היועמ"ש מאשר לנתניהו לטפל בעסקת גולן-סלקום – למרות שעורך דינו מייצג את סלקום

עו"ד בן מאיר: "רה"מ אינו יכול לשמש כשר התקשורת נוכח עניין אישי שיש לו כמעט בכל סוגיה תקשורתית בישראל" ■ משרד המשפטים: "המשרד המדובר לא מעורב בעסקת המיזוג ולפיכך אין מגבלה בעניין"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

האם מותר לראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, לעסוק בסוגיית אישור העסקה לרכישת גולן טלקום על ידי סלקום? בלשכת היועמ"ש הגיבו לפנייה של עו"ד שחר בן מאיר ואישרו לנתניהו לעסוק בנושא זה, על אף שמשרד עורכי הדין שמטפל בנתניהו - שמרון מולכו פרסקי - מטפל במיזם הטלוויזיה של סלקום.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, שיגר לנתניהו מסמך שנועד להסדיר את בעיית ניגוד העניינים הפוטנציאליים בכהונתו של כשר התקשורת, וזאת על רקע יחסיו עם עורכי דינו, יצחק מולכו ודוד שמרון (האחרון הוא גם קרוב משפחה של נתניהו), המייצגים אותו בעניינים אישיים ומקצועיים – ובמקביל גם גופים גדולים בתחום התקשורת.

נתניהו, ארכיון. מה יחליט ראש הממשלה, שר הכלכלה והתקשורת? צילום: אמיל סלמן

"עליך להימנע מלטפל באותם עניינים שבהם משרד עורכי הדין מייצג את לקוחותיו", כתב ויינשטיין. לפי ההנחיות, נתניהו יימנע מטיפול בכל עניין שבו משרד עורכי הדין שלו מייצג לקוח בנושאים שלגביהם פנו עורכי הדין או נציגיהם למשרד התקשורת.

באתר האינטרנט של משרד עורכי הדין א.ש.שמרון, י.מלכו, פרסקי ושות' מוזכר תחום "תקשורת וטלקומוניקציה" במקום הראשון ברשימת תחומי העיסוק העיקריים של המשרד.

במכתב שכתב עו"ד שחר בן מאיר, שהוביל בין השאר את העתירות נגד "ישראל היום", ליועמ"ש - נטען כי יש לאסור על נתניהו לטפל בעסקת סלקום-גולן משום שמשרד עורכי הדין שמרון מולכו פרסקי מייצג את מיזם הטלוויזיה על גבי האינטרנט של חברת סלקום. עו"ד דב אברמוביץ, השותף במשרד, התראיין בנושא זה באחרונה כמי שמייצג את סלקום. בפירוט הלקוחות של המשרד נכתב גם כי המשרד ייצג מפעיל תקשורת שהקים פלטפורמת IPTV.

יהודה וינשטייןצילום: תומר אפלבאום
מיכאל גולן מגולן טלקוםצילום: אייל טואג

בימים בהם מונחת על שולחן הרגולטורים, כולל במשרד התקשורת, ההכרעה החשובה בשאלה האם לאשר את רכישת גולן טלקום על ידי סלקום, נשאלת השאלה האם ראוי שנתניהו יתערב בנושא. לפי חוות דעתו של עו"ד בן מאיר, לנתניהו אין זכות לפי הסדר ניגוד העניינים להתערב בנושא זה.

"ההסדר הופר עוד טרם יבשה הדיו על כתיבתו", טוען בן מאיר. "ההסדר אינו ראוי כלשעצמו, ובמקומו היתה אמורה לבוא החלטה אחת ויחידה, כי ראש הממשלה אינו יכול לשמש בתפקיד שר התקשורת נוכח עניין אישי של קרוב שיש לו כמעט בכל סוגיה של שוק התקשורת בישראל".

לטענת בן מאיר, ההוראה של היועמ"ש הופרה כאשר נתניהו מעורב לטענתו בסוגיית האישור לרכישת גולן טלקום על ידי סלקום. בן מאיר מתבסס על דברים שאמר בדיון השבוע מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פיבלר. בדיון בוועדת הכלכלה אמר פילבר כי "ישבתי שבוע שעבר עם ראש הממשלה ודנו בנושא זה. אתמול בלילה מסר לי נתניהו כי בכוונתו ללמוד את הנושא ולטפל בו".

לדברי בן מאיר, "אין מילים מפורשות יותר מאלו – מנכ"ל משרד התקשורת מדווח לחכ"ים כי בכוונת שר התקשורת לטפל אישית בנושא המיזוג". במשרד התקשורת, מנגד, טוענים כי כוונתו של פילבר היה כי דן עם ראש הממשלה בסוגיות כלליות הקשורות לתחרות בשוק התקשורת, ולאו דווקא בנוגע לעסקת סלקום-גולן – מה גם שטרם הוגש למשרד התקשורת נייר כלשהו בנוגע לעסקה.

ממשרד המשפטים נמסר: "בחוות הדעת נקבע כי על ראש הממשלה בתפקידו כשר התקשורת להימנע מטיפול בעניינים שבהם מטפל משרד עורכי הדין שמרון מולכו פרסקי עבור לקוחותיו. עם זאת, אין מניעה כי שר התקשורת יטפל בעניינים אחרים הקשורים ללקוחות אלה, בהם הם אינם מיוצגים על ידי אותו משרד, קרי מיוצגים על-ידי משרד אחר. בבירור נוסף שערכנו, נמסר לנו כי משרד עורכי הדין האמור לא מעורב בעסקת המיזוג בין סלקום ובין גולן, ולפיכך אין מגבלה מיוחדת על ראש הממשלה בעניין זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"