דעה |

דרושה הפרדה בין חברות החדשות לערוצים

התארכות מהדורות החדשות היא דוגמה קלאסית להשתלטות של שיקולים חיצוניים ומוטים לטובת הזכיין והאינטרס המסחרי שלו - על חשבון שיקולי תוכן, הצדקה עיתונאית והקצאת משאבים

אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן

ערימות המילים שנערמו ביממות האחרונות בעקבות החלטת מועצת הרשות השנייה שלא לאשר לערוץ 10 ולחברת חדשות 10 להאריך את מהדורת החדשות המרכזית ב-20 דקות באופן קבוע, היו יכולות למלא בנקל את מלוא מכסת הזמן העודף שהתבקשה.

למעשה, רוב רובן של אותם מילים, היו בליל פופוליסטי שבינו לבין סוגיות הליבה של הדיון אין קשר רב. כבר אמרו רבים לפניי שהטענות לפגיעה בחופש הביטוי והטענות כלפי הרשות השנייה והעומדת בראשה כאילו הם הופכים את עצמם לקומיסרים של תוכן, הן טענות שבלשון המעטה אינן תורמות לדיון תרומה ממשית, אלא לוקחות אותו למחוזות בלתי ענייניים וקונספירטיביים שמחלישים בעיקר את הטוענים עצמם.

תמר איש שלום, מגישת מהדורת החדשות של ערוץ 10צילום: ענבל מרמרי

בכל שלל הטיעונים שנשמעו, ובהם שהציבור מעדיף מהדורות קצרות יותר ומנגד שאסור להתערב בתחרות החופשית בין הערוצים תוך יצירת מגבלות מלאכותיות המשפיעות על לוח השידורים, לא עלו כלל מספר הצדקות והנמקות מרכזיות התומכות בהגבלת אורך המהדורות ויצירת חיץ בין תכנים המשודרים במסגרות זמן ייעודיות של חברת החדשות ובין תכנים של הזכיינים ומחזיקי הרשיונות (נכון להיום - מחזיק רשיון בודד - ערוץ 10).

המחוקק שביקש ליצור הפרדה מבנית ברורה בין חברת החדשות לאינטרסים המסחריים של הזכיינים והמורשים לשידורים, קבע מתווה פעולה ברור לשידורי חדשות במסגרת חוק הרשות השנייה. עיצוב הממשל התאגידי של חברות החדשות, נועד כדי למנוע השפעה שלילית של שיקולים חיצוניים של הזכיינים והמורשים על שיקולים מקצועיים הנוגעים להפקת ושידור תכנים חדשותיים לציבור.

לצידם של הזכיינים כבעלי שליטה בחברות החדשות, ניתן כוח לא מבוטל לנציגי ציבור ולרשות השנייה כנאמן של הציבור בכל הנוגע לניהולה המבני והתקציבי של חברת החדשות, והוקמו גם חומות סיניות פנימיות בתוך החברה, בדמותו של מנכ"ל החברה והעורך הראשי - האחראי והמוסמך הבלעדי לשיקולי העריכה והתוכן. כל אלו באו לשם הרחקת שיקולים של הזכיינים שאינם בהכרח לטובתה הנפרדת של חברת החדשות ואינם עולים בקנה אחד עם שידורי חדשות כפי שהם צריכים להיות מוגשים לציבור.

התארכות מהדורות החדשות היא דוגמה קלאסית להשתלטות של שיקולים חיצוניים ומוטים לטובת הזכיין והאינטרס המסחרי שלו, על חשבון שיקולי תוכן, הצדקה עיתונאית והקצאת משאבים שאמורים להנחות את חברת החדשות באופן בלעדי ולטובתה שלה.

באופן פרדוקסלי, התופעה הזו הודגשה והוקצנה דווקא בכל הנוגע לחדשות 2, שם מבנה הבעלות בחברה מורכב יותר. בערוץ 10, הפועל תחת רשיון והנמצא בבעלות של גוף אחד בלבד (ולא שניים כמו במקרה של חדשות 2), קיימת סימביוזה גדולה יותר בין הזכיין לפעולת חברת החדשות. קיימת גם הטיה גדולה יותר של תכני לוח השידורים לכיוונים אקטואליים ומבוססי חברת חדשות. עם זאת, האקלים הרגולטורי אינו יכול להיות שונה לכל ערוץ ואין בכך כל הגיון. מתחרים באותו שוק צריכים לפעול בתנאי רגולציה שווים, עניין שמחזק את הצורך בקביעת הפרדה מבנית גם בזמני השידור של חברת החדשות מזה של הזכיינים.

למעשה, הארכה בשיטת אד-הוק של המהדורות כפי שהיתה נהוגה עד היום, עיקרה מתוכן את ההפרדה המבנית והפקירה את המסך למהדורות ארוכות מידי שהצדקתן מוטלת בספק גם בעיני קברניטי חברת החדשות. אבי וייס, מנכ"ל חדשות 2, הודה בכך בעצמו בכנס אילת האחרון. לא פעם ראינו גם שהתכנים העודפים בחלק המוארך של המהדורה, באים גם הם כדי לשרת אינטרס כלשהו של הזכיין, בקידום תכנים שלו או בקידום מכירות שלו. כששיקול הדעת של מנהלי חברת החדשות מושפע מרצונות ואינטרסים מסחריים של הזכיין, נשברת ההפרדה המבנית ונפגמת עצמאותה של חברת החדשות.

בחדשות 10 אמור להיות הזיכרון הזה צרוב בבשר הארגון לאחר פרשת אדלסון והכשלים שחשפה. חדשות 10 יכולה להמשיך להפיק תכנים איכותיים שישובצו במסגרת לוח השידורים של הערוץ כפי שקורה היום לא פעם, ולאו דווקא במסגרת מהדורת חדשות מורחבת. מגבלות זמן בייצור חדשות הן לא עניין חדש שלא ניתן להתמודד איתו בהצלחה. עדיף לשמר את היציבות והעצמאות, שהן בבסיס הפעולה של חברת חדשות חזקה, מאשר לאפשר היגררות לאקלים המונע כולו משיקולים מסחריים של הזכיינים, המהווה את הפגיעה האמיתית בחופש העיתונות ובאתיקה המקצועית.

הכותב הוא חבר נשיאות מועצת העיתונות, יו"ר עמותת העין השביעית ויועמ"ש עמותת הצלחה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק