הפרסום בטלוויזיה התכווץ; ערוץ 2 נחלש - אך עדיין שולט בשוק

ב-2015 נמכרו בשוק הטלוויזיה 1.5 מיליון נקודות רייטינג ■ מקורות בשוק: מחיר הפרסום נותר ללא שינוי, נקודת רייטיניג נמכרה בכאלף שקל

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

הסטגנציה בשוק הפרסום, לצד מעבר של יותר תקציבי פרסום לדיגיטל, ממשיכים לפגוע בטלוויזיה: שוק הפרסום בטלוויזיה המשיך להתכווץ גם ב-2015, ורשם ירידה של כ-2% לעומת 2014. עם זאת, ההשוואה ל-2014 אינה משקפת את המציאות, שכן בשנה זו נערך מבצע צוק איתן - שגרם להשבתה של כחודש בשוק הפרסום. בהשוואה ל-2013 ירד הפרסום בטלוויזיה ב-2015 בכ-5%.

הבדיקה נערכה על בסיס נתוני חברות רכש מדיה, והיא משקפת את מספר נקודות הרייטינג שנמכרו - כלומר, מספר דקות הפרסום שנמכרו ושיעור הרייטינג באותן דקות, שעל פיו נקבע מחיר הפרסומות הסופי. ב-2015 נמכרו בכל שוק הטלוויזיה 1.51 מיליון נקודות רייטינג, לעומת 1.6 מיליון נקודות רייטינג ב-2013.

האח הגדולצילום: דניאל צ'צ'יק

לפי מקורות בשוק הפרסום, גם מחיר הפרסום נותר לא שינוי. המחיר לנקודת רייטינג נע בממוצע סביב 1,000 שקל. כלומר, שוק הפרסום בטלוויזיה הוא כ-1.5 מיליארד שקל, אך מסכום זה יש להפחית כ-25%-30% שמופנים כעמלות למשרדי הפרסום וחברות רכש המדיה. הנתונים כוללים את הפרסום בערוצים נוספים כמו ערוץ 24, ערוץ 9, ערוץ 20 והפרסום בשידורי הטלוויזיה החינוכית בערוץ 2.

נתוני חברות רכש המדיה מאפשרים לבצע גם בדיקה תוך־ענפית, שממנה עולה כי בשלוש השנים האחרונות היקף מכירת נקודות רייטינג בערוץ 2 ירד, ואילו הפרסום בערוץ 10 דווקא גדל. עם זאת, ערוץ 2 עדיין שולט ללא עוררין בשוק הפרסום בטלוויזיה. כך, הנתח של קשת ורשת יחד בשוק הפרסום בטלוויזיה מגיע לכ-60%, לפי חישוב מספר נקודות הרייטינג שנמכרו. בפועל, מחיר הפרסום בערוץ 2 גבוה יותר מאשר בערוצים אחרים, ולכן כנראה הנתח הכספי בפועל של ערוץ 2 גבוה יותר.

סוגיה זו, של נתח הפרסום של ערוץ 2, עשויה להגיע בקרוב לפתחה של רשות ההגבלים. נציגים משפטיים של קשת ורשת התחילו לקיים דיונים ראשוניים לבדיקת ההיתכנות למיזוג בין הצדדים. תנאי למיזוג כזה הוא אישור של רשות ההגבלים - וזו אמורה לבחון את נתח השוק המצרפי של קשת ורשת.

נתון נוסף שעולה מהחיתוך התוך ענפי הוא שהיקף הפרסום בערוץ 24 הייעודי נמצא במגמת ירידה, ורק ב-2015 הוא נחתך בכ-20%. כיום מחזיק הערוץ בכ-4.5% מכלל שוק הפרסום בטלוויזיה. מצבו של ערוץ 9 גרוע יותר והוא מחזיק רק 1.4% מהשוק, ערוץ 20, שזו השנה המלאה הראשונה שלו, השיג רק 0.5% משוק הפרסום - כלומר הכנסות משוערות של כ-10-8 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס