מגה מציגה: "אכלו לי שתו לי"

הספקים היו אלה שדפקו את המסמר האחרון בארון הקבורה של מגה - אבל את ארון הקבורה בנו בעלי מגה במו ידיהם. הם ולא אחרים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי מגה מפגינים
עובדי מגה מפגינים צילום: עופר וקנין
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

1. בקשת ה"אכלו לי שתו לי של מגה"

בקשת הקפאת ההליכים שהגישה היום (א') מגה לבית המשפט מקוממת לא פחות מהדרך בה אלון רבוע כחול ניהלה את החברה בשנים האחרונות.

שרגא בירן

מי שלא מכיר את הסיפור האמיתי של נפילת מגה וקורא את הבקשה עוד עלול לתת לאלון רבוע כחול להדליק משואה על ניסיונות בלתי נלאים להצלת מגה ו-3,500 עובדיה.

בבקשה בת 26 עמודים מגוללת מגה של אלון רבוע כחול כיצד הספקים, כלי התקשורת ואפיל רמי לוי 'אכלו לה ושתו לה' את החברה. רק היה חסר שתטען שהמתחרים אשמים בקריסתה משום שהציעו מחירים נמוכים משלה.

דודי ויסמן, כיצד חולקו המיליונים?צילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה, את מגה גמרו בשיטתיות הבעלים שלה – ארגון הקניות של הקיבוצים, שרגא בירן ודודי ויסמן. אלה שבמשך שנים הסתירו את ההפסדים האמיתיים של החברה, משכו דיווידידים גם כשהיתה במצב קשה , הסיטו רווחים ממגה לחברה האחות שלה רבוע כחול נדל"ן על ידי תשלום שכירויות גבוהות מהמקובל, איחרו לקרוא את המפה ולפתוח רשת מוזלת או להשיק מותג פרטי, הציגו אסטרטגיה מזגזגת ומה עוד.

גם אחרי שהתגלו הפסדי הענק שלה שהוסתרו מהספקים והמשקיעים בסך 1.3 מיליארד שקל והיא פנתה להסדר נושים התמהמהה בקבלת החלטות הכרחיות לשיקום החברה, כמו סגירת רשת YOU המדממת ועשתה זאת כמו שמגה עושה דברים – לאט מדי ומאוחר מדי.

אמנם צודקים בעלי מגה כשהם טוענים שהספקים היו אלה שדפקו את המסמר האחרון בארון הקבורה של הרשת, בכך שהקשו עליה להמשיך לפעול כשהציבו תנאים כמו תשלום במזומן או צמצמו אספקות לרשת. ואולי הספקים, בעיקר הגדולים, היו באמת צריכים לנקוט באחריות גדולה יותר. אולם, את ארון הקבורה עצמו בנו בעלי מגה במו ידיהם, הם ולא אחרים.

2. למה רשתות המזון לא יוכלו להעלות מחירים למרות קריסת מגה

עדיין לא ברור מי ירכוש את מגה אבל דבר אחד ברור - הרשת הוותיקה ביותר בקמעונאות המזון, "מגה", לשעבר רבוע כחול - ככל הנראה תחדל מלהתקיים אחרי 79 שנים.

אולם בין אם תירכש על ידי רשת מזון קיימת, גורם מחוץ לענף המזון או שסניפיה יפוצלו בין מספר רשתות, נראה כי הצרכנים לא צריכים לדאוג יותר מדי ממה שקריסת מגה תעשה לארנק שלהם. לפחות לא ברגע זה.

למרות שמקובל לחשוב שברגע ששחקן משמעותי יוצא מהשוק המחירים עולים, במקרה הנוכחי כלל לא בטוח שזה מה שיקרה.

אחרי שסגרה את הרשת המוזלת שלה YOU מגה כוללת היום בעיקר את הרשת העירונית היקרה מגה בעיר. את מרבית חנויות הרשת המוזלת שלה YOU, כבר מכרה מגה באחרונה למספר רשתות הפרטיות ובעלי אותן רשתות יודעים ליצור תחרות הרבה יותר אגרסיבית על המחירים ממה ש-YOU המנומנמת ידעה אי פעם.

למעשה, ברבעון הראשון של השנה ייפתחו עשרות אלפי מטרים חדשים של הרשתות הפרטיות – ויקטורי, רמי לוי, יוחננוף ועוד. מי שתצטרך לתת מענה לתחרות החדשה היא שופרסל דיל, שאחרי שנהנתה מעלייה במכירות בחודשים האחרונים עקב הידרדרותה של מגה, תמצא את עצמה במיקומים רבים נלחמת מול מתחרה אגרסיבי שרוצה להביא אליו לקוחות חדשים. לכן, אם כבר, בענף הרשתות המוזלות צפויה ירידת מחירים בחודשים הקרובים.

בכל הנוגע לעתיד המחירים בתוך הערים, שגבוהים בכל מקרה, הדבר תלוי בזהות הרוכש העתידי של סניפי מגה בעיר – באם יהיה מדובר בגורם הנחשב כיקר, כמו טיב טעם המתעניינת בסניפים, המחירים סביר להניח לא ישתנו ואולי אף יעלו. אולם אם ירכשו את סניפי מגה בעיר שחקן או שחקנים מבין הרשתות הפרטיות המוזלות צפויה להיכנס תחרות על המחיר גם לתוך הערים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008