קריסת מגה: הסניפים יושבתו מחר, צו הקפאת הליכים, החובות - 1.2 מיליארד שקל

בקשת הקפאת ההליכים מגלה: חובות מגה לספקים - 477 מיליון שקל, לבנקים - 260 מיליון שקל ולבעלת השליטה, אלון רבוע כחול - 257 מיליון שקל ■ מגה: "את המסמר האחרון תקעו חלק מהספקים הגדולים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הסוף של מגה: כל סניפי הרשת יהיו סגורים מחר - כך החליטו העובדים בצהריים. ועד העובדים של מגה, המחזיק 33% ממניות החברה, החליט להשבית את הרשת - וקרא ל-3,500 העובדים להגיע לדיון שייערך מחר ב-8 בבוקר בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

לבקשת אלון רבוע כחול, הוציא בצהריים השופט אילן שילה צו הקפאת הליכים זמני לרשת מגה. מחר ב-8 בבוקר ייערך בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד להוציא צו הקפאת הליכים קבוע. ההחלטה על הגשת הבקשה התקבלה אחרי התלבטויות רבות וניסיונות למכור את הרשת שלא צלחו בשל המבנה הבעייתי שלה - הכוללל בעלות חלקית של העובדים, שכירויות גבוהות לחברה האחות רבוע נדל"ן, חובות עצומים לספקים ולבנקים ועוד.

מבקשת הקפאת ההליכים עולה כי חובותיה של מגה מסתכמים ב-1.2 מיליארד שקל: 477 מיליון שקל לספקים, 494 מיליון שקל לארבעת הבנקים, מהם כ-260 מיליון שקל אשר רבוע כחול התחייבה להסדירו. בנוסף, החברה חייבת לבעלת השליטה בה, אלון רבוע כחול ישראל, כ-257 מיליון שקל בגין החזר הלוואות בעלים והעמדת ערבויות

בבקשת הקפאת ההליכים שהגישה, מפנה מגה אצבע מאשימה לספקים, שהביאו אותה לדבריה למצב בו לא יכלה להמשיך להפעיל את הרשת. לדבריה, בתחילה לאחר הסדר הנושים ביולי "הלקוחות חזרו לפקוד את סניפי מגה ובחודשים הראשונים של ביצוע התוכנית, עלו מכירותיה של מגה על הצפי שהונח בבסיס תכנית ההבראה, אולם חלק לא מבוטל מהספקים מאנו לחזור לתנאי האשראי ערב ההסדר ולמגה לא היה שבוע אחד של שקט תקשורתי.

עובדי מגה מפגינים

"על אף האמור החלה מגה לעלות על פסים של התייצבות והיא צלחה את תקופת חגי תשרי בהצלחה. מספר אירועים משמעותיים אקסוגנים למגה (שיפורטו להלן) – ובראשם המשאים ומתנים המתוקשרים של בעלות השליטה של מגה עם נושיהן ובעיקר עם מחזיקי איגרות החוב שלהן – גרמו לזעזועים נוספים במגה ולנסיגה משמעותית ביחסים הנבנים עם ספקיה.

"הלכה למעשה, לא היה יום מאז אישור ההסדר של מגה שבו מגה לא נאלצה להתמודד עם הצורך למלא את מדפיה בסחורות. לא הועיל גם הסדר העקרונות המהיר שהגיעה אליו בעלת השליטה במגה עם נושיה, בדבר פריסה מחודשת של החוב, לרבות החוב של מגה בערבותה, להרגעת הספקים, שמצדם המשיכו להקשות ולהקשיח את תנאי האספקה לחברה, דבר שגרם להידרדרות ניכרת של המכירות, בעיקר בחנויות הדיסקאונט שפעלו תחת המותג YOU.

"לאחר שחלה החמרה נוספת ביחסים עם הספקים\ הגיעה מגה למסקנה, כי לא נותרה בידה ברירה אלא למכור באבחה אחת את כל 22 סניפי תת הרשת YOU (נסגרו בסוף רק 20 סניפים מרשת YOU וסניף נוסף מרשת מגה בעיר. YOU שדרות ואילת עדיין פתוחים) מכירת רשת YOU נעשתה באופן מהיר ומיטבי תוך מקסום התמורה מסניפי YOU ומכירתם תמורת סך של למעלה מ-130 מיליון שקל והגעה להסכמות עם ועד העובדים וההסתדרות על הפסקת עבודתם של למעלה מ-1,000 עובדים נוספים".

לפי הבקשה, לאחר מכירת חנויות הדיסקאונט הללו תיכננה מגה להישאר עם כ-120 חנויות רשת "מגה בעיר", "ובלבד שהספקים יחזרו לספק לה בבטחה ובתנאי אשראי כפי שהיו ערב הסדר ההבראה. אילו אלה היו פני הדברים, לא הייתה מוגשת בקשה זו או כל בקשה אחרת! אלא שגם המהלך המוצלח והמהיר של סגירת תת הרשת YOU לא הניח את דעתם של חלק ניכר מהספקים".

לדברי מגה, "את המסמר האחרון תקעו חלק מהספקים הגדולים, שהודיעו לפני יותר משבוע כי לא יספקו סחורות למגה, אלא במזומן בלבד. אין רשת אחת בישראל שמסוגלת לתפקד תחת רכישות במזומן, וכל שכן מגה לא יכולה לעשות כן. בנסיבות אלה, ולאחר שגם מאמצים גדולים מכל הכיוונים שנעשו בשבוע זה לא הצליחו לשנות את גישתם של הספקים כלפי מגה, הגיע דירקטוריון מגה למסקנה כי אין מנוס מהגשת בקשה זו לבית המשפט הנכבד".

מגה טוענת כי הכינה תוכנית הפעלה לחודש של הקפאת הליכים והכינה חדר מידע מסודר, שיאפשר לבעלי התפקיד לנסות ולמצוא רוכש ראוי למגה. לדברי החברה, הבקשה הדחופה מוגשת במטרה לנצל את קופת המזומנים והמלאי הקיים בחברה על מנת שיתאפשר לנאמנים לבחון את הפעלתה ואת מכירתה כעסק חי, לשם שמירת אחזקותיה במושכרים ומקסום יכולתה לממש מוצרים על מדפי החנויות, לרבות מלאי הקיים במחסנים, במחירי עלות לצרכן, והכל תוך מהלך של פרסום מכרז מהיר לקבלת הצעות לרכישת מניותיה של החברה או פעילותה ונכסיה.

עובדת מגה בהפגנה

תקופת ההקפאה תמומן מקופת המזומנים של מגה, בה נמצאים קרוב ל-150 מיליון שקל ממכירת סניפי YOU. לפי תוכנית ההפעלה, בעת תקופת ההקפאה שמציגה מגה כנספח לבקשה, מגה צופה להפסד תפעולי של כ-15 מיליון שקל בחודש הראשון.

מגה טוענת כי אחד הקשיים שהובילו להגשת הבקשה היה מכשולים בהם נתקלה בעת מכירת רשת יו. כאשר "חלק נכבד מהמשכירים סירבו בתקופה הראשונה לשתף פעולה עמה ועמדו נחרצות על דעתם, כי על החברה להמשיך ולקיים את הסכמי השכירות, המשיכה החברה לשאת עד סוף אוגוסט 2015 (כחודש וחצי לאחר אישור ההסדר) במלוא התשלומים החלים עליה, וזאת על אף היותם של הסניפים המדוברים נכסים מכבידים ועל אף ההפסדים הגדולים שהמשיכו להצטבר לחברה בגינם.

"מנגד, נתקלה החברה בקשיים לא מעטים 'במכירת' הסניפים, היינו במציאת שוכר חילופי שייכנס במקומה לסניפים וירכוש את הציוד של מגה בסניפים אלה. בהקשר זה ראוי לציין, כי הסכם עיקרי שמגה חתמה עליו היה למכירת 7 סניפים לרשת רמי לוי תמורת סך כולל של 38 מיליון שקל. בלי להאריך יתר על המידה יצוין, כי רמי לוי התנהלה לגבי הסכם זה באופן שמגה סבורה שאינו ראוי ואינו בתום לב, והתוצאה הסופית הייתה כי אף לא אחד מהסניפים הללו נרכש על ידי רמי לוי, תוך אובדן של זמן ארוך וכסף רב למגה. בסופו של יום, מגה נכשלה בהשגת יעדיה בנוגע למכירת 32 הסניפים המכבידים, באופן שנגרם לחברה נזק כלכלי כבד בסכום (נטו) של כ-79 מיליון שקל, אשר חרג מהצפי שנכלל בתכנית ההבראה (שצפה הפסד בסך של כ-38 מיליון שקל)."

בכל הנוגע לביקורת כלפי ספקים, נכתב כי "כבר בשלב הראשון היו ספקים שהפסיקו לספק לחברה בכלל, ללא קשר לגובה החוב כלפיהם, כמו נטו מלינדה (אשר מהווה ספק חיוני ומונופוליסטי לחלק מהמוצרים), שקד יעוץ (סימילאק), גבינות משק יעקבס, יפאורה ועוד. עם זאת, חשוב לציין כי היו ספקים שסיפקו לחברה ללא כל מגבלה כמו חוגלה, מאפיית אנגל, סנו ורזיט...

"בתחילת חודש אוקטובר 2015, מיד עם תום חול המועד סוכות, הייתה תחושת אופטימיות זהירה אצל הספקים וחלקם היו נכונים לקחת חשיפה מסוימת נוספת ושקלו חזרה לעבודה מול החברה לפי תנאי האשראי הרגילים שקדמו להליך כינוס האסיפות. לדאבון הלב, תחושה זו לא החזיקה מעמד זמן רב ובחלוף כשבועיים החלו להתפרסם כתבות על ההתנהלות של בעלת השליטה רבוע כחול מול מחזיקי האג"ח שלה וכן בין נושיה הישירים לבין עצמם. מאותו שלב ואילך חל צמצום מסיבי של אספקות ונטישת ספקים רבים, שבחלקם סירבו לקבל את ערבות רבוע כחול בשל החשש ליציבותה שלה.

"בשלב זה רוב הספקים הקטנים כבר קיבלו את כל יתרת חובם חזרה (100%) ובמקום לחזור לאספקה סדירה בתנאי האשראי הקודמים, החלה נטישת ספקים אלה או אספקות בהיקפים מצומצמים מאד. זוהי למעשה ההתנהלות המלווה את החברה עד השבוע האחרון של דצמבר 2016. עקב הצמצום שחל באספקות לחברה מצד הספקים הקטנים והתכנסות לעבודה עם הספקים הגדולים (שמרביתם מכוסים בביטוחי אשראי), היו חוסרים משמעותיים של סחורות וכן מגוון מצומצם יותר של המוצרים הקיימים, דבר שהוליד ירידיה ברווחית והרעה בתזרים המזומנים. החל משבוע שעבר חלה הרעה נוספת בדמות עצירת אספקות, ערבויות שלא אושרו, התניית עבודה כנגד מזומן בלבד ועד גובה מסגרת הביטוח (למי שיש) והודעה מצד ב.ס.ס.ח. על הפחתה חד צדדית של מסגרת האשראי של הספקים המבוטחים אצלה".

סניף מגה בתל אביב

עוד מצויין כי נכון למועד זה "תנובה עצרה הזמנות מאחר שהגיעה לרף המקסימלי של ביטוח האשראי שלה, בסך של 105 מיליון שקל, כאשר המועד לביצוע התשלום הגדול הבא האמור להפחית סכום מקסימלי זה חל ב-29 בינואר 216. החברה ביצעה עד למועד זה רכישות במזומן בסך של 7.25 מיליון שקל.

"מול החברה המרכזית למשקאות וטרה עובדת החברה במתווה של רכישות במזומן בסך של 1.2 מיליון שקל לכל שבוע, כאשר התשלום מבוצע ביום שישי. כלומר, ספקים אלו ממשיכים להתנהל מול החברה כאילו היא עדיין תחת צו בית המשפט הנכבד מ-1 ביולי 2015 ולא במהלך עסקיה הרגילים של רשת קמעונאית גדולה מסוגה.

בעניין הספקים האחרים של הרשת, כתבה מגה:

"בתחום הירקות – חלק מהספקים עברו לתשלום במזומן בלבד והחברה החלה לבצע רכישות אצל ספקי שוק - כ- 2 מיליון שקל בשבוע.

פילסברי - מצמצם אספקות.

מילועוף - הודיע שהוא לא מקבל את ערבות רבוע כחול ועצר אספקה.

עוף טוב – הודיע על עצירת אספקה.

אסם - עצרה אספקה ותחדש אותה רק כנגד הקדמת תשלום במזומן של כ- 2 מיליון ₪ על חשבון תשלום השוטף של יום שישי.

יוניליוור, דנשר, סוגת, גורי, הנמל - עצרו אספקות.

דיפלומט - סיפק 800 אלף כנגד תשלום שקיבל בשישי האחרון.

רקיט בנקיזר - ממשיך לספק על בסיס ערבות רבוע כחול.

סיגריות - רוב הספקים עצרו".

המגעים למכירת הרשת נתקלו בקשיים

בימים האחרונים ניהלה הנהלת אלון רבוע כחול ניסיונות מרתוניים למכירת הרשת, בין היתר לבעלי רשת יינות ביתן וקבוצה בראשות יוסי סגול וערן מיטל, אך כל מי שהתעניין ברכישת מגה היה מאוד מוטרד מעלות שכר העבודה בחברה (המחזיקים 33% ממגה) שגבוהה לפי ההערכות מבענף בכ-2,000 שקל לחודש לעובד בממוצע - כלומר 72 מיליון שקל בשנה ל-3,000 עובדים.

המציעים למיניהם היו מעוניינים לבטל את הסכם העבודה הקיבוצי הנוכחי של עובדי מגה ולהחיל במקומו הסכם קיבוצי פחות טוב לעובדים ובנוסף לפטר חלק מהעובדים אך וועד העובדים, אשר יושב גם בדירקטוריון מגה, התנגד לכך נחרצות.

גורם נוסף שהפריע למכירת הרשת הוא השכירויות הגבוהות שמגה שילמה לחברה האחות שלה רבוע נדל"ן. המתעניינים ברשת דרשו כי השכירויות ירדו ויהיו דומות למקובל בענף אך באלון רבוע כחול סירבו ואמרו כי מדובר בחברה ציבורית.

מנהלי המגעים מול מגה היו מעוניינים גם בתספורת משמעותית בחובות הספקים והבנקים, שמגיעים לכדי 800 מיליון שקל. המגעים מדברים על רכישת מגה בתמורה להזרמה של כ-250 מיליון שקל לחברה וצמצום החובות לכדי 200-300 מיליון שקל כשההפרש יבוא על חשבון הנושים שיצטרכו להסכים לתספורת על חובות העבר.

גורם אשר ניהל מגעים לרכישת מגה אמר ל-TheMarker בסוף השבוע כי "אף אחד לא יכול לגעת בדבר הזה (מגה) לפני שזה יעבור בבית המשפט. כל השאר זה בשביל כותרות. יש שם יותר מדי בלאגן יש חובות עצומים לספקים ולבנקים, עובדים עם תנאים מופרזים שמחזיקים שליש מהחברה ומה לא".

אבן ריחיים נוספת על מגה היתה בגזרת הספקים. הנהלת החברה ידעה כי לאור העובדה שביום שישי היא לא שילמה תשלום של 50 מיליון שקל לעשרות ספקים בגין סחורה שסופקה בחודש הקודם. הנהלת אלון ידעה שאחרי לא שילמה את חובה, ספקים רבים לא יספקו לה היום בבוקר סחורה. ואכן, היום בבוקר כבר ספקים רבים הפסיקו את האספקה לרשת כליל וחלקם סיפקו במשורה.

כבר מאז חודש יולי, אז פנתה מגה לבית המשפט בבקשה להסדר חובות, סובלת מגה מבעיות באספקת סחורה אולם לאחרונה חלק גדול מהספקים הקשיחו עמדות ודרשו בין היתר לספק סחורה רק עבור תשלום במזומן – זאת בשל מו"מ שניהלה אלון רבוע כחול למכירת מגה וכלל תספורת גדולה על חובות הספקים.

היום בצהריים יפגינו עובדי מגה בתל-אביב מול משרדו של שרגא בירן, מבעלי אלון רבוע כחול. אלון רבוע כחול של קבוצת אלון, בעלת השליטה במגה, הינה בבעלות ארגון הקניות של הקיבוצים, שרגא בירן ודודי וייסמן. "עד הרגע האחרון האמנו שהבעלים יזרימו כסף או שהמדינה תעזור לנו. לא האמנתי ש-3500 עובדים יזרקו לרחוב. העובדים פשוט בהלם. הם אומרים לי שלפחות 2000 העובדים שפוטרו בחודשים האחרונים, כחלק מהליך ההתייעלות, קיבלו מענק פרישה של עשרות אלפי שקלים. אנחנו נדאג דרך בית המשפט להשאיר את העסק חי כדי שימצאו רוכש לרשת במהרה", אמר הבוקר אייל אלי, יו"ר וועד עובדי מגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב