התקציב וחוק ההסדרים |

וינשטיין הורה: השאירו את הרפורמות בתקשורת מחוץ לחוק ההסדרים

איחוד בין הרשות השנייה למועצת הכבלים והלוויין, חקיקה שתאשר תוכן שיווקי והקלות גורפות ברגולציה - כל הסעיפים שהאוצר קיווה להכניס לחוק ההסדרים ונותרו בחוץ ממתינים לחקיקה נפרדת ■ האוצר מאשים את הרשות השנייה בכישלון בטיפול בעידן פלוס

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

שוק התקשרות המקומי והרגולציה עליו מעולם לא זכו לתשומת לב רבה כל כך מצד ראש ממשלה בישראל. בנימין נתניהו, ראש הממשלה, נטל לידיו הן את סמכויות שר התקשורת והן את היכולת הבלעדית להוביל מהלכי חקיקה בנושא. אך נראה כי נתניהו ייאלץ לדחות בינתיים את יישום תוכניותיו בשלב זה, וכך גם משרד האוצר אשר אינו מצליח לקדם יוזמות חקיקה בתחום.

בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הוצאו מחוק ההסדרים שורה של שינויים מבניים מתוכננים הנוגעים לשוק התקשורת ולפיקוח עליו. זאת משום שבמשרד המשפטים סבורים כי שינויים אלה מהותיים מכדי לכלול אותם בחוק ההסדרים - ויש לדון בהם בנפרד. סעיפים נוספים שהיו אמורים להיכנס לחוק ההסדרים עוררו התנגדות רבה, ולכן הוחלט לדון גם בהם בנפרד ובהליך חקיקה מוסדר.

יהודה וינשטיין. חוות הדעת כתובה בלשון ביקורתית נוקבת שאינה מאפיינת אותוצילום: אמיל סלמן

איחוד המועצות שתקוע יותר מעשור

השינוי המשמעותי ביותר שהופיע בטיוטת החוק המקורית ולא ייכלל בה בסופו של דבר, נמצא בסעיף "איחוד מועצות והפחתת רגולציה בתחום הטלוויזיה". מאחורי הכותרת הזו מסתתרת רפורמה שתקועה כבר יותר מעשור, לאיחוד בין מועצת הרשות השנייה (המפקחת על הערוצים המסחריים) לבין מועצת הכבלים והלוויין (המפקחת על HOT ו–yes והערוצים הייעודיים). סוגיית איחוד המועצות הועלתה כבר בהצעת חוק ההסדרים ב–2001, אך לא הגיעה לידי חקיקה. בין 2002 ל–2009 עברו שורה של החלטות ממשלה על הקמת רשות כזו - אך אף אחת מהן לא יושמה.

רק בכנסת הקודמת הגיעה הצעת החוק לאישור בקריאה ראשונה - אך נתקעה בהליכי החקיקה. ההצעות לשינויים מבניים בשוק התקשורת גוררים הפעלת לחצים מאחורי הקלעים, הן מצד פוליטיקאים המעוניינים בגישה ישירה למינוי המפקחים על התקשורת, והן מצד גופי התקשורת עצמם, החפצים בכיווץ מנגנוני הרגולציה.

ההקלות ברגולציה יחכו

הסעיף הדרמטי ביותר שהוצא מהחוק נוגע לאיסור הקיים כיום על תוכן שיווקי בשידורים. הסעיף הזה נהפך לאות מתה, מפני שבפועל משודר בטלוויזיה תוכן שיווקי בהיקף המוערך ב–150 מיליון שקל. כעת מציע המחוקק לאשר בחוק תוכן שיווקי, ואולם הרגולטור יצטרך לקבוע כללים לשיבוצו בתוכניות השונות.

נתניהו בהרמת כוסית עם נציגי תקשורת זרה בירושליםצילום: אמיל סלמן

סעיף חשוב נוסף שיצא מהחוק נוגע לרמת המעורבות של הגוף המפקח על התכנים. לפי ההצעה, הגוף המפקח יוכל לקבוע רק את ההשקעה הכולל בסוגה עילית, אך לא תהיה לו הסמכות שיש לו כיום לקבוע את היקף השידורים בתחום הדרמה, הדוקו, הבידור או תוכניות המסורת. הרגולטור גם לא יידרש לאשר לוחות שידורים של הערוצים המסחריים. ההצעה מבטלת את הנוהג הפסול שבו הרשות השנייה עצמה מפיקה תכנים וכופה את שידורם על הערוצים המסחריים.

חקיקה נוספת שניסה האוצר להעביר בחוק ההסדרים נוגעת למערך עידן פלוס. למרות השקעה של כ-140 מיליון שקל, המערך עדיין מקרטע, כולל שישה ערוצים בלבד וסובל מבעיות קליטה. לפני שלוש שנים הועבר חוק להרחבת המערך, אך דבר לא קרה. הפעם, האוצר יוזם לראשונה חקיקה שתוציא את המערך מידי הרגולטור - הרשות השנייה - ותאפשר לקיים מכרז לבחירת מפעיל פרטי. בדברי ההסבר לחוק, מותחים באוצר ביקורת מרומזת על הרשות השנייה: "בחירת גורם מפעיל שאינו ציבורי הכרחית, שכן על אף שהחוק חוקק לפני שלוש שנים המערך אינו ממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בו. הן מבחינת מגוון השידורים והן מבחינת איכות קליטת השידורים". עוד נכתב כי העובדה שהמערך אינו יעיל "מהווה חסם תחרותי, המעכב ואף מונע משחקנים חדשים בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית להיכנס בשעריו. בעיות הקליטה פוגעות באמינות המוצר ומרתיעות שחקנים חדשים (שמתכוונים לשלב בין טלוויזיה באינטרנט וטלוויזיה בעידן פלוס) להתבסס עליו בשידוריה".

מחלוקת אחרת התגלעה בנוגע לסעיף שיאפשר שידור ליניארי של הערוצים המסחריים באינטרנט בחינם. בערוצים המסחריים טענו מדובר בפגיעה בזכות הקניין ולכן הוחלט לבצע את החקיקה בנפרד.

הרפורמות האלה - שהן כנראה רק הסיפתח לשינויים מפליגים שמעוניין לבצע ראש הממשלה בענף - אמורות להיות מאושרות בהליך נפרד ולעבור לוועדת הכלכלה במושבים הקרובים של הכנסת. בזירה הפוליטית מעריכים כי נתניהו ינסה להעביר את כל הסמכויות בשוק התקשורת לוועדה מיוחדת, שבה יש לקואליציה רוב, כפי שעשה בשבוע שעבר, כאשר ועדת הכנסת החליטה להקים ועדה מיוחדת לתיקונים בחוק השידור הציבורי, בראשות ח"כ צחי הנגבי (הליכוד).

ההערכות הן שנתניהו ינסה להעמיס על אותה ועדה גם שינויים בשוק התקשורת ובכך לבצע הליך חקיקה מהיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן