הקשר בין נוני מוזס למתקפה מימין נגד נתניהו

מדוע הדמות הקולנית ביותר כיום בציונות הדתית זוכה לסיקור נרחב ב-ynet ובידיעות אחרונות?

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

הכוכב הגדול של ההפגנה שנערכה אמש (ב') תחת הכותרת "נמאס מדיבורים" מול מעון ראש הממשלה - בדרישה להחריף את התגובות הצבאיות ולחדש את הבנייה בשטחים, הוא יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון. דגן הוא הדמות הקולנית ביותר כיום בזרם הפוליטי שמאגף את נתניהו מימין.

דגן, אומרים גם אנשים שאינם מחסידיו, הוא איש מבריק שיועד לגדולות בפוליטיקה הדתית-ציונית. הוא מבין היטב תקשורת. הוא החל את תפקידו כדובר פופולרי ומקושר, ובלט בסיורי הפינוקים שערך לעיתונאים בשומרון, כולל טיולי ג'יפים וארוחות מפנקות. הוא צבר לעצמו כוח פוליטי בליכוד בעזרת אלפי מתפקדים, וכך התקדם עד לתפקיד מ"מ ראש מועצה אזורית שומרון (ובהמשך כאמור ראש המועצה).

יוסי דגןצילום: מאיר ברכיה

המאבק הנוכחי שלו בראש הממשלה – בין אם הוא הזדהות ותמיכה או יותר מחאה וביקורת – זוכה לחיבוק חם וסיקור נרחב בידיעות אחרונות. דגן אפילו זכה לכבוד השמור למעטים, וטור פרי עטו, תחת הכותרת "מדיניות רופסת", התפרסם בשער הגיליון ביום שישי האחרון, לצד טוריהם של נחום ברנע, שמעון שיפר ושמעון פרס. הטור התפרסם כמובן גם באתר ynet תחת הכותרת "איפה הממשלה?".

ובכלל, באתר ynet ליוו מקרוב את המחאה הימנית. הנה דגן מכריז על השביתה מול בית ראש הממשלה. ובהמשך דגן מתראיין לאולפן הווידיאו של ynet. וכמובן דיווחים שוטפים מהמחאה ומההפגנה.

סיקור נרחב ומלטף

בדיקת TheMarker מעלה כי החיבוק החם של ידיעות אחרונות ו-ynet לדגן החל עוד הרבה לפני המחאה הנוכחית.

ארנון (נוני) מוזסצילום: מוטי קמחי

ביוני התפטר מתפקידו ראש המועצה הוותיק של המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, על רקע פרשת השחיתות של ישראל ביתנו, לאחר שחתם על עסקת עד מדינה. דגן מונה למחליפו והחל להיערך לבחירות.

לפתע, המועצה האזורית תחת דגן קיבלה סיקור נרחב ומלטף באתר ynet עם שפע של יחסי ציבור. דגן עצמו גם דאג לשלוח סמסים בתפוצה המונית, כולל לינקים לכתבות עליו ב-ynet לתושבי המועצה האזורית.

הנה לקט:

יום לאחר התפטרותו של מסיקה, ב-4 ליוני, יוסי דגן כיכב בכתבה, ללא קרדיט כתב, שעוסקת בעשר משפחות שעלו מצרפת לפדואל - כולל קטע וידיאו שצולם ונערך על ידי דוברות המועצה המקומית, ללא כל מסננת עיתונאית. "נראה כי הפרויקט החדש סוחף את היישוב כולו", הפליג כתב האתר האנונימי בתיאוריו.

שער "ידיעות אחרונות", כולל טורו של יוסי דגן

אותה ידיעה בדיוק, בשכתוב מעט שונה, הופיעה באתר ערוץ 7. מה שמעלה את השאלה מי גנב ממי, ואולי בכלל שני כלי התקשורת שילבו מטעמים כמוסים את אותה כתבה בדיוק?

חלפו שלושה שבועות, מערכת הבחירות מתחממת, וב-21 ליוני עוד כתבה ללא קרדיט ב-ynet - הפעם על 15 הרשויות שקיבלו פרס לאחריות חברתית. הכותרת שנבחרה היא: "שומרון ועוד 14: זוכי הפרס לאחריות חברתית". המרואיין היחיד שזכה שציטוטיו יופיעו בכתבה הוא כמובן דגן, שאמר כי "מדובר באות כבוד לשומרון".

יום למחרת, ב-28 בינואר, קיבל דגן כותרת נוספת - הפעם סביב ביקור של השר ישראל כ"ץ במועצה. "דגן דורש: מחלף מכביש 6 לשומרון ולמשולש". הכתבה כללה גם קטע וידיאו שצולם ונערך על ידי המועצה עצמה ללא מעורבות המערכת העיתונאית של ynet.

ב-8 ביולי, כחודש לפני הבחירות, איתי בלומנטל מדווח על טקס הנחת אבן הפינה להקמת מרכז מבקרים בשומרון "שיחשוף את סיפורם של יישובי צפון השומרון, שפונו במהלך תוכנית ההתנתקות". יוסי דגן מצוטט בכותרת: "נשבענו לחזור ליישובים שפונו בשומרון".

הפגנת הימין מול ביתו של נתניהו, אמשצילום: אוליבייה פיטוסי

ב-12 ביולי שוב מדווח איתי בלומנטל ב-ynet על יוסי דגן, הפעם סביב החלטת ממשלה להעביר עשרות מיליוני שקלים לכביש בשומרון. דגן, כמובן, הוא זה שהוביל את "הדיונים הקדחתניים" שהתקיימו במועצה בנושא.

בישורת האחרונה, יום לפני הבחירות לראשות המועצה האזורית שומרון, ב-3 באוגוסט, זוכה דגן לכבוד השמור ב-ynet רק לפוליטיקאים אהובים במיוחד - אירוח באולפן ynet . תחת הכותרת היומרנית "נשבעתי שלא יהיה עוד גירוש" עולה ראיון איתו באולפן הערוץ. המטרה שלו, מבהיר דגן בראיון, היא "מיליון ישראלים שיגורו בשטחים". באופן חריג מאוד, הטקסט הארוך בידיעה אינו התמלול של הראיון עצמו, אלא קטע מראיון אחר שנערך עם דגן - הפעם בעיתון המודפס של "ידיעות אחרונות".

בבחירות ב-4 באוגוסט דגן ניצח ברוב משמעותי. אבל שיתוף הפעולה לא נפסק והגיבוי לדגן מגיע גם לערוץ המעורבות של ynet. ב-25 באוגוסט מקבל דגן ידיעה ללא קרדיט תחת הכותרת "מחבקים אחים לילדים בעלי צרכים מיוחדים", כולל תמונה של דגן שנשלחה על ידי המועצה המקומית, וטקסט שכולו הודעה לעיתונות של המועצה.

מי יודע, אולי דגן - הסגן של מסיקה, אכן ראוי לכל הטוב הזה, ללא שום טיפת ביקורת. אבל עיון קצר באתר וואלה מעלה שיש ויש לא מעט ביקורת עליו, על יחסיו עם הכפופים לו ועל שיטות גיוס המתפקדים שלו לליכוד. "מי שלא מתיישר איתו – עף", זעקה כותרת באתר וואלה.

דגן הוא כנראה איש המאמין בכל ליבו בהרחבת ההתנחלויות, ובוודאי מעוניין כעת גם בהגברת הביטחון לתושבי היישובים באזור. במהלך מערכת הבחירות דגן עצמו אמר בתגובה לפניית TheMarker כי אין לו כל הסכם תוכן שיווקי עם ynet, וכי מדובר בסיקור שגרתי לחלוטין על פי החלטת מערכת ynet.

השאלה שראוי לשאול היא האם המחאה הנוכחית של דגן נגד ראש הממשלה והסיקור הנרחב שהוא מקבל בנושא זה הם אידיאולוגיים בלבד, או שמא החשד לדיל כלשהו, שאופיו לא ברור, בין דגן ל-ynet, הם בין המניעים שלו כרגע להחזיר תמורה לאגרה ולפגוע בראש הממשלה? האם שוב מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס מנסה את כוחו להכות את אויבו נתניהו, כמו במערכת הבחירות?

מ-ynet לא נמסרה תגובה לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"