מי באמת הפיל 
את רשת מגה

הציניקנים - יש שיקראו להם המפוכחים - יאמרו שבעלי אלון מבקשים למצות את כל הדרכים למכירת מגה משום שהם לא רוצים שבית המשפט יחייבם לתת עוד כסף לחברה שהם לא מאמינים בה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

שרגא בירן, ארגון הקניות של הקיבוצים ודודי ויסמן, בעלי השליטה באלון רבוע כחול, החברה האם של רשת מגה, חרדים מפני כניסת מגה להקפאת הליכים. לכאורה היו אמורים דווקא להעדיף אפשרות זו על פני מכירת הרשת ברגע האחרון — כך היו נמחקים חובות העבר העצומים שלה, כ–800 מיליון שקל.

ובכל זאת, אלון רבוע כחול עושה מאמצים עליונים להימנע מהגעה לבית המשפט. מנכ"ל אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, עושה לילות כימים כדי למצוא רוכש למגה. הוא נפגש עם ספקים, רוכשים פוטנציאליים, עובדים, בנקים ועוד. וכל כך למה? הרומנטיקנים, כמו גם בכירים באלון, טוענים שהדבר נובע מרצונה של אלון רבוע כחול לעזור לעובדים. לטענתם, תרחיש שבו 3,500 עובדים נזרקים לרחוב הוא פשוט קשה מנשוא.

אביגדור קפלן מגיע לבית המשפט השבוע, כשמאחוריו עובדי מגה מפגינים

אלא שקשה לא לחשוד במניעים של בעלי קבוצת אלון. בעיקר לאור ההיסטוריה שלהם בניהול מגה. היסטוריה שכוללת, בין השאר, הסתרת ההפסדים האמיתיים של החברה, משיכת דיווידנדים כשהחברה כבר היתה במצב קשה, הסטת רווחים ממגה לחברה האחות, רבוע כחול נדל"ן, באמצעות תשלום דמי שכירות גבוהים מהמקובל בשוק, וניהול לקוי.

הציניקנים — יש שיקראו להם המפוכחים — יאמרו שהסיבה האמיתית לכך שבעלי אלון מבקשים למצות את כל הדרכים למכירת מגה היא שהם לא רוצים שבית המשפט יחייבם לתת עוד כסף לחברה שהם לא מאמינים בה (וזאת מבלי לפקפק במניעיהם של מנהלי מגה). הרי אם לבעלי אלון חשוב כל כך שהעובדים לא יאבדו את פרנסתם, הם יכלו להעביר ביום שישי 50 מיליון שקל לספקים על סחורה שכבר סופקה, ולא להטיל עליהם את האחריות לסגירת מגה בתואנה שהם אלה שעצרו את האספקה לרשת.

בעלי קבוצת אלון הם אנשים אמידים מאוד. בית המשפט עשוי בהחלט להפעיל עליהם לחץ לתרום את חלקם וליטול אחריות על החברה שהפילו. הם עדיין זוכרים את יולי 2015, אז פנתה מגה בראשונה לבית המשפט בבקשה לאשר לה לכנס אסיפות נושים להסדרת חובותיה כלפיהם. השופט בתיק, אילן שילה, לא ויתר ודרש מבירן להתייצב בבית המשפט, וזה התקבל בצעקות על ידי העובדים שהפגינו מחוץ לבית המשפט.

השופט אמר אז כי "זה לא נראה רציני שהחברה האם לא מוכנה לערוב לכך שסחורה תיכנס ושספקים יקבלו את התמורה בגינה". הוא הוסיף כי על הבעלים להביע אמון בחברה שבשליטתם, אם הם רוצים שהנושים יביעו בה אמון. לבסוף הסכימה אלון לערוב לתשלום במזומן לספקי מגה עד שתתקיים אסיפת הנושים, בניגוד לרצונה הראשוני. השופט ציין כי זכותו של בעל הבית להחליט כיצד לנהוג, אך הפעיל לחץ במשך שעות ארוכות שבסופן התחייבה אלון רבוע כחול להעמיד למגה 80 מיליון שקל נוספים ממקורותיה של אלון, ולקחת על עצמה חובות של 200 מיליון שקל מתוך חובות מגה לבנקים.

ייתכן מאוד שהניסיונות של בעלי אלון למכור את מגה לא יסתיימו בהצלחה, משום שגם המתעניינים ברשת יודעים, כמו בעליה, שיהיה קשה, ואולי בלתי אפשרי, להפעילה בתנאים הנוכחיים — עם שכר עבודה גבוה מהמקובל בענף, הסכמי שכירות מופקעים לחברה האחות ועוד. במצב כזה, מגה תגיע עד מהרה לבית המשפט, ובעלי אלון ימצאו עצמם שוב מול השופט הנוזף, מנסים להסביר מדוע אין הם נוטלים אחריות על החברה שהם עצמם הפילו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"