הדילמה של דירקטוריון מגה: הקפאת הליכים - או ניסיון אחרון למכור את הרשת

מחסור כבד בסחורה צפוי היום בסניפי מגה, לאחר שביום שישי לא קיבלו הספקים את התשלום המגיע להם ■ דירקטוריון הרשת צפוי להכריע היום אם לפנות לבית המשפט, או להמתין שבוע נוסף

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

זה כחצי שנה, מאז פנתה לבית המשפט בבקשה להסדר חוב, עומדת רשת המרכולים מגה על כרעי תרנגולת. בחודשים האחרונים עוד נראה היה שיש סיכוי קטן להבריא את החברה. ההנהלה סגרה סניפים מפסידים של הרשת המוזלת You והרעה את תנאי העובדים. לאחר מכן סגרה את רשת You כולה וטענה כי כעת נותרה רק עם מגה בעיר, וכי זוהי רשת מוצלחת ומאוזנת.

בסוף השבוע האחרון, גם האופטימים ביותר באלון רבוע כחול, החברה האם של הרשת, כבר הודו כי "המצב לא טוב. סביר מאוד שזה ייגמר בהקפאת הליכים". בימים האחרונים מנסה אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול ויו"ר מגה, למכור את מה שנותר ממגה — 126 סניפים של מגה בעיר וזול בשפע — בכל דרך אפשרית. דירקטוריון מגה, שיתכנס היום בבוקר (א'), כבר לא יוכל לדחות את הקץ כפי שעשה עד כה — ויצטרך להחליט לאן פני הרשת מועדות.

רשת מגה בעירצילום: עופר וקנין

בקשה להקפאת 
הליכים - כבר היום?

האופציה הסבירה ביותר, לדברי בכירים באלון, היא שדירקטוריון מגה יחליט שהסיכוי למכור את מגה אפסי, ולכן יש לפנות לאפיק של הקפאת הליכים. באלון רבוע כחול מספרים בימים האחרונים כי המתעניינים ברכישת הרשת הגישו בקשות "מביכות", משום שהם מזהים את עמדת החולשה של אלון רבוע כחול ומעוניינים "לחלוב את הרשת ככל האפשר".

המחלוקת העמוקה ביותר כעת היא על תנאי העובדים, המחזיקים בשליש ממניות החברה. כל מי שהתעניין ברכישת מגה היה מוטרד מאוד מעלות שכר העבודה בחברה. לדברי מקורות ברשתות הפרטיות, עלות השכר במגה, גם לאחר שצומצמה, עדיין גבוהה בעשרות מיליוני שקלים בשנה מברשתות הפרטיות — בשל הוותק של עובדים רבים ותנאי שכר בסיסיים גבוהים מהמקובל. לכן, המציעים מעוניינים לבטל את הסכם העבודה הקיבוצי הנוכחי עם עובדי מגה ולהחיל במקומו הסכם קיבוצי מיטיב פחות, וכן לפטר חלק מהעובדים. ועד העובדים, השותף גם בדירקטוריון מגה, מתנגד לכך נחרצות.

הנושאים ונותנים עם מגה מעוניינים גם בתספורת גדולה בחובות לספקים ולבנקים. נכון לעכשיו הם מציעים לרכוש את מגה תמורת הזרמה של כ–250 מיליון שקל לחברה וצמצום החובות ל–200–300 מיליון שקל, לעומת כ–800 מיליון שקל כיום. ההפרש יבוא על חשבון הנושים, שיצטרכו להסכים לתספורת על חובות העבר.

ירון זליכה מפגין עם עובדי מגהצילום: אמיל סלמן

מקור שניהל מגעים לרכישת מגה אמר ל–TheMarker בסוף השבוע כי "אף אחד לא יכול לגעת בדבר הזה (מגה) לפני שזה יעבור בבית המשפט. כל דיבור על פתרון אחר הוא בשביל כותרות. יש שם יותר מדי בלגן. יש חובות עצומים לספקים ולבנקים, עובדים עם תנאים מופרזים שמחזיקים בשליש מהחברה, ומה לא".

עוד מניע לפנייה לבית המשפט כבר היום הוא העובדה שמגה לא שילמה ביום שישי 50 מיליון שקל לספקים בגין חובות דצמבר, ולפיכך חשופה לתביעות מצד ספקים.

מכירה בתוך שבוע 
- או פירוק?

המגעים המתקדמים ביותר למכירת מגה מתקיימים כעת מול יינות ביתן, וגם הקבוצה בראשות יוסי סגול וערן מיטל עדיין בתמונה. אם דירקטוריון מגה ישמע הבוקר כי יש סבירות שהמגעים יבשילו לעסקה בתוך שבוע, הוא עשוי לדחות את הפנייה לבית המשפט בשבוע נוסף.

כדי "להרוויח" שבוע נוסף, הנהלת מגה תצטרך לשכנע את הספקים לספק לה סחורה בשבוע הקרוב תמורת תשלום במזומן. ואולם, אחרי שלא שילמו להם את התשלום המגיע להם ביום שישי, אפשר להניח שרוב הספקים יספקו למגה במשורה, או כלל לא — וכך המחסור בסחורה במגה יחריף מאוד, יבריח את הקונים ויביא את הרשת להמשך המשא ומתן בעמדת חולשה קשה אף יותר.

ספק גדול אמר אתמול: "כשהם לא שילמו לספקים ביום שישי, הם בעצם אמרו, 'אין לנו איך לשלם לכם, נקודה'. אולי נספק להם מעט תמורת מזומן, אבל מהר מאוד החוסרים שיש להם עכשיו יחמירו מאוד".

מה שמשחק לטובת אלון רבוע כחול הוא העובדה שהבעלים של רשתות פרטיות רבות מעוניינים בימים אלה להיכנס לערים כדי לפתוח בהן חנויות "דיסקאונט למחצה". הרשתות הפרטיות, ובהן יינות ביתן המנהלת כעת מגעים עם מגה, יודעות שרק פעם בכמה שנים משתחרר לשוק מספר גדול כל כך של סניפים עירוניים בנקודות מפתח.

לכן עשויה יינות ביתן להסכים להזרים למגה 250 מיליון שקל מכיסה, ולקחת על עצמה חובות של 200–300 מיליון שקל, בעוד על השאר תיעשה תספורת. אם יינות ביתן תחכה ותעדיף לרכוש את מגה תחת חסות בית המשפט, כשהרשת בהקפאת הליכים וכבר לא נושאת חובות גדולים, מחירה אחרי התמחרות עשוי להיות גבוה יותר — או שמתעניין אחר יזכה בסניפים.

אפשרות אחרת, סבוכה אף יותר, היא שאלון רבוע כחול תצליח לסכם על מכירת מגה בחלקים. במקרה כזה, של "חלוקת שלל", כפי שסביר שיקרה אם מגה תגיע לבית המשפט, ימונה גורם המקובל על כל המציעים וינהל את המכירה.

מכיוון שלא שילמה את חובותיה ביום שישי האחרון, מגה חשופה לתביעות מצד כל אחד מעשרות הספקים שהיו אמורים לקבל ממנה תשלום. כל אחד מהספקים האלה יכול להגיש בקשת פירוק לבית המשפט. עם זאת, הסבירות של תרחיש כזה נמוכה, מפני שבפירוק, הסיכוי של אותו ספק לקבל תשלום בגין החוב נמוך יותר מאשר בהליך של הקפאה.

תווי הקנייה ימשיכו להיות בתוקף

חוסר הוודאות באשר לעתידה של מגה מעלה חששות בקרב מי שנותרו ברשותו תווי קנייה של הרשת ועדיין לא הספיקו לממשם. לדברי עו"ד סלעית קולר, המתמחה בדיני צרכנות, התווים בתוקף גם במקרה של הקפאת הליכים: "תווי הקנייה הם חוזה לכל דבר ועניין, ולפיכך לא ניתן להפחית את שוויים באופן חד־צדדי. הפחתה כזאת מנוגדת לחוק הגנת הצרכן ותחשב להטעיה. על פי החוק, רק צו פירוק לחברה שהנפיקה את תווי הקנייה יכול להפסיק את כיבוד התווים. לפיכך, כל עוד אלון רבוע הכחול ממשיכה להתקיים, כל הרשתות חייבות להמשיך ולכבדם".

מרשת מגה נמסר כי "תווי הקנייה מונפקים בידי אלון רבוע כחול, שעמדה עד כה בתשלומיה לרשתות המשתתפות בתווים, ולכן אין סיבה לאי־כיבודם. החברה פועלת מול הרשתות ומבהירה להן כי יש להמשיך ולכבד את התווים כפי שעשו עד כה".

השתתפה בהכנת 
הידיעה: הדר קנה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"