בנק הפועלים והספקים דורשים ממגה הזרמה של 200 מיליון שקל נוספים

מלבד אסיפת הבנקים הצבעות הנושים על הסדר החוב של מגה יתקיימו היום ■ בנק הפועלים, הנושה הגדול ביותר, עשוי להסכים להסדר תמורת הזרמה נוספת ■ הספקים מבהירים שגם אם יסכימו להסדר, לא בטוח שימשיכו לספק לרשת סחורה בתנאים הנוכחיים, וגם הם דורשים הזרמה נוספת ומינוי מפקח ■ מקורות בענף: גם אם הסדר פריסת החובות יאושר, יום הדין של מגה יהיה ביום ג' בביהמ"ש

הבוקר (א') יגיעו נושי מגה, מלבד הבקים שייפגשו מחר, אל בית ציוני אמריקה בתל אביב, ויודיעו בזה אחר זה אם הם מסכימים לפריסת החובות שמציעה להם רשת השיווק שבבעלות אלון רבוע כחול. החובות של מגה מסתכמים בכ-1.3 מיליארד שקל, כשאלון רבוע כחול העניקה ערבויות לכ-47 מיליון שקל. החוב מתחלק לשניים: 585 מיליון שקל לבנקים ולחברות כרטיסי אשראי, וכ-705 מיליון שקל לספקים ולנותני שרותים.

מבין הבנקים, בנק הפועלים חשוף לחובותיה של מגה בהיקף הגבוה ביותר - 301 מיליון שקל - וקולו בהצבעה על ההסדר עשוי להכריע את הכף. בנק הפועלים הוא המממן העיקרי של קבוצת אלון, הנמצאת בשליטת ביילסול השקעות (53%) - שבבעלות שרגא בירן (80%) ודודי ויסמן (20%) - וארגון הקניות של הקיבוצים (47%), שבראשות עמית בן יצחק.

צילום: עובדי מגה

עם זאת, החשיפה הכוללת של בנק הפועלים לחובותיהם של בעלי מגה גדולה יותר - ומסתכמת ב-700 מיליון שקל בסך הכל. זאת, משום שלבנק הפועלים יש חשיפה של כ-350 מיליון שקל לחובותיה של קבוצת אלון הפרטית (לאחר שאלון פרעה באחרונה לבנק כ–100 מיליון שקל, בעקבות מכירת אלון ארה"ב לדלק יו.אס). בנוסף, ישנה ערבות כנגד חוב של כ-150 מיליון שקל של קבוצת אלון, וכן מניות מגה קמעונות המשועבדות לבנק, ששוויין כרגע שלילי.

בבנק הפועלים, שבניהולו של ציון קינן, עדיין לא נתנו אור ירוק להסדר המוצע על ידי מגה. מטעם הבנק מטפל במגעים לגיבוש ההסדר במגה יעקב אורבך, ראש החטיבה העסקית־מסחרית, שנכנס לתפקידו לפני שנה.

ציון קינן , מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דניאל בר און

כחלק מההסדר המוצע מתבקשים הבנקים להעניק למגה דחייה של שלוש שנים בתשלום החובות ופריסה של יתרת החוב לתקופה של שבע שנים מסיום תקופת הדחייה (גרייס), בריבית של 3.5% בשנה, עם הצמדה למדד.

מקורבים לבנק הפועלים אמרו בסוף השבוע: "קבוצת אלון, והבעלים שלה צריכים להביא לפחות עוד 200 מיליון שקל, אחרת יהיה קשה להשלים את ההסדר. ההצעה הנוכחית להסדר לא הוגנת עבור הבנקים. יש כאן בעלים (שרגא בירן, דודי ויסמן והקיבוצים; מ"ר ועד"מ) שיש להם יכולת כספית גדולה, ויכולים לעזור למגה מעבר למה שהציעו עד עכשיו (הכוונה היא להזרמה שהעניקה אלון רבוע כחול בסכום 220 מיליון שקל, מהם כ–110 מיליון שקל יגיעו מקבוצת אלון ; מ"ר ועד"מ), בעוד הם לא ממהרים לעשות זאת - אלא מנסים להעמיס את העומס על הספקים ונותני שרותים אחרים".

המקורבים הוסיפו: "לפחות בעשר השנים האחרונות, שרגא בירן - בעל המניות הגדול באלון - לא הראה את עצמו בבנק, ומי שהוביל את כל המהלכים היה ויסמן, שהציג את עצמו כנציג הבעלים. עכשיו הגיע זמן שגם בירן יירתם ויסייע לעובדי מגה".

בנק הפועלים מנסה אמנם למזער נזקים, אך נראה שבשל סכום החשיפה הגבוה לקבוצת אלון, הנזק מפירוק מגה עלול להיות עבורו גבוה יותר מהתועלת שבהסדר. כך, במשך כל סוף השבוע, ניהלו מנהלי אלון, בראשות המנכ"ל אביגדור קפלן, והבנקים, כשבראשם בנק הפועלים, מגעים אינטנסיביים במטרה להגיע להסכמות לפני כינוס אסיפות הנושים.

רוני קובורובסקיצילום: עופר וקנין

מגה חייבת גם 59 מיליון שקל לבנק לאומי. כבר לפני כמה שנים, כשמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, כיהנה כראש החטיבה העסקית - היא סגרה את ברז האשראי לקבוצת אלון ולחברות הבנות בקבוצה, משום שלא האמינה במהלכים העסקיים שהוביל דודי ויסמן, לשעבר מנכ"ל קבוצת אלון ואלון רבוע כחול והדמות הדומיננטית באלון בעשורים האחרונים. בסוף השבוע התפטר ויסמן מכל תפקידיו בקבוצה.

החובות הנוספים של מגה לבנקים הם 145 מיליון שקל למזרחי טפחות (מהם כ-75 מיליון שקל חוב משותף עם בעלת השליטה, אלון רבוע כחול); 53 מיליון שקל לבינלאומי (מהם 40 מיליון שקל חוב משותף עם אלון רבוע כחול) ו–27 מיליון שקל לחברות כרטיסי האשראי.

הספקים: נדרוש ערבויות נוספות

חובות מגה לספקים נאמדים ב–700 מיליון שקל. לספקים הגדולים - בהם תנובה, אסם, שטראוס והחברה המרכזית — יש ביטוח סחר על חובות העבר של מגה כלפיהם, כך שגם אם מגה תקרוס, הם ייאלצו לוותר רק על 20%–30% מהחוב כלפיהם בשל השתתפות עצמית. כמה מהספקים הגדולים הציגו עמדה נוקשה בבית המשפט, ודרשו הקפאת הליכים ומינוי נאמן, אך ייתכן שהם יסכימו להסדר החובות המוצע.

בכיר באחת מחברות המזון הגדולות הבהיר בסוף השבוע שגם אם מגה תצליח להשיג את הרוב הדרוש להסדר פריסת חובות העבר שהציעה זה לא אומר שנושי החברה יסכימו להגדיל את החשיפה לחברה, ולכן ייתכן שלא יסכימו להמשיך לספק לה סחורה ללא תשלום מזומן, או לחלופין ידרשו ערבויות ומינוי מפקח. "ההסדר זה לא העניין, וכנראה שנסכים לו כי הוא מדבר על חובות העבר שלנו. העניין הוא שלא נסכים להגדיל את החשיפה העתידית שלנו למגה. נדרוש ערבויות, תשלום במזומן או מפקח לחברה", אמר הבכיר. בכיר אחר אמר כי החברה שלו תדרוש שהבעלים של מגה יזרימו 200 מיליון שקל ויאשרו מינוי מפקח.

לעומת זאת, לספקים הקטנים והבינוניים אין ביטוח אשראי, משום שבשלב שבו ניסו לעשות ביטוח כזה חברות האשראי כבר לא הסכימו בטענה שהספקים הגדולים מימשו את תקרת הביטוח האפשרית. עם זאת, ייתכן שגם הם יצביעו בעד ההסדר, מחשש שאם לא יעשו זאת לא יראו בכלל את הכסף שחייבים להם.

"אני אסכים להמשיך לספק למגה סחורה רק אם לא אגדיל את החשיפה שלי אליהם. כלומר בכל שבוע אספק להם סחורה רק בגובה הסכום שהם החזירו לנו באותו שבוע", אומר ספק בינוני. "כך לא נגדיל את החוב שלהם אלינו — ואם בעוד פרק זמן מסוים מגה לא תצליח להרים את עצמה על הרגליים ותקרוס, היא תהיה חייבת לנו את אותו הסכום שהיא חייבת לנו עכשיו — ולא יותר. זה סיכון, אבל זה ההבדל בין רשת שעובדת ואולי תשרוד לרשת שהולכת לכינוס נכסים, ואז אני אקבל בערך 30% מהחוב שלה אלי".

בענף אמרו בסוף השבוע כי יום הדין "האמיתי" של מגה יהיה ביום שלישי הקרוב, בדיון שיתקיים בבית המשפט יומיים לאחר הצבעות הנושים, אז יצטרכו הנושים להחליט אם הם מוכנים להמשיך לספק לחברה סחורה וכמה.

ספקים רבים אומרים כי הם לא מאמינים ביכולתה של אלון רבוע כחול לשקם את מגה, גם אם תקבל בשלב זה פריסת חובות מהנושים. בנוסף, יש אי־אמון בין הצדדים, לאחר שמגה הסתירה את סך חובותיה האמיתי, וייתכן כי אם הספקים היו מודעים לחומרת מצב החברה קודם לכן הם לא היו ממשיכים לספק לה סחורה.

לפי המתווה המשופר שהציגה מגה בבקשה לבית המשפט, תשלום של 30% מהחוב יידחה לתקופה של שנתיים - ולאחריה ייפרס החוב ל-36 תשלומים חודשיים, עם ריבית של 2%–3% מהחוב. יתרת החוב תיפרע בארבעה תשלומים שבועיים, שהראשון שבהם יהיה בסוף יולי או במועד התשלום המקורי - לפי המועד המאוחר מביניהם.

בתוך ארבעה חודשים ממועד אישור ההסדר, תצא רבוע כחול בהנפקת זכויות בסך שלא יפחת מ–150 מיליון שקל, ולכל ספק גדול תינתן אופציה להמיר את החוב הנדחה למניות רבוע כחול. כמו כן, החברה תמנה דירקטור בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית.

סוף שבוע של הפגנות

עובדי מגה, שעתיד הרשת שבה הם מועסקים יוכרע השבוע, העבירו את סוף השבוע בהפגנות מול בתיהם של נושי החברה, בתחינה שאלה יצילו את מקום עבודתם. מגה מעסיקה כיום 6,000 איש.

ביום שישי, בשעות הצהריים המאוחרות, הפגינו עשרות עובדים מול ביתו של רוני קוברובסקי, מנכ"ל החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) ברמת השרון. לאחר מכן נסעו העובדים להפגין בסביון מול ביתו של מנכ"ל חברת יפאורה, רוני גת. "לא ננוח ולא נשקוט. אנחנו נלחמים על החיים שלנו", אמר חבר הוועד יוסי שמעוני. בשבוע שעבר הפגינו העובדים באבן יהודה, מול ביתו של דודי ויסמן, מבעלי החברה. בעלי אלון רבוע כחול זכו לביקורת קשה על כך שכשלים ניהוליים הביאו את מגה למצבה, וכן על כך שהסתירו את חובות הענק של החברה.

בהסכם שנחתם לפני כמה שבועות בין מגה לעובדיה, בשיתוף ההסתדרות, הסכימו עובדי החברה לעזור לה באמצעות ויתור על תנאי שכר בהיקף כולל של כ-35 מיליון שקל. עוד הסכימו העובדים כי 1,000 מתוך 6,000 עובדי החברה יפוטרו. בתמורה, קיבלו העובדים כ-33% מהון המניות של החברה.

ואולם רק לאחר חתימת ההסכם הגישה מגה בקשת לכינוס אסיפת נושים והסדרת חובות, וחובותיה העצומים האמיתיים התגלו. כעת מבקשת מגה מהספקים, הבנקים ומשכירי הנכסים כי יסכימו לפריסת חלק מחובותיה לכמה שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן