הצעת חוק: תוכן שיווקי ייאסר 
בכל גופי המדיה - גם בפייסבוק

ח"כ ינון מגל יוזם אסדרה אחידה של התוכן השיווקי בכל כלי התקשורת - כולל הרשתות החברתיות ■ תוכן שיווקי יוגדר כ"כל פרסום מטעה, לרבות כתבה, מאמר, ידיעה, משדר או פוסט" ■ מגל: "כמחוקק אני יכול לשפר את מערכות התקשורת"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

תוכן שיווקי בלתי־מסומן ייאסר בכל אמצעי המדיה, לרבות בטלוויזיה, בעיתונות המודפסת, באתרי אינטרנט וגם בפוסטים ברשתות חברתיות — כך עולה מהצעת חוק שיוזם ח"כ ינון מגל (הבית היהודי), איש תקשורת בעברו. החוק מחיל את האיסור על תוכן שיווקי על כל אמצעי המדיה, אך מנגד מתיר תוכן שיווקי כשהוא מסומן ואינו מטעה.

כיום יש פערים בין אסדרת תחום השידורים לבין התחומים שאינם מוסדרים — העיתונות והאינטרנט. בטלוויזיה וברדיו חל איסור מוחלט על שילוב תוכן ממומן שלא בזמן הפסקות הפרסומות. בפועל, גופי השידור משלבים תוכן שיווקי נרחב, וגופי הרגולציה אינם מצליחים לאכוף את החוק. במקביל, באתרי אינטרנט רבים, וגם בעיתונות המודפסת — בעיקר ב"ידיעות אחרונות" — וברשתות החברתיות, מופיע תוכן שיווקי נרחב ללא כל גילוי נאות, והתחום אינו מוסדר.

ינון מגלצילום: דודו בכר

כעת מנסה מגל לפעול לאסדרה אחידה בכל כלי התקשורת של התוכן השיווקי. הפעילות שלו מבוססת על מחקר שכתבה ד"ר תהילה שוורץ־אלטשולר, מנהלת תחום רפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה, שהשתתפה בהכנתה של הצעת החוק. שוורץ־אלטשולר המליצה לפעול נגד תוכן שיווקי בלתי־מסומן באמצעות החוק להגנת הצרכן.

כדי שיהיה אפשר לאכוף זאת, מגל מתכוון להגיש הצעות לתיקון בחוק להגנת הצרכן. כך, "פרסומת" תוגדר כל מסר שמומן או נתמך על ידי גורם מסחרי, מינהלי או שלטוני ואפילו על ידי מוסד ללא כוונת רווח. תוכן שיווקי יוגדר כל פרסום ממומן מטעה, לרבות כתבה, מאמר, ידיעה, משדר ואפילו פוסט או כל תוכן במדיה חברתית.

החוק יאפשר שילוב של תוכן שיווקי — ובלבד שיסומן בגילוי נאות. לפי הצעת החוק, שר הכלכלה יוכל לקבוע כללים לסיווג וסימון של תכנים שיש בהם מסרים פרסומיים. בכל מקרה, לא ישולב פרסום ממומן בתוכניות חדשות ואקטואליה בטלוויזיה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "הפרסום הסמוי טומן בחובו נזקים בשני מישורים: במישור הכלכלי־צרכני הוא פוגע בתחרות וביעילות ויוצר הטעיה אצל צרכני התקשורת, ובמישור השיח הציבורי הוא מסכן את הפלורליזם התוכני בתקשורת, מונע מרחב נקי ממסחור ובעיקר זורע ספקנות בקרב הצופים, שאינם יכולים לדעת בביטחון אם אמצעי התקשורת שלפניהם אמין".

הצעה דומה הוצאה מחוק ההסדרים

הצעת החוק, שעוסקת בתחום התקשורת, תוגש על ידי מגל למרות סעיף התקשורת בהסכמים הקואליציוניים, שלפיו חברי הקואליציה יחויבו לתמוך בעמדתו של שר התקשורת — ראש הממשלה בנימין נתניהו — בכל נושא בתחום התקשורת. כלומר, החוק לא יקודם אם לא ייהפך להצעת חוק ממשלתית.

כבר כיום קיימת יוזמה במשרדי הממשלה לקדם הצעת החוק שתתיר תוכן שיווקי בטלוויזיה, בהתאם לכללים דומים ששולבו בהצעת החוק של מגל. הצעה כזו גם שולבה בטיוטת חוק ההסדרים, אך הוסרה ממנה בהוראת היועץ המשפטי לממשלה.

מגל עצמו היה עיתונאי בערוץ 1 ובערוץ 10, ועורך אתר וואלה. במסגרת אתר וואלה שולבו תחת עריכתו של מגל כתבות ממומנות רבות ללא גילוי נאות.

"אדרבה", משיב מגל לשאלה כיצד הוא עצמו איפשר תוכן שיווקי באתר שאותו ערך. "בתור מי שנאבק בשוחות התקשורת 20 שנה והיה גם בשידור הציבורי וגם בכלי התקשורת הפרטיים, אני מכיר את החוליים של אלה ושל אלה. ניסיתי להיאבק בהם גם כשהייתי עיתונאי, והיום, כמחוקק שמכיר את מערכות התקשורת, אני יכול לשפר אותן כדי שיעשו את עבודתן בצורה נקייה ומחויבת לאמת העיתונאית עד כמה שאפשר — עם פחות לחצים והתערבויות פוליטיות וכלכליות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"