מגה במירוץ נגד השעון למכירת You: מו"מ עם רמי לוי

אביגדור קפלן, יו"ר מגה, בראיון ל-TheMarker: "נגיע לסיכומים לגבי You במהירות. ככל שהרשת ממשיכה לפעול אנחנו מפסידים הרבה כסף"

אביגדור קפלן
אביגדור קפלןצילום: אוליביה פיטוסי

אתמול בערב, שעות ספורות לפני שחברת אלון רבוע כחול פירסמה סמוך לחצות דו"חות גרועים לרבעון השלישי ול-9 החודשים הראשונים של 2015, לקח אביגדור קפלן אתנחתא קלה מהצרות באלון, והגיע למרכז האירועים באווניו פארק, כדי להשתתף באירוע נבחרי השנה בענף הביטוח.

קפלן, יו"ר אלון, יו"ר החברה הבת המדממת מגה קמעונאות ומנכ"ל החברה האם קבוצת אלון, אמר בין היתר לנוכחים באירוע :"עדיף להיות בין אלה שמנהלים טריליון שקל על פני להיות פושט יד ולפנות לאחרים".

צילום: עופר וקנין

הציטוט הזה משקף היטב את השינוי המקצועי שעובר בשנים אחרונות קפלן מאז שעזב את הפוזיציה הניהולית הבכירה בכלל ביטוח. האיש שהיה רגיל שעולים אליו לרגל בכדי לקבל כספים, עבר לתקן של "פושט יד" בניסיון להציל את מצבה הפיננסי המקרטע של אלון - בעיקר בשל מצוקת הנזילות נקשה של רשת מגה קמעונאות - הסתבכות שגבתה עד כה מחיר כבד מקבוצת אלון ומהחברה הבת אלון רבוע כחול, הפסידה 1.3 מיליארד שקל מתחילת 2015.

בהתאם לכך את השבוע האחרון מבלה קפלן בניסיונות סביב השעון למצוא רוכש לסניפי רשת הדיסקאונט You, המסבה למגה הפסדים כבדים. למרות האכזבה בעבר ואי האמון השורר בין הצדדים נראה כי את המגעים המשמעותיים ביותר הוא מנהל דווקא עם רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, המעוניין לרכוש את You בשלמותה, למעט סניפים בודדים שלא יאושרו למכירה עקב סמיכותם לסניפים של לוי.

בסביבת מגה מספרים כי בין הצדדים לא שוררת אהבה גדולה כבר מ-2012, אז פורסם כי לוי מנהל מגעים לרכישת 53 סניפי מגה ובין הצדדים הוטחו האשמות בנוגע לזהות האיש שהדליף על המו"מ – לוי או דודי ויסמן שניהל אז את מגה.

רמי לויצילום: בלומברג

הבעיות בין הצדדים המשיכו בחודשים האחרונים כאשר סוכם כי לוי ירכוש 6 סניפים ממגה והדבר לא קרה – בקרבת לוי אמרו כי מגה לא עמדו בהסכמים ובקרבת מגה טענו כי לוי נסוג וכי הוא מקווה לדרדר את מגה להקפאת הליכים ולרכוש את הסניפים במחיר נמוך יותר בבית המשפט.

המחיר שרוצה כעת מגה עבור 22 סניפי You נע בין 70 ל-90 מיליון שקל. במקביל, נפגש בשבוע שעבר קפלן עם אייל רביד, בעלי רשת ויקטורי, כשזה היה מעוניין לרכוש מחצית מסניפי You, אך בינתיים מעדיף קפלן למכור את הרשת כמקשה אחת ולא בחלקים ועצר את המגעים מול רביד.

בראיון ל-TheMarker שהתקיים היום אמר קפלן כי "אנחנו מנהלים מגעים עם כל מיני גורמים , חלקם מהענף וחלקם מחוצה לו. ההעדפה הראשונה היא למכור את כל הרשת ואם לא נמצא קונה ל-22 החנויות - נמכור אותה בחלקים".

קפלן הודה כי במגה מעוניינים למכור את You במהירות וכי מדובר בעניין בעל חשיבות מכרעת, שכן הרשת מסבה למגה קמעונאות (הכוללת גם את מגה בעיר, מגה וזול בשפע) הפסדים כבדים, על אף שסירב למסור בכמה בדיוק מסתכמים אותם הפסדים. לפי הערכות, You הסבה למגה קמעונאות הפסדים של 40-50 מיליון שקל בתקופה שבין ינואר עד ספטמבר 2015.

"נגיע לסיכומים לגבי You במהירות רבה, בשבועות הקרובים. כרגע, ככל שהרשת ממשיכה לפעול אנחנו מפסידים הרבה כסף. אי אפשר להפעיל לאורך זמן רשת שעובדיה יודעים שהיא עומדת להימכר".

אחרי סגירת רשת You תישאר מגה עם 106 סניפי הרשת העירונית מגה בעיר, 8 סניפים של מגה שהינה תת רשת של סניפים גדולים יותר של מגה בעיר ולכן נשאר להם השם המיתולגי 'מגה' ו-12 חנויות של הרשת החרדית זול בשפע.

הכתובת היתה על הקיר כבר לפני חצי שנה, למה השארת את YOU פתוחה עד עכשיו?

קפלן: "אכן השקיעו הרבה כסף בהשקת מגה בול ולאחר מכן You וזאת היתה טעות אסרטגית להשיקן אבל אני לא חושב שזאת היתה טעות שלא סגרנו את You לחלוטין לפני כמה חודשים כי יש מערכת של אילוצים והחיים הם לא שחור או לבן אלא אוסף של פשרות.

"רצינו למכור אותה מלכתחילה אבל בדיעבד התפשרנו על סגירת 32 סניפים גם בגלל ועד העובדים שלא רצה למכור את כולה וגם בגלל הצורך במציאת קונים. הבעיה של You היתה בעיקר מול הספקים כי כשהם מאטים אספקת סחורות אז יש לנו בעיה ולאורך כל התקופה, ובעיקר בשבועות האחרונים, המחסורים בסחורה התמקדו בעיקר ברשת You ופחות במגה בעיר. ל-You היה משקל די גדול בהפסדים של מגה. להערכתי יהיה יותר קל למכור את 22 החנויות שנותרו של You כי הסניפים שהשארנו של You, אחרי שסגרנו 12 סניפים בחודשים האחרונים, הם הסניפים הטובים יותר של הרשת".

האם מגה בעיר רווחית?

"כן. הרוב הגדול של סניפי מגה בעיר מרוויחים גם היום אחרי הירידה במכירות והמחסורים בסחורה. זאת רשת טובה שמממנת את עצמה ואין לנו כוונה למכור אותה".

מה לגבי הרווחיות של הרשת החרדית זול בשפע והאם תאחדו בין "מגה", הכוללת 8 סניפים בלבד, למגה בעיר בכדי לחסוף בעלויות ולמנוע בלבול עקב עודף מותגים שהוכח שפגע בכם עד היום?

"זול בשפע מאוזנת. אכן נצטרך להתמקד במותג אחד – מגה בעיר - ולא ברור למה יש הפרדה בין מגה ומגה בעיר. נצטרך לטפל בזה אך זה פחות דחוף".

רשת מגה בעירצילום: עופר וקנין

בענף המזון לא מאמינים שמגה תשרוד לאורך זמן

בענף המזון כלל לא בטוחים שמגה תצליח לעמוד על הרגליים גם אם תסגור את You וסניפים נוספים וטוענים כי לא מן הנמנע שנראה אותה פונה לאפיק של הקפאת הליכים כבר בקרוב. זאת, בעקבות הקשיים בשוק המזון, כמו ההאטה בצריכה והשחיקה ברווחיות, לצד מערכת היחסים הבעייתית בין בעלי מגה לספקים, שיקשו על המשך הפעלתה.

ספקים רבים תומכים בסגירת you. "מאז יולי (אז פנתה מגה לבית המשפט בבקשה להסדר חוב) אנחנו עובדים עם מגה בהרבה זהירות, על פי תשלום שבועי וערבויות", אומר ספק גדול. "זה טוב ויפה שהם החליטו שהם רוצים למכור את You, אבל במידה וזה לא יקרה בשבועות הקרובים יש סיכוי שהם ייאלצו לפנות לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים. אז מבחינתנו ההחלטה על מכירת You נותנת למגה אוויר לנשימה לשבועות הקרובים בלבד. גם אם הם יצליחו למכור את You במהירות - אני לא רואה איך הם יחזיקו מעמד לאורך זמן, כי גם אם מגה בעיר לא מפסידה כסף כלל, מגה קמעונאות סוחבת הפסדים".

לדברי הספק, "השוק העירוני הוא מאוד רווי ומכיוון שסביר שהספקים ימשיכו לספק למגה סחורה באופן חלקי בלבד, ייתכן שמגה בעיר לא תוכל לתת תחרות ראויה למתחרים שלה ותצליח רק במקומות שיש בהם רק או בעיקר מגה בעיר".

אביגדור קפלן, עד כמה קשה לשכנע את הספקים ביכולת הישרדותה של מגה, והאם הם מוכנים לחזור לתנאי התשלום של טרום המשבר כפי שרציתם?

"אנחנו צריכים לשכנע את הספקים שמגה תשרוד ותתחזק ואנחנו מקווים שתעזור העובדה שדירקטוריון מגה ורבוע כחול אישרו את ההחלטה לצאת מזירת הדיסקאונט, שהשיתה על החברה הפסדים כבדים. צריך לזכור שהספקים קיבלו עד כה מדי שבוע את כל התשלומים המגיעים להם וכך יהיה גם בהמשך. הספקים צריכים את מגה קיימת בדיוק כמו שמגה צריכה את הספקים. לגבי תנאי התשלום אנחנו מתייחסים לכל ספק לגופו - יש מצבים שאנחנו פותרים בערבויות (של החברה האם אלון), חלק מקבלים עדיין תשלום במזומן, וחלק מקבלים תשלום לפי תנאי האשראי הקודמים".

אביגדור קפלן מגיע לבית המשפט השבוע, כשמאחוריו עובדי מגה מפגינים

הזרמה של עוד 150 מיליון שקל?

לפי הערכות בענף, אם באלון רבוע כחול יסתפקו בינתיים בסגירת רשת You, כדי שהמהלך יצליח יצטרכו בעלי השליטה באלון רבוע כחול — שרגא בירן, ארגון הקניות של הקיבוצים ודודי ויסמן — להזרים לרשת כ–150 מיליון שקל, בנוסף לכספים שכבר הזרימו. לאור קשיים שהערימו בעבר עד שהסכימו להזרים כסף לרשת, לא בטוח שהדבר יקרה.

הסכום המוערך ב–150 מיליון שקל נחוץ בעבור הוצאות חד־פעמיות בגין סגירת הסניפים, כמו שחרור עובדים, הון חוזר וניוד המלאי. בנוסף, יהיה עליה להשקיע כספים רבים בשיפוץ חלק גדול מסניפי הרשת, שלא עברו מתיחת פנים בשנים האחרונות. כמו כן יהיה על החברה לצאת בקמפיין שיווקי־פרסומי למגה בעיר.

מתי להערכתך תצטרכו הזרמה נוספת מעבר ל-320 מיליון שהבעלים התחייבו להעביר ומתוכם העבירו עד כה כ-187 מיליון שקל?

"לא בעתיד הקרוב. ה-320 מיליון שקל שעליהם סוכם נועדו לעזור למגה להתגבר על ההפסדים בתקופת המעבר ולהתגבר על 'פיקים' של גידול בהזמנות סחורה, כמו שהיה בתקופת החגים. למגה בעיר יש מכירות והיא חיה ונושמת. בהמשך נצטרך למצוא כסף בכדי להשקיע באותן חנויות מגה בעיר שלא הושקע בהן כסף וצריך לשדרג. כמובן שבתהליך המכירה של You לא רק נקבל כסף עבור הסניפים שנמכור אלא יהיו גם הוצאות חד פעמיות, הנובעות מתשלום לעובדים וכדומה, אך אני מקווה שה-320 מיליון שקל שיוזרמו בסה"כ יעלו את מגה קמעונאות כמעט על דרך המלך. בנוסף אנחנו גם מחפשים שותפים" .

יו"ר ועד העובדים של מגה, אייל אלי, אמר שהם יתנו את סגירת סניפי You בהגדלת אחזקות העובדים בחברה.

"אנחנו לא מחוייבים להיענות לדרישות כאלה. נתנו לעובדים 33% מהון המניות במסגרת ההסדר הקודם והאמת היא שאני לא רואה מקום לשנות את זה".

כמה עובדים יפוטרו בעקבות סגירת You?

"כמובן שנקטן בהתאם למכירות שלנו ונתאים את כל הפעילות של מגה לגודל החדש, שיתמקד ב-120 חנויות. נתאים את שרשרת האספקה והמטה לגודל החדש של הרשת. ב-You מועסקים 1,200 עובדים. אנחנו לא נחייב את מי שירכוש את הסניפים להעסיק את העובדים אבל מכיוון שאנחנו נמצאים עם פחות מדי כוח אדם ב-You ולאור ניסיון העבר במקרים שרכשו סניפים שלנו, אני מעריך שרוב עובדי You ימצאו את מקומם ברשתות שירכשו את הסניפים. הם יקבלו מאיתנו את מה שמגיע להם ויתקבלו כעובדים חדשים במקום החדש. המטה שלנו שכולל 250 עובדים יצטרך לקטון, אבל אני לא רוצה לנקוב במספרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית