לקראת סגירה: 205 עובדי רשות השידור יפרשו מחר מרשת ב' וערוץ 1

עלות פיצויי הפרישה תגיע לכ-140 מיליון שקל ■ מספר העובדים שיפרשו נמוך מיעדי האוצר ולכן הוארך מועד הפרישה מרצון עד סוף אוקטובר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחאת עובדי רשות השידור
צילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

205 עובדי רשות השידור יסיימו מחר (רביעי) את עבודתם ברשות השידור במסגרת הליך הפרישה מרצון. עם זאת, היעד היה להגיע לפרישה של לפחות 300 עובדים עד סוף ספטמבר. בשל כך ובשל תקופת החגים, הסכימו במשרד האוצר להאריך את מועד הפרישה מרצון עד סוף אוקטובר.

במסגרת תיקוני החוק להקמת תאגיד השידור הציבורי נדחתו הקמת התאגיד והליך סגירת הרשות הישנה - עד לסוף מארס 2016. בינתיים ניסו במשרד האוצר לצמצם את מצבת כוח האדם. דרישת האוצר הגיעה לאור ביטול האגרה והצורך לממן את רשות השידור ישירות מתקציב המדינה.

פרופסור דוד האן, כונס הנכסים הרשמיצילום: עופר וקנין

לאחר שבמשרדי האוצר והתקשורת ניסו לשלב סעיף בחוק שיביא לפיטורי כל העובדים בסוף ספטמבר, סוכם בין הסתדרות ואגודות העיתונאים כי יחל הליך של פרישה מרצון. בכנ"ר (משרד כונס הנכסים הרשמי) דרשו שיתאפשר להם לשלוט בהליך הפרישה ולמנוע פרישה של כוח אדם שנחוץ להפעלת השידורים, בעוד שבאוצר רצו להגיע לרמת הוצאה מינימלית ולהביא לפרישה גדולה ככל האפשר של עובדים.

לפי החוק נוכחי, אם מספר הפורשים בהליך מרצון לא יגיע ל-300 עובדים, הכנ"ר יוכל לפטר עובדים. כדי לעודד עובדים לפרוש כבר כעת הובהר להם כי לא יוכלו לקבל את אותם תנאי פרישה - כ-700 אלף שקל לעובד - לאחר סוף ספטמבר אם יבחרו לפרוש מרצון לאחר המועד. ואולם, העובדים יזכו לאותם תנאי פרישה אם יפוטרו על ידי הכנ"ר או כחלק מסגירת הרשות. בשלב זה נרשמו לפרישה מרצון 205 עובדים שיסיימו את עבודתם מחר - אך חלקם, עובדים חיוניים, ימשיכו בתפקידם עד למציאת מחליפים.

עיקר ההשפעה תהיה, ככל הנראה, על שידורי הרדיו. בין הפורשים ברשת ב' מגישה ועורכת יומן השבוע והשעה הכלכלית ענת דוידוב, עורכת הכל דיבורים שוש פורמן, עורכת יומן הבוקר מיקי שושן, כתב הבידור בני דודקביץ', מפיקות סדר יום שוש גולה ואורית קרן והעורכת והמגישה עפרה נחמד.

ברשות אומרים כי בימים האחרונים נוצר לחץ ונעשו פניות רבות לכנ"ר מצד מאות עובדים במטרה לקבל נתונים על תנאי הפרישה. כיום יש כ-300 פניות פתוחות לפרישה מרצון שטרם נסגרו. בעקבות כך ובשל העובדה שמדובר בתקופת החגים, הוחלט להאריך את מועד הפרישה מרצון עד סוף אוקטובר. הכנ"ר האן, שאחראי על פירוק הרשות מסר הודעה ובה אמר כי "לנוכח ריבוי הפנית של עובדים, תקופת החג והרצון לטפל בצורה ראויה בכל הפניות" - תקופת הפרישה תתארך.

בנייני רשות השידור

"מצב של טירוף מערכות"

בינתיים, ברשות עצמה מדווחים על לחץ מצד העובדים ודיס־אינפורמציה. היום פנתה קבוצת עובדים ועיתונאים בכירים בקול ישראל, שלא צפויה לפרוש, לנשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר ולמפרק רשות השידור, הכנ"ר דוד האן ולבכירים נוספת בדרישה לקבלת הבהרות בנוגע לתנאי הפרישה לאחר ספטמבר.
"די לנו במסכת ההתעללויות וההשפלות וחוסר ההתייחסות עד עתה", כתבו עובדים, ואיימו כי אם לא יקבלו תשובות "ידרשו נקיטת צעדים חריפים".

על המכתב, שנשלח גם לח"כ צחי הנגבי (הליכוד), שעמד בראש הוועדה בכנסת שעסקה בתיקון חוק השידור הציבורי, חתומים בין השאר כרמלה מנשה, קרן נויבך, יואב קרקובסקי, גל ברגר, משה נגבי ופאר־לי שחר. בכנ"ר סירבו להגיב לפניית העובדים. עם זאת, כאמור, מועד הפרישה מרצון הוארך בחודש.

חיקה גינוסר, יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים, פנה היום לראש הממשלה בנימין נתניהו, האחראי על רשות השידור, וקרא לו להאריך את מועד הפרישה. "בעיצומה של תקופת החגים, כשהציבור בישראל נופש, חוגג, מביט קדימה בתקווה - מצוי ציבור העובדים במה שהיתה רשות השידור ועדיין אינה תאגיד השידור בשיאו של עידן האי־ודאות, המבוכה, החשש לעתיד", כתב גינוסר. הוא טען כי העובדים מקבלים "תשובות סותרות הניתנות בעל פה ולא בכתב, היעדר מידע מוסמך ומחייב, מצב של טירוף מערכות וחוסר יד סמכותית אמינה ומכוונת - כל אלה מוסיפים מועקה על מועקה ומביאים עובדים אל חוסר ודאות הגובל בהתעללות".

היקף השידורים ברדיו יצומצם

עלות ההפרשה של 205 העובדים תגיע לכ-140 מיליון שקל. במשרד האוצר טרם העבירו את הסכום הדרוש, ודורשים כי הכנ"ר יעביר את הסכום לחשבון בנק ייעודי רק למטרות הפרישה, ושלא ישתמש בכסף לצורכי תפעול הרשות. במשרד הכנ"ר מבהירים מנגד כי אם הסכום לא יועבר עד השבוע הבא, הם ייאלצו לנקוט צעדים העומדים לרשותם - ככל הנראה פנייה נוספת לבית המשפט.

בשלב זה עדיין לא ברור כיצד ישפיע הליך הפרישה מרצון המסיבי על השידורים. במשרד הכנ"ר אומרים כי ייתכן וגם היקף השידורים, בעיקר בקול ישראל - שם פרשו עשרות עובדים ומפיקים - יצומצם. החוק המקורי שונה כך שהכנ"ר יכול לצמצם את השידורים בשלב זה בהתאם למצבת כוח האדם.

עוד לפני החג פנה האן לבית המשפט בבקשה למנות את שמעון אלקבץ, כיום מנהל קול ישראל, לעורך הראשי של רשות השידור, וזאת לאור פרישתו באוקטובר של יונה ויזנטל, שכיהן במשך שנה בתפקיד. במקביל, התבקש בית המשפט לאשר את מינויו של ברי בר ציון למנהל המיוחד של הרשות בתקופת הפירוק, תמורת שכר של 60 אלף שקל בחודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה