 30 מיליון שקל". בסיום הדיון ואחרי הפסקה ארוכה להתייעצות החליט השופט שילה למנות את עו"ד אמיר ברטוב, עו"ד אהוד גינדס ורו"ח גבי טרבלסי.

ברטוב הוא שותף בכיר במשרד עוה"ד ליפא מאיר שגם מייצג את רשת מגה והוא זה שחתום על בקשת הקפאת ההליכים הדחופה שהגישה. בשנים האחרונות ליווה ברטוב לא מעט תיקי חדלות פירעון גדולים ומתוקשרים, כך למשל הוא ייצג את חברת אי.די.בי פיתוח ואת האינטרסים של בעל השליטה בה לשעבר, נוחי דנקנר. במקרה הזה דנקנר איבד את השליטה בחברה. ברטוב טיפל גם בהסדר החוב של דלק נדל"ן, שם הוא ייצג את החברה עצמה. לפני כן ייצג המשרד שבו הוא שותף את מחזיקי האג"ח בבקשת הסדר החוב שהגישה חברת אפריקה ישראל של לב לבייב. בנוסף, הוא מייצג את מחזיקי האג"ח של חברת טאו, שבשליטת אילן בן דב, במגעים להסדר חוב של החברה.

עו"ד מאיר עצמו מונה כנאמן בהקפאת הליכים של בית החולים הדסה עין כרם, שם עבד במקביל לאביגדור קפלן שהיה אז מנכ"ל בית החולים. קפלן הוא כיום מנכ"ל אלון חברת הדלק ומשמש גם יו"ר חברת אלון רבוע כחול שבשליטת אלון חברת הדלק (73%) ויו"ר חברת מגה שבשליטת אלון ריבוע כחול (67%). על פי תנאי ההעסקה שלו הוא זכאי לשכר של 80 אלף שקל בחודש ובתום שנת כהונה למענק ששווה לשש משכורות.

עו"ד אהוד גינדס הוא שותפו של עו"ד שולי גולבלט, שמייצג את אליעזר פישמן בהליכים המשפטיים מול בנק לאומי, גולדבלט ייצג גם את מוטי זיסר בהליכים שניהל נגדו בנק הפועלים.

עו"ד אהוד גינדס

מבחינת טרבלסי מדובר ב"דה ז'ה וו" עתיר מצלצלים אחרי שלפני למעלה מעשר שנים הוא מונה, עם עו"ד שלמה נס, לנאמן של רשת קלאבמרקט שנקלעה לחדלות פירעון ב-2005. התפקיד הזה הכניס למשרדים של השניים שכר טרחה של עשרות מיליוני שקלים. בעבר הוא מונה גם לנאמן בהליכי הפירוק של חברת קל בניין. טרבלסי משמש דירקטור במספר חברות, ובין היתר, גם בכללית ירושלים. בשנים האחרונות הוא מנהל את קרן המנוף אוריגו, שהוקמה בשותפות עם המדינה וביוזמת החשב הכללי באוצר, בעקבות משבר 2008.

קשיים במציאת מועמדים נייטרליים

אתמול בערב, שעות ספורות אחרי שהגישה מגה לבית משפט את הבקשה הדחופה להכריז על הקפאת הליכים, הגיש כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), דוד האן לבית המשפט את עמדתו בנוגע לזהות הנאמנים. האן הדגיש כי לאחר שניתנה להנהלת החברה ולבעלת השליטה מלוא ההזדמנות והאפשרות לבצע הסדר נושים, בנסיבות אליהן נקלעה החברה, כעת יהיה זה נכון יותר שבעלי התפקיד שימונו לא יוצעו מתוך החברה או מטעם הנושים שלה, וזאת לדבריו "כדי לייצב את מערכת התפעול של החברה, ולחדש את יחסיה מול ספקיה ועובדיה". הוא המליץ על ארבעה שמות: עו"ד חגי אולמן, רו"ח חן ברדיצ'ב, רו"ח גבריאל טרבלסי ועו"ד עמית לדרמן. לארבעת המועמדים האלה אין לדבריו זיקה לגורמים שמעורבים בהליך.

עו"ד אמיר ברטוב

אלא שהרשימה הזאת לא מצאה חן בעיני חלק מעורכי הדין. עו"ד רונן מטרי שמייצג את בנק הפועלים אמר בדיון כי "חוסר הנוחות מהרשימה נובע, בין היתר, מהעובדה ששניים מהאנשים שמוזכרים בה מונו רק לפני חודש-חודשיים להפעלות שעובדות בימים אלה, ומועמד שלישי מונה בתיק הכי גדול שהיה בשנים האחרונות - ושמו חוזר כעת. נראה שיש מקום לרענן זאת". מטרי התכוון לכך שברדיצ'ב מונה באחרונה לנאמן בתיק הקפאת ההליכים של כור מתכת, שמתנהל בימים אלה, לדרמן מונה לנאמן בהקפאת ההליכים של קבוצת וורטהיימר ספורט ואולמן מונה על ידי השופט איתן אורנשטיין לנאמן להסדר החוב של חברת אי.די.בי.

"כולם אנשים ראויים, אך יש בעיה מובנית עם נושא של רשימות בלעדיות שמוכתבות רק על ידי הרגולטור ויכול להיות שצריך איזון מסוים", המשיך מטרי והציע את עצמו לתפקיד. "בנק הפועלים סבור שיש למנות גם מועמד אחד מטעם הנשייה, והוא בתור הנושה הגדול ביותר, מבקש למנות אותי לתפקיד".

נציגת העובדים, עו"ד גלילה הורנשטיין, הביעה את התנגדותה לרשימה של הכנ"ר: "אחד המועמדים, שלא אזכיר את שמו, התייחס לעובדים כמו אוויר", הדגישה. היא ביקשה למנות את פרופ' ירון זליכה. "לעובדים יש אמון רב בו, אנחנו סבורים שזה יעזור להבראה". גם השופט שילה העלה קשיים במינוי של אולמן. הוא הסביר לנוכחים כי עו"ד יהודה רווה, שעומד בראש המשרד שבו עובד אולמן הוא ידיד שלו.

צילום: עופר וקנין

לדיון בבית המשפט הגיעו עשרות עורכי דין שמייצגים את הבנקים, הספקים והעובדים. חלק מהם הציעו שמות משלהם, אולם הם התקשו להגיע להסכמה בנוגע לזהות הנאמנים. "אנחנו סבורים שצריך כאן קוסם, מישהו מתוך הקמעונות, ואין לי שם להציע, בדקנו ופנינו לגורמים שונים, זה לא קל, אך אנחנו סבורים שצריך מישהו שהוא מומחה בתחום הקמעונות כבעל תפקיד", אמר עו"ד אבנר כהן שמייצג את בסס"ח, חברה ישראלית לביטוח אשראי.

עו"ד אורי ולרשטיין, נציג הכנ"ר הודה כי הם נתקלו בקשיים גדולים למצוא מועמדים נוספים נייטרליים, שלא קשורים בדרך זו או אחרת לתיק או לחברות בקבוצה. "אין לי בשורה של ממש לבית המשפט", אמר לשופט בתום ההפסקה. במהלך הדיון הוצעו לשופט שמות רבים, למשל עו"ד אוריאל זעירא, שמייצג את חברת אלבר שהעמידה למגה צי רכב, הציע למנות עו"ד ממשרדו של עו"ד שלמה נס. שמות נוספים שעלו היו עו"ד עמית פינס ועו"ד אלונה באומגרטן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918