המלצות ועדת שכטר: תוקם רשות תקשורת, HOT ו-yes יקימו ערוצי חדשות

הוועדה שהגישה היום את מסקנותיה ממליצה גם על הקלות לצורך כניסת מתחרים חדשים לטלוויזיה הרב ערוצית על גבי האינטרנט

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

יותר משנה וחצי לאחר שמונתה, הוועדה לאסדרת הרגולציה בשידורים המסחריים בראשות פרופ׳ עמית שכטר הגישה היום את מסקנותיה למנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. עיקרי המסקנות הן הקמת רשות תקשורת והקלת הרגולציה על השידורים המסחריים לצד הקלות לכניסת מתחרים חדשים לטלוויזיה רב ערוצית על גבי האינטרנט.

ועדת שכטר הוקמה על ידי שר התקשורת הקודם, גלעד ארדן, אך לאור חילופי השרים רק כעת העבירה את מסקנותיה. המסקנה הראשונה כבר נאמרה פעמים רבות אך לא יושמה: הקמת רשות תקשורת, שתחליף את משרד התקשורת ותפקח על כל אסדרת השידורים בישראל, כולל בנושאי תשתיות ותוכן.

אולפן חדשות 10צילום: אלון רון

הוועדה ממליצה כי מתחרים חדשים בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית לא יצטרכו לקבל רישיון אלא יסתפקו ברישום במשרד התקשורת. בנוסף, יושם דגש מיוחד על נייטרליות רשת, כלומר בעלי התשתיות, כמו בזק ו-yes, לא יוכלו להתערב בתוכן המעובר על גבי התשתיות ובעלי התשתיות לא יוכלו לחסום שירותי תוכן או לתת להם עדיפות לאחרים בתעבורת הרשת.

החובות הרגולטוריים, שחלים היום על חברות התוכן בלבד, יחולו מעתה ואילך גם על בעלי התשתיות והן למשל יחויבו בהפקות מקור ישראליות, ואילו חובות ההשקעה של חברות התוכן תופחת. ההשקעה בהפקות מקור תעשה באמצעות קרן מיוחדת למימון סוגה עילית - שינוי משמעותי לעומת הנהוג כעת בטלוויזיה.

השחקנים החדשים בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית יוכלו לשלב פרסומות, אך לא החברות הקיימות. שינוי משמעותי הוא מתן היתר למפעילי הטלוויזיה הרב ערוצית להפיק ערוץ חדשות. עד היום, ל-yes ו-HOT לא הותר להקים ערוץ כזה. עוד נקבע כי ייקבעו כללים להגנת הצרכן ולמניעת ריכוזיות בתחום. תוכן שיווקי בשידורים יותר בהתאם לחובת גילוי.

ההמלצות יועברו כעת לדיון בצוות הבין משרדי שאותו יוביל פילבר יחד עם יו"ר הרשות השנייה, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ונציגים ממשרדי הממשלה. הצוות הזה אמור לגבש שינויי חקיקה, שחלקם תואמים את דו"ח שכטר – כמו אישור תוכן שיווקי או היתר להקמת ערוצי חדשות בכבלים ובלווויין. בכל הנוגע להמלצות הדרמטיות יותר, למשל אלה הנוגעות להקמת רשות תקשורת ולשינוי בתחום הפקות המקור, ספק אם הם יאומצו על ידי ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו ויקודמו להליכי חקיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית