מילצ'ן לא מוותר על שוק הטלוויזיה: בוחן הצטרפות כשותף לזכיינית רשת

מילצ'ן, שהתאכזב מהשקעתו בערוץ 10, בוחן גם הצעה לרכוש מניות תוך מיזוג עם גוף טלוויזיה נוסף ■ בין מילצ'ן לנתניהו יש יחסים טובים, שהתחממו באחרונה 
■ גם מנכ"ל הפועלים ומזרחי טפחות לשעבר אלי יונס עשוי להשתלב בעסקה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן, שמחזיק במניות מיעוט בערוץ 10, קיבל הצעה להצטרף כשותף לזכיינית ערוץ 2 רשת. נציגו בישראל של מילצ'ן, רו"ח זאב פלדמן ביצע בדיקה בנושא. כחלק מהדיונים לקראת עסקה כזו עלתה אפשרות שגם אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, ישתלב בה.

אחת האפשרויות שעלו לדיון היא מיזוג בשוק הטלוויזיה בין שניים משלושת הגופים הפועלים בענף - קשת, רשת וערוץ 10. מיזוג כזה נהפך להיות פתרון אפשרי לנוכח השינויים העתידיים בשוק הטלוויזיה ופיצול ערוץ 2. אחת ההצעות שהונחו בפני מילצ'ן ויונס היא להשתלב בעסקה הכוללת מיזוג בין שני גופים בשוק.

בחודשים האחרונים חלה התחממות מחודשת ביחסים בין מילצ'ן לראש הממשלה, בנימין נתניהו. ב"הארץ" דווח על כמה פגישות שקיים נתניהו בביתו של מילצ'ן בהרצליה, ובחדשות 2 דווח כי מילצ'ן ניסה לתווך בין נתניהו ליו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, בניסיונות לגבש ממשלת אחדות - דיווח שהוכחש על ידי הליכוד.

ארנון מילצ'ן עם השחקנית קייט האדסון ובני הזוג נתניהו צילום: אבי אוחיון / לע"מ

בעלי המניות ברשת הכניסו כשותפה ב–2014 את קבוצת אנדמול, שרכשה 33% מהחברה תמורת הזרמה של כ–100 מיליון שקל. כיום שולטים בחברה אודי אנג'ל ועידן עופר באמצעות 51% מהמניות; ואת יתרת המניות (16%) מחזיק איש העסקים מיכאל שטראוס.

רשת מעוניינת להכניס לחברה משקיעים חדשים שיסייעו להגדיל את קופתה, כך שתוכל להשקיע בהפקות חדשות לקראת המעבר לשיטת הרישיונות ושידור במשך שבעה ימים בסוף 2016 - אז ייאלצו קשת ורשת לצאת מערוץ 2, וכל אחת תשדר בערוץ חדש.

לנוכח העובדה שערוץ 10 הכניס משקיעים חדשים וקיבל רישיון קבוע לשידורים, יש אפשרות סבירה שיהיו ניסיונות למיזוג בין קשת לרשת. את המהלכים בנושא מטעם רשת מוביל המנכ"ל אבי צבי, שנפגש עם משקיעים בישראל ובחו"ל. אחת האפשרויות שהיתה קרובה לסגירה היתה עסקה עם אשת העסקים ההולנדית נינה סטורמס - אך זו לא יצאה אל הפועל.

כאמור, באחרונה הועברה הצעה גם לאיש העסקים מילצ'ן להיכנס כשותף לרשת, והעסקה נבחנה על ידי פלדמן. העסקה הוצעה גם ליונס, כיום איש עסקים פרטי. לא ברור מהי מידת הסבירות שעסקה כזאת תצא אל הפועל, ובכל מקרה, מילצ'ן ויונס יבחנו היטב את ההיתכנות הכלכלית של שוק הטלוויזיה לפני עסקה כזאת.

מילצ'ן הביע אכזבה מפורשת מהשקעותיו בתחום הטלוויזיה בישראל. הוא ניסה לעזוב את ערוץ 10 אך דרש כי יושב לו כספו - כ–50 מיליון דולר שהשקיע עד כה בערוץ. כחלק מהעסקה שבה רכשה ב–2015 RGE את השליטה בערוץ (51%), דוללו מניותיו של מילצ'ן מ–24% ל–10%. על פי ההסכם של רכישת RGE, הוא עשוי לקבל כמה מיליוני דולרים בעתיד אם פעילות הערוץ תניב רווח.

על פי כללי הרשות השנייה, מילצ'ן לא יוכל להחזיק במקביל גם במניות ברשת וגם בערוץ 10. ואולם מילצ'ן אינו מעוניין להמשיך להחזיק בערוץ 10.

העובדה שאנשיו של מילצ'ן בוחנים כעת את העסקה מלמדת כי הוא מעוניין עדיין להשקיע בשוק הטלוויזיה — ברשת, קשת או בפעילות ממוזגת כלשהי. מילצ'ן הוא תושב ישראל, ויכול גם לשלוט בערוץ טלוויזיה, אך הסבירות שהוא יקבל שליטה בזכיינית רשת נמוכה, שכן אנג'ל הצהיר לא פעם כי בכוונתו להמשיך לשלוט בחברה.

בנוגע לקשת, הסוגיה מורכבת יותר בימים אלה. השליטה בחברה בפועל עברה לידי דודי ורטהיים, בנו של מוזי ורטהיים. לפי הערכות, דודי ורטהיים פרגמטי יותר בכל הנוגע לשליטה בקשת, ואם תגיע הצעה כלכלית טובה הוא עשוי להכריע לטובת עסקת מיזוג.

מטעם אנג'ל נמסר בנוגע לשאלה אם מתקיימים מגעים עם מילצ'ן: "לא היו דברים מעולם". מטעם מילצ'ן נמסר: "הנושא אינו על הפרק כל עוד מילצ'ן מחזיק במניות בערוץ 10". יונס לא מסר תגובה.

מחכים לוועדה

מאחורי הקלעים של שוק הטלוויזיה הישראלי יש כיום תכונה רבה לקראת ההכרעות של הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. הוועדה, שמתכנסת מדי יום חמישי, תגיש מסקנות עד מארס 2016 בנוגע לשינויים ברגולציה בשוק הטלוויזיה.

הנטייה של הוועדה היא לא להקדים את הפיצול של ערוץ 2, אלא להקל משמעותית את דרישות הרגולציה בשוק הטלוויזיה במטרה לאפשר כניסת מתחרים חדשים. הדעה הרווחת בוועדה היא כי יש להפחית למינימום ההכרחי את מחויבויות התוכן של ערוצי הטלוויזיה, לאפשר תוכן שיווקי ולבטל כמעט לחלוטין את חובת ההשקעות בתוכן על פי סיווגים פרטניים.

מהלכים מעין אלה יאפשרו כניסת שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה, שיתחרו בקשת, רשת וערוץ 10. השחקנים הקיימים בענף אמנם לא מצהירים על כך רשמית, אך הם מתנגדים להורדת החסמים ולפתיחת השוק לתחרות מחשש לפגיעה בהם. לדבריהם, אין היתכנות לשחקנים חדשים בשוק הטלוויזיה.

דברים מעין אלה אמר באחרונה מנכ"ל חדשות 2, אבי וייס, בכנס באילת. "המשמעות של פיצול ערוץ 2 היא סגירה. ולמה ראש הממשלה רוצה לפרק את הערוץ? כי אנחנו חזקים וגדולים ומהדהדים בכל בית", אמר וייס, בדברים שצוטטו באתר וואלה. "הניסיון לפצל ולעודד כלי תקשורת קטנים זה מצד אחד אולי ליברליזם — ומצד שני זה אולי אינטרס. נוח מאוד לשלטון שכל כלי תקשורת מתחנן על עתידו וזה מה שקרה בשנים האחרונות ויש פה אינטרס להזחיל הרבה מאוד גופי תקשורת על גחונם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית