וינשטיין משאיר את נתניהו במשרד התקשורת - אך מנסה להגביל ניגודי עניינים

בחוות דעת של היועמ"ש נקבע כי על נתניהו להימנע מלטפל בעניינים שבהם המעורבים מיוצגים על ידי משרד עורכי הדין של מקורביו - יצחק מלכו ודוד שמרון ■ הלקוחות - חברות מתחום התקשורת - יישארו חסויים, אף שמשרד התקשורת עוסק כעת בנושאים אקוטיים לענף כולו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מבקש להסדיר באמצעות צעדי בקרה את בעיית ניגוד העניינים הפוטנציאליים בכהונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשר התקשורת. מדובר בחששות שהתעוררו על רקע מערכת היחסים הקרובה בין נתניהו לעורכי דינו, יצחק מלכו ודוד שמרון (האחרון הוא גם קרוב משפחה של נתניהו), המייצגים גופים שונים בתחום התקשורת. חוות הדעת, שעליה חתום וינשטיין, נכתבה על ידי צוותה של עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי (ייעוץ), אשר אחראית על הסדרי ניגוד העניינים.

שמרון ומלכו מלווים את נתניהו שנים רבות. מלכו הוא שליחו של ראש הממשלה במגעים מדיניים, ואילו שמרון מלווה את נתניהו באופן שוטף בנושאים פוליטיים ואישיים. לכן, כשנתניהו לקח לידיו את תפקיד שר התקשורת, נשמעו השגות על כך שעורכי הדין המקורבים לו ומייצגים אותו בעניינים שונים, אישיים ומקצועיים — מייצגים גם גופים שונים בענף התקשורת. לא יהיה מופרך להניח כי חברה הפועלת בתחום התקשורת בישראל ותלויה ברגולציה המקומית, תחפוץ בשירותיו של משרד עורכי דין אשר ראשיו מקורבים באופן אישי לשר התקשורת וראש הממשלה.

בנימין נתניהוצילום: ליאור מזרחי

ביוני קבע וינשטיין כי אין מניעה משפטית למינויו של נתניהו לשר התקשורת. חוות הדעת הנוכחית החלה להתגבש רק לאחר שמבקר המדינה, יוסף שפירא, פנה אל וינשטיין ונתניהו והביע את דעתו כי יש בעיה במינוי.

"מערכת יחסים של אמון מיוחד"

באתר האינטרנט של משרד עורכי הדין א.ש.שמרון, י.מלכו, פרסקי ושות' מוזכר תחום "תקשורת וטלקומוניקציה" במקום הראשון ברשימת תחומי העיסוק העיקריים של המשרד.

באתר מצוין גם כי המשרד — המעסיק 35 עורכי דין בירושלים, תל אביב וחיפה — מדורג כבר שנים רבות במדריך European Legal 500 כמשרד מוביל בתחום הטלקומוניקציה, וכי בין לקוחות המשרד מהסקטור הפרטי בישראל נמצאות חברות תקשורת בינלאומיות, אחת משתי חברות ההפקה הגדולות בישראל, ספקית שירותי אינטרנט וספקית טלפוניה סלולרית.

במכתב ששלח וינשטיין לנתניהו בשבוע שעבר נכתב כי נציגי המשרד מופיעים דרך קבע בפני רשויות ההסדרה וועדות הכנסת בענייני רגולציה, וכי הוא מייצג גופי תקשורת מובילים בהליכים שונים. אך כאמור, רשימת הלקוחות של המשרד נותרה חסויה לציבור, ולכן אי־אפשר לדעת מיהם השחקנים בתחום התקשורת שמשתמשים בשירותיו.

"עורכי הדין שמרון ומלכו מקיימים כלפיך מערכת יחסים של אמון מיוחד, ואולם הלקוחות של משרד עורכי הדין שבבעלותם בתחום התקשורת מטופלים על ידי שותף אחר במשרד", כתב וינשטיין לנתניהו. "בנסיבות אלה, אין מקום לקבוע כי עליך להימנע מלטפל בכל עניין המשפיע על לקוחות משרד עורכי הדין. ואולם יהיה עליך להימנע מלטפל באותם עניינים שבהם משרד עורכי הדין מייצג את לקוחותיו".

שלושה צעדי בקרה

ביוני הודיע שמרון ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע־פרגו, כי פניות של עורכי דין ממשרדו אל משרד התקשורת יופנו אל מנכ"ל משרד התקשורת ואל הדרגים המקצועיים, והוא ידווח לה על כל פנייה כזו. בחוות הדעת החדשה נקבע כי הסדר זה יימשך, ופניות מצד משרדם של שמרון ומלכו יועברו אל הדרגים המקצועיים — ולא אל נתניהו באופן אישי.

יצחק מלכוצילום: ניר קידר

נתניהו יימנע מטיפול בכל עניין שבו משרד עורכי הדין מייצג לקוח, ובפרט בנושאים שלגביהם פנו עורכי הדין או נציגיהם למשרד התקשורת. לשם כך יינקטו שלושה צעדי בקרה: רשימת לקוחות המשרד בתחום התקשורת תועבר לעיונם של וינשטיין וזילבר מדי שלושה חודשים; כאשר תתקבל במשרד התקשורת פנייה ממשרד עורכי הדין, היא תועבר אל היועצת המשפטית של משרד התקשורת, דנה נויפלד, אשר תבחן אם הנושא מטופל על ידי נתניהו בהקשר הנוכחי או עשוי להיות מטופל בתקופה הקרובה; בנוסף, עם קבלת רשימת הלקוחות והנושאים שבטיפול המשרד, תבחן נויפלד, בתיאום עם ברנע־פרגו וזילבר, אם נושאים המצויים בטיפולו של נתניהו או עשויים להיות בטיפולו קשורים אל הנושאים המטופלים על ידי משרד עורכי הדין.

בימים אלה נמצאים על שולחנם של פקידי משרד התקשורת שורה של נושאים אקוטיים לעתיד הענף, כמו פריסה כלל־ארצית של HOT, הרחבת רפורמת השוק הסיטוני לטלפון הקווי ועוד החלטות הנוגעות לשוק השידורים והתחרות בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. חלק מהחלטות אלה ישפיעו במידה רבה על כל השחקנים בענף, ולכן על פניו, כמעט כל החלטה של נתניהו עשויה להשפיע על לקוחותיו — החסויים, כאמור — של משרד עורכי הדין.

"בכל מקום שבו יתעורר צורך בהפעלת סמכות או במעורבות שלך", נכתב בחוות הדעת, "והפעלת הסמכות תהיה כרוכה במישרין או בעקיפין, לדעת היועצת המשפטית של משרד התקשורת, בנושא שבו מטפל משרד עורכי הדין, וכן בכל מקרה אחר של ספק, יש צורך לפנות את הח"מ על מנת לבחון את הצורך בהעברת סמכויות או בנקיטת צעדים אחרים בהתאם לכללים".

העקרונות שנקבעו ביחס למשרד התקשורת יהיו תקפים גם לגבי המועצה לשידורי כבלים ולווין או הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. אם אחד מגופים אלה יפנה לנתניהו במטרה שיפעיל את סמכותו או יתערב, תבחן נויפלד אם משרדו של מלכו היה מעורב באותו עניין.

במערכת הפוליטית עלו בימים האחרונים הערכות כי נתניהו מתכוון למסור את תיק התקשורת לידיו של יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צחי הנגבי (הליכוד). הנגבי מטפל כבר כיום בסוגיות הקשורות לשוק התקשורת, וכיהן כיו"ר הוועדה המיוחדת שהובילה את תיקוני החקיקה בחוק להקמת תאגיד השידור הציבורי. עם זאת, נראה כי המינוי יבוצע רק לאחר אישור התקציב.

דוד שמרוןצילום: דניאל בר און

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"