בלעדי |

רשת ספרים לכל מו"ל גדול: ידיעות נכנסת כשותפה ב-10% מרשת הספרים סטימצקי

רשת הספרים הגדולה במדינה הודיעה כי תיכנס כשותפה ברשת בהמשך לאופציה שנתנה לה סטימצקי כשהיתה במשבר בתמורה לכך שתחזור לספק לה ספרים ותסכים לתספורת

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רעידת אדמה בענף הספרים: ידיעות ספרים, שבבעלות קבוצת ידיעות ודוב אייכנוולד, נכנסת כשותפה בסטימצקי. ל-TheMarker נודע כי ידיעות ספרים פנתה אתמול (רביעי) לבעלי סטימצקי בבקשה לממש את האפשרות שניתנה לה לרכוש 10% מהרשת. לסטימצקי אין אפשרות לסרב לבקשה, כך שזה רק עניין של זמן עד שהליך רכישת חלק מהרשת יושלם. הרכישה תהיה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

אחוזים בסטימצקי יעניקו לידיעות ספרים אחיזה במדפים של רשת הספרים הגדולה ביותר ויעזרו לה להתחרות בהוצאת הספרים כנרת זמורה ביתן, המחזיקה בשליש מהרשת המתחרה צומת ספרים. ידיעות ספרים וכנרת זמורה ביתן הן שתי הוצאות הספרים הגדולות במדינה. בכיר בענף הספרים הביע בעבר חשש מכך ש"העיתון הגדול במדינה המחזיק גם בהוצאת הספרים הגדולה ביותר, יחזיק גם ברשת הספרים הגדולה במדינה". המהלך יהפוך את ענף הספרים הבעייתי גם כך לבעייתי לכאורה אף יותר, שכולל שתי בעלויות צולבות.

חנות סטימצקי. ארכיון

בחודשים האחרונים מספרים מו"לים רבים על מצב כלכלי קשה בעקבות חוק הספרים. לדבריהם, מכיוון שחוק הספרים לא קבע עמלה מקסימלית שיכולות הרשתות לגבות מהמו"לים, סטימצקי וצומת ספרים גובות מהם 50%-60% ממחירו הקטלוגי של כל ספר - דבר זה לא מאפשר להם להציע מחיר קטלוגי נמוך כפי שתיכנן המחוקק וכתוצאה מכך הצרכנים קונים פחות ספרים חדשים.

מקורבים לרשת סיפרו כי הרשת, שבזמן המשבר היתה בהפסד מצטבר של 200 מיליון שקל, הגיעה באחרונה למצב של איזון ועברה לאחרונה לרווח תפעולי. ככל הנראה בידיעות חיכו לראות שהמצב של סטימצקי, המנוהלת על ידי אייל גרינברג, מתאזן ואז הגישו את הבקשה לממש את זכותם.

ידיעות לוטשת עיניים לסטימצקי כבר תקופה ארוכה, בעיקר לאחר שמתחרתה הגדולה בענף המו"לות כבר מחזיקה רשת ספרים משל עצמה. כשסטימצקי נכנסה לקשיים, בידיעות ניהלו משא ומתן לרכישתה במספר מועדים שונים מול הבעלים הקודם של סטימצקי קרן מרקסטון. המשא ומתן הראשון התנהל עוד לפני שנודע על הקשיים החמורים של הרשת והשני - לאחר שנודע על הצרות הקשות של סטימצקי, ביחד עם חברת המשחקים יצירה.

בסופו של דבר, סטימצקי נמכרה לקבוצת רוכשים בראשות יפית גרינברג, אולם כבר לפני 10 חודשים התברר כי לידיעות ספרים ניתנה אפשרות לרכוש 10% מסטימצקי בתוך שנה. את האופציה היא קיבלה, ככל הנראה, בתמורה להסכמה לחזור לספק ספרים לרשת . ידיעות היתה ההוצאה הראשונה שהפסיקה לספק ספרים לסטימצקי כשנקלעה לקשיים באפריל שנה שעברה ובמשך תקופה לא ניתן היה להשיג ספרים שלה בחנויות סטימצקי.

ככל הנראה, באמצעות הבטחת 10% מהרשת, הצליחה גרינברג לגרום לידיעות לחזור לספק ספרים לרשת ולהסכים לתספורת של 30% שביצעו הרוכשים למו"לים ויתר הספקים. הנכונות של ידיעות לחזור ולספק ספרים לרשת גם במחיר של תספורת עזרו בזמנו למנהלי סטימצקי לשכנע גם את יתר המו"לים לשתף עמם פעולה.

כניסה של ידיעות כשותפה נותנת לה את האופציה להגדיל את שטח המדף שלה בחנויות סטימצקי. לפי חוק הספרים, רשת יכולה לתת למו"ל ספציפי עד 20% שטח מדף מהתצוגות העיקריות בסניפים ואם מדובר בקבוצת מו"לים, כמו ידיעות, שטח של עד 30%. אולם אם מו"ל הוא בעלים של רשת, בעלי הרשת יכולים להחליט שהם נותנים לו שטח תצוגה מוגדל של עד 45% מהתצוגות.

בכיר בהוצאה לאור מתחרה מסביר שמכיוון שהוצאת הספרים "קוראים" של אבנר פחימה, המחזיקה 18% מסטימצקי, היא הוצאה קטנה ולא יכולה להחזיק יותר מכ-10% לערך משטח התצוגות של סטימצקי זה משאיר לקבוצת ידיעות שטח של כ-35% לערך - אם בסטימצקי יחליטו לאפשר לה את האופציה לניצול שטח התצוגות".

"גם אם לעובדים אסור כביכול להמליץ על ספרים הם יודעים מי משלם להם את המשכורת בסוף החודש. זה נותן להם יתרון עצום בשוק הספרים וגם בשוק המגזינים"

"זה מטריד, בהחלט מטריד", אמר ל-TheMarker מו"ל קטן, שביקש להישאר בעילום שם מתוך חשש להתבטא תחת שמו נגד ידיעות וסטימצקי.

"ידיעות ספרים היא הוצאת הספרים השנייה בגודלה בארץ ובנוסף הם מוכרים עיתונים ושבועונים. מאז שלפחימה (אבנר פחימה בעלי הוצאת 'קוראים' שרכש את סטימצקי ביחד עם גרינברג ומחזיק 18% מהרשת. עד"מ) יש אחוזים בסטימצקי התצוגות של הוצאת קוראים בסטימצקי עלו והמכירות של קוראים עלו פלאים.

גם ככה הוצאת ידיעות מקבלת במה די נרחבת בסטימצקי אז זה רק אומר הם יקבלו שם עוד יותר תצוגות. גם אם חוק הספרים אוסר על המוכרים להמליץ על ספרים של מו"ל תמורת תמריץ , העובדים יודעים מי משלם להם את המשכורת בסוף החודש. בנוסף, גם שותף זוטר שומע מראש על מהלכים שיווקיים ומסחריים, זה נותן להם יתרון עצום". השפעה נוספת של המהלך היא על שוק העיתונים והמגזינים: "הם יוכלו לעשות שת"פים של קנה בסכום מסויים וקבל עיתון או הנחה למנוי, לקדם את מכירת העיתונים שלהם בחנויות. גם ככה ידיעות מקבלים כמעט כל מה שהם רוצים אז עכשיו הם יקבלו את כל מה שהם רוצים. . זה נותן להם יתרון עצום גם בשוק הספרים וגם בשוק המגזינים. יש פה הזדמנות לידיעות שנמצא בנסיגה אל מול ישראל היום".

המו"ל פסל את האפשרות כי ידיעות נכנסה שותפה בסטימצקי כהחלטה כלכלית גרידא: "סטימצקי לא הפכה בפחות משנה מחברה שמפסידה עשרות מיליוני שקלים לחברה נורא רווחית ששווה להשקיע בה"

מסטימצקי אישרו את הידיעה.

תגובת דוב איכנולד לא נמסרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו