הקרב על הרדיו האזורי: "ועדת השרים הפכה ל'רחוב באלי'. השרים העניקו מתנה לפעיל ליכוד"

כך תקף חיים הכט, בעל תחנת רדיו, את החלטת ועדת השרים לחקיקה שאישרה את הצעת החוק שנועדה להלבין את פעילותן של שלוש תחנות רדיו שהוקמו שלא כחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שנועדה להלבין את פעילותן של שלוש תחנות רדיו שהוקמו שלא כחוק. הוועדה אישרה את הקמת התחנות לאחר לחץ פוליטי שהפעיל דוד בן בסט, לשעבר חבר מרכז ליכוד וכיום מקורב לאישים פוליטיים בכירים, ומי שמראיין באופן תדיר פוליטיקאים בתוכניות הרדיו שלו.

איש התקשורת חיים הכט, בעלי תחנת רדיו שהתנגד לאישור, תקף את ההחלטה: "ועדת השרים לעניני חקיקה הפכה היום ברוב קולות שריה ל'רחוב באלי'. שרי הליכוד העניקו מתנה 'לפילגש' שלהם, פעיל ליכוד ש'בא־לו' חוק שמסדיר את ענייניו המסחריים, והוא בניגוד לכול אמת מידה משפטית. האיש כתב חוק ושרי הליכוד העבירו אותו כי, בדיוק כמו באור יהודה, הפעיל עושה להם נעים... בכורסא".

שלוש תחנות רדיו - רדיו לב המדינה, רדיו דרום ורדיו חיפה - קיבלו ממשרד התקשורת תדר נוסף לשיפור הקליטה. במהלך השנים הרשות השנייה העניקה לאותן תחנות אישור לפצל את השידורים, ובפועל להקים בתדר הנוסף תחנת רדיו חדשה עם שידורים מפוצלים מהתדר הקיים. תחנות נוספות שקיבלו אישור לפצל - נדחו.

דוד בן בסט צילום: דור מלכה

היועצים המשפטיים של הרשות השנייה אישרו עד כה את המהלך, כולל היועצת המשפטית הנוכחית עו"ד הילה שמיר. אלא שבבדיקה מקיפה שנערכה בנושא קבעה שמיר ב-2014 כי מדיניות הפיצולים ברשות השנייה נעשתה שלא בסמכות. מועצת הרשות השנייה קיבלה את חוות הדעת והעניקה לתחנות תקופת מעבר של שנתיים עד להסדרת הנושא או סגירה.תחנות הרדיו הגישו עתירה לבג"ץ נגד החלטת מועצת הרשות, אך בית המשפט סירב לדון בנושא העקרוני והותיר על כנה את ההחלטה כי התחנות הוקמו שלא כחוק.

על אף שהרשות כבר החלה בבדיקה כזו והכנות לקראת יציאה למכרזים חדשים והליך תחרותי, שורה של חברי כנסת מנסים כעת להכשיר בדיעבד את התחנות שהוקמו שלא כחוק. הצעת החוק שהוגשה באחרונה בכנסת מבקשת לאשר לרשות השנייה להמשיך במדיניות הפיצולים על פי חוק, כולל תחנות שהוקמו עוד לפני התחולה של החוק - כלומר לאפשר את המשך קיומן של התחנות שהוקמו עד כה. את הצעת החוק הובילה בעיקר ח"כ נאוה בוקר (הליכוד).

הצעת חוק מבקשת לאשר בדיעבד הפעלה של תחנות רדיו שהוקמו שלא כחוק וללא הליך מכרזי. ההצעה מבקשת לעגן בחוק את פיצולי התדרים של תחנות הרדיו האזוריות, על אף שבג"ץ קבע כי אלה הוקמו לא סמכות ועל אף שהנהלת הרשות השנייה כבר החלה בבדיקת שוק לקראת יציאה להליך מכרזי להקמת תחנות חדשות.

צילום: עודד קרני

בן בסט הוא יו"ר פורום תחנות הרדיו האזוריות והרוח החיה מאחורי המאבק בנושא והצעת החוק. בן בסט הוא בעל קשרים פוליטיים רבים, ומשמש כעיתונאי ומראיין חברי כנסת ושרים באופן קבוע במסגרת תוכניות בתחנות הרדיו שבבעלותו, רדיוס ורדיו לב המדינה.

בסוגיה היה פעיל גם צבי שלום, אחיו של שר הפנים סילבן שלום, ששותף בתחנות הרדיו רדיו רדום ורדיו גלי ישראל, וכן דני נישליס, שותף בתחנות רדיו חיפה ורדיו תל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית