משה תאומים: "תמיד היו מגבלות ב'ידיעות אחרונות' - היו דברים שהיה אסור לפרסם"

מיקי חיימוביץ' בפאנל בנושא עצמאות התקשורת על העובדה שבעלי רשת הם משפחת עופר: "אנחנו לא נעשה תחקיר על שדה בריר - בשביל זה יש את קשת"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

"אתם חושבים שפעם הייתה תקשורת עצמאית? תמיד היו מגבלות בתקשורת. כשהייתי עורך צעיר ב'ידיעות אחרונות' היו לי בוסים, נח מוזס ודב יודקובסקי, והם אמרו לי מה מותר לכתוב ומה אסור. ידעתי מגיל צעיר שיש מגבלות", כך סיפר היועץ האסטרטגי והפרסומאי, משה תאומים, בפאנל בנושא עצמאות התקשורת במרכז האקדמי פרס בשבוע שעבר.

את הדיון הנחה עו"ד אלדד יניב, ראש המכון לאחריות חברתית במרכז האקדמי פרס, והשתתפו בו נשיא המרכז פרופ' רון שפירא, מגישת "המערכת" מיקי חיימוביץ, מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, העיתונאי ומגיש "המקור" רביב דרוקר, ומשה תאומים.

משה תאומים, מיקי חיימוביץ, אבי וייס, רון שפירא, רביב דרוקר ואלדד יניב צילום: אולפני רחובות

חיימוביץ' סיפרה בדיון כי הטלוויזיה הישראלית לא מסקרת מספיק נושאים חברתיים: "ניסיתי בעבר לעשות בטלוויזיה תכנים חברתיים, אבל זה לא סקסי. יש עורכים בחדשות שחושבים שזה יביא פחות רייטינג, וגם בחברות החדשות רוצים רייטינג. יש עוד נושאים, כמו סביבה, שלא מסוקרים מספיק. המחאה החברתית שינתה את זה. השקפת המבט של מהדורות החדשות השתנתה. גם אצלי זה עשה משהו, וכשקיבלתי הצעה להגיש תוכנית תחקירים ידעתי שאני באה בשביל זה".

חיימוביץ' התייחסה לעובדה שבעלי רשת הם משפחת עופר. "אנחנו לא נעשה תחקיר על שדה בריר (שבבעלות עופר, נ"ט). בשביל זה יש את קשת".

וייס טען כי דווקא חברת החדשות סיקרה בהרחבה את דיוני ועדת ששינסקי ותמכה ביישום החלטותיה, על אף ש-20% ממניות קשת מוחזקות על ידי יצחק תשובה. "בכיסוי החדשותי שלנו היינו לטובת ששינסקי. בחברת החדשות לא יושבים אנשים ואומרים אנחנו בעד או נגד. אבל אנשים שהובילו את הכיסוי אמרו שלהשאיר את המצב כך זה הזוי. עשינו חומרים מטורפים ופתחנו מהדורות עם זה", אמר וייס.

וייס גם אמר שחברות החדשות בטלוויזיה יכולות להיות עצמאיות יותר, מפני שהחוק מחייב כי ארבעה מתוך עשרת חברי הדירקטוריון יהיו נציגי ציבור. "הם שומרים עלינו לאורך השנים. לשתי חברות החדשות של הערוצים המסחריים יש את הכי הרבה סיבות להתגאות בתוצרים שלהן. קראנו את התחקיר של גידי וייץ על אתר 'וואלה' שמוריד ידיעות נגד נתניהו, וזה אכן נכון. לשמחתי זה לא קורה בחדשות 2 או 10".

משה תאומיםצילום: ניר קידר

דרוקר טען כי הפגיעה בתקשורת החוקרת אינה ישירה, אלא נעשית באמצעות מימון חסר. "תוכניות התחקירים עולות 450-150 אלף שקל לפרק. תוכניות הריאליטי הגדולות, בעיקר בערוץ 2, יכולות להגיע ל-800 אלף שקל לפרק. מישהו עשה בחירה וקבע שתוכניות התחקיר לא יכולות לייצר את אותן הכנסות ואין להן את אותה החשיבות. איו לי הוכחות, אבל אני כופר בהנחה הזאת", אמר דרוקר.

תאומים התייחס להשקעה הכספית בגופי התקשורת ואמר: "המשקיעים לא באים מסיבות עסקיות. הם משקיעים בתקשורת מתוך ציפייה לסיקור אוהד. הם מתאכזבים מהתקשורת ולא יוצאים ממנה, רק שהם לא יודע איך עושים את זה". בנוגע למחאה החברתית, טען תאומים כי "התקשורת במו ידה גדעה את העץ שממנו צמחו הענפים שלה. הכיסוי התקשורתי התוקפני של המחאה החברתית היה מכה נוראית עבור התקשורת. המחאה התחילה נגד השלטון. מי הפנה אותה נגד בעלי ההון?"

שפירא התייחס לכוח של חדשות 2, וטען כי היא נהנית מהחקיקה הנוכחית הכוללת חסמים מפני כניסה של גופי שידור חדשים. "השלטון מגן עליך מפני כניסה של שחקנים חדשים, וממשיך את הכח הריכוזי של חדשות 2", אמר שפירא. וייס הגיב כי "זו תזה מופרכת. אין לי בעיה שירבו שחקנים שיקימו ערוצי חדשות. תמכתי בכל פעם גם בהמשך הפעילות של ערוץ 10 כאשר היה במשבר. אבל אני לא רוצה שיפגעו בערוץ 2. אם חס וחלילה הערוץ יתפצל זו תהיה פגיעה קשה בדמוקרטיה. זה האינטרס של השלטון, כי לא יהיו חברות חדשות חזקות. זו הבוננזה של השלטון".

טרם נמסרה תגובת "ידיעות אחרונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?