עם תוכן שיווקי ובלי התערבות בתכנים: השינויים שיוזם האוצר בטלוויזיה שלכם

באוצר מעוניינים להטמיע את הרשות השנייה בתוך מועצת הכבלים והלוויין, מהלך שמעורר ביקורת חריפה, שכן הפיקוח על התוכן ייהפך להיות כעת בזרוע ממשלתית ■ עוד נבחנת האפשרות לשדר בחינם באינטרנט את הערוצים שנמצאים על גבי עידן פלוס

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

משרד האוצר יוזם מהלך דה-רגולציה עמוק בשוק הטלוויזיה: אישור תוכן שיווקי, ביטול ההתערבות של הרגולטור בתמהיל הסוגות בשידורים וביטול הצורך באישור מראש של לוחות שידורים. האוצר מעוניין לשלב סעיפים אלה כבר בחוק ההסדרים, אך משרד המשפטים צפוי לדרוש הליך חקיקה נפרד לסעיפים אלה.

את ההצעות האלה העלה האוצר במסגרת סעיפי החוק העוסקים בהצעה לבצע מהלך של איחוד המועצות – שילוב של מועצת הרשות השנייה, המפקחת על הערוצים המסחריים, ושל מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על הטלוויזיה הרב-ערוצית. רפורמה כזו נמצאת על הפרק כבר יותר מעשור, אך לא בוצעה.

האוצר מעוניין להטמיע את הרשות השנייה, גוף סטטוטורי חיצוני, בתוך מועצת הכבלים והלוויין – שהיא יחידה במשרד התקשורת. מהלך זה מעורר ביקורת חריפה, שכן הפיקוח על התוכן ייהפך להיות כעת בזרוע ממשלתית. זו גם הסיבה שבמשרד המשפטים מעוניינים כי חקיקה מעין זו תיעשה באופן מוסדר ולא בחוק ההסדרים.

צילום: דודו בכר

סעיפי חוק ההסדרים שעסקו בנושא איחוד המועצות כוללים עוד שורה של רפורמות משמעותיות בשוק התקשורת שמשקפים מגמה של דה-רגולציה. ראשית, הרגולטור לא יאשר מראש לוחות שידורים. שינוי מעין זה כבר מיושם בפועל כיום בבעל הרישיון לשידורים – ערוץ 10, אך ההצעה היא ליישמו על כל השוק.

השינוי המשמעותי יותר הוא ביטול הסמכות של הרגולטור להתערב בתמהיל הסוגות. כיום הרשות השנייה קובעת בכללים את אופן חלוקת מחויבויות התוכן של גופי השידור, על בסיס חלוקה של ז'אנרים – דרמה, דוקו או תוכניות מסורת וכד'. בחוק המוצע, הרשות לא תוכל להתערב בתמהיל הסוגות. מהלך כזה יעניק גמישות לגופי השידור וחופש פעולה.

שינוי דרמטי יותר ובעל השלכות רחבות על שוק הטלוויזיה הוא ההצעה לאשר תוכן שיווקי בטלוויזיה. כבר כיום יש תוכן שיווקי בהיקף של כ-150 מיליון שקל בשנה, רובו באופן לא מוסדר, וההצעה היא לאשר בחוק את התוכן השיווקי – כנראה בהתאם לכללים שייקבעו המתירים תוכן שיווקי רק בתוכניות בידור ולא בחדשות.

הכללים החדשים קובעים גם כי גוף הרגולציה לא יהיה בעל סמכות לאשר או למנוע העלאת ערוצים בטלוויזיה הרב ערוצית. כיוםHOT ו- yesלא יכולות להעלות או להוריד ערוץ ללא אישור, וסמכות זו תבטל. החוק גם מציע להפסיק לחלוטין את הנוהל שבו הרשות השנייה מפיקה תוכניות בהשקעה של כ-3 מיליון שקל בשנה.

נושאים מעין אלה נמצאים כיום בדיונים בוועדת שכטר, בראשות פרופ' עמית שכטר, שהוקמה על ידי שר התקשורת הקודם גלעד ארדן. הוועדה טרם הגישה מסקנות סופיות.

סעיף נוסף בחוק נוגע לאפשרות לשדר בחינם באינטרנט את הערוצים שנמצאים על גבי עידן פלוס. גופי השידור מתנגדים להצעה זו, ובמשרד המשפטים בוחנים אותה כעת ויחליטו בהמשך אם לאשר את הכללת הסעיף בחוק ההסדרים.

ממשרד המשפטים נמסר: "הנושא בבחינה וטרם התקבלה החלטה". טרם נמסרה תגובת האוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר