הקפאת הליכים לעדן טבע מרקט; המייסד גיא פרוביזור משיב מלחמה למגה

בית המשפט מינה את עו"ד דורית לוי טילר כנאמנה לרשת עדן טבע מרקט ■ גיא פרוביזור: מגה וקבוצת אלון נהגו "באופן מקפח ודורסני להתערב באופן פסול, פגום ומנוגד להסכמים בניהולה של החברה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בית המשפט אישר היום צו הקפאת הליכים לעדן טבע מרקט ומינה את עו"ד דורית לוי טילר כנאמנה לרשת. דיון בבית המשפט נקבע ליום שלישי, מעט לפני הדיון בעניין בקשת הסדר החובות של מגה.

מגה מחזיקה בשליטה (51%) בחברת עדן טבע מרקט שמעסיקה 640 עובדים, כאשר יתרת 49% ממניותיה של עדן טבע מרקט מוחזקות על ידי המייסד והמנכ"ל המודח שלה, גיא פרוביזור. נכון לסוף 2014, לחברה גירעון בהון החוזר בסך של כ-105 מיליון שקל וגירעון בהון העצמי בסך של 133 מיליון שקל.

לצד הבקשה להקפאת הליכים, הגישה מגה גם הצעה להסדר נושים לעדן טבע מרקט. למעשה, מגה מעוניינת לרכוש את החלק של גיא פרוביזור ברשת (49%) ובתמורה תשלם חלק מחובות הרשת לנושים.

צילום: מוטי מילרוד

בניגוד להצעה שלה לספקים של מגה, שלא מדברת על תספורת על החוב אלא על פריסתו, בעדן טבע מרקט מבקשת מגה ששלם לספקים 60% מהחוב ב-12 תשלומים שווים.

על פי ההצעה של מגה, בנק לאומי והבנק הבינלאומי שמחזיקים בערבויות של מגה יקבלו 75% משיעור החוב בפריסה של 12 תשלומים. הספקים ונותני השירותים יקבלו 60% מחובם ב-12 תשלומים והעובדים יקבלו 100% מהחוב בדין קדימה. עוד על פי הצעת זו, בנק פועלים ובנק לאומי, שמחזיקים בערבויות של רבוע כחול יהיו חלק מהסדר הנושים של מגה עצמה. מגה מדגישה כי ההצעה שלה כפופה לכך שבית המשפט יאפשר לה להשתחרר מהסכמי שכירות של סניפי עדן, שלגביהם תגיע למסקנה, כי המשך קיומם אינו כלכלי עבורה.

במקביל, הגיש היום פרוביזור הגיש תביעה למחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב בכדי שיקבע כי פרוביזור קופח על ידי מגה ואלון רבוע כחול. לכן , לפי התביעה, בית המשפט צריך לקבוע כי אלון ומגה צריכות לרכוש את מניותיו בעדן טבע מרקט (49%) לפי שווי של כ-77.6 מיליון שקל, כמפורט בחוות דעת שמאי שצירף לתביעה או לכל הפחות לפי שווי של 49 מיליון שקל כפי שהיו שוות כאשר אלון רבוע כחול נכנסה כשותפה ברשת. כמו כן, הוא מבקש שלא לאשר להעביר את המניות לאלון או מגה כפי שעולה מבקשת הקפאת ההליכים. פרוביזור גם דורש כי ימונה ליו"ר עדן טבע מרקט.

גיא פרוביזור, מייסד עדן טבע מרקטצילום: קפלן ברודה

פרוביזור הקים את עדן טבע מרקט בשנת 2003 ומספר שנים, בשנת 2007 כאשר הרשת מונה 2 סניפים בלבד, הציע לו דודי ויסמן, מבעלי אלון רבוע כחול, לרכוש אחוזים מהחברה. ויסמן חתם על הסכם מרחיק לכת מול פרוביזור: אלון תעמיד כל ערבות או מימון שידרשו לפעילות החברה, וכל עוד פרוביזור מחזיק מניות בחברה, הוא יהיה המנכ"ל ו/או היו"ר של החברה ואחראי על ניהולה ופיתוחה.

פרוביזור טוען, באמצעות עוה"ד עופר צור, כפיר ידגר ומעין מלמד משרד עורכי הדין גורניצקי, כי הכל התנהל לשביעות רצונו עד למינויו של מוטי קרן למנכ"ל מגה בתחילת 2013, אז התחילו לדבריו אלון ומגה לנהוג ב"אופן מקפח ודורסני ולהתערב באופן פסול, פגום ומנוגד להסכמים בניהולה של החברה. כך למשל נבלם באופן פסול המשך התפתחותה של עדן טבע מרקט, וזאת מאינטרסים הנוגעים אך ורק לענייני מגה". לדבריו, מגה ואלון העדיפו את מגה על עדן טבע מרקט ולכן פסלו מהלכים שיווקיים של הרשת וביטלו פתיחת סניפים נוספים של עדן טבע מרקט בתוך סניפי מגה.

ככל הנראה פרוביזור מתייחס גם ל'מהפכת החלב", בה החל לפני כשלוש שנים, ובמסגרתה מכר מוצרי חלב במחירים נמוכים במיוחד. המהלך לא מצא חן בעיני הנהלת מגה, שכן החברה האחות עדן טבע מרקט הפכה להיות למעשה מתחרה שלה. בנוסף, החליטו במגה ובאלון להפסיק את המימון החד צדדי לעדן טבע מרקט ובכך, לפי התביעה, "מנעו ממנה את המעבר המתוכנן לרווחיות". פרוביזור תולה את ההחלטה של מגה להפסיק את המימון בהפסדיה הקשים של מגה בשנת 2014, שנאמדו בכ-400 מיליון שקל כתוצאה "מכשלים ניהוליים".

התביעה חושפת כי פרוביזור פנה לויסמן וביקש ממנו כי אלון תרכוש את מניותיו בחברה בחמש פעימות ולדבריו הדבר אף סוכם בין הצדדים בעל-פה. אולם בתחילת 2015 מונה אביגדור קפלן למנכ"ל אלון רבוע כחול במקומו של ויסמן ואלון הפסיקה לממן את עדן טבע מרקט. מכיוון שעדן טבע מרקט לא שילמה לספקים, חלקם הפסיקו לספק לה סחורה ונוצרו חוסרים ברשת.

פרוביזור טוען כי קפלן וקרן נתנו לו להבין, כי "הברירה" היחידה העומדת בפניו בטווח הזמן המידי הינה מכירת מניותיו לאלון או מגה - ב"נזיד עדשים" כהגדרתו - או שאחרת יניחו לעדן טבע לקרוס, כך שמניותיו לא יהיו שוות.

עוד נטען כי לאחר מכן שהציעה לו אלון לרכוש את מניותיו תמורת 30 מיליון שקל וזמן קצר לאחר שפרוביזור ביקש כי התמורה תעלה ל-33 מיליון שקל, תיקן קרן את הצעת אלון ומגה והפחיתה ל-20 מיליון שקל.

לפי בקשת הקפאת ההליכים שהוגשה אתמול, עדן טבע מרקט חייבת כ-75 מיליון שקל לבנקים, 56 מיליון שקל לספקים ונותני שירותים, 3.7 מיליון שקל בגין שכר עבודה לחודש יוני ו-101 מיליון שקל בגין הלוואת בעלים של מגה לעדן טבע מרקט ועוד. בסך הכל, מסתכמים חובותיה של הרשת בכ-310 מיליון שקל.

מדובר בהמשך המשבר של מגה, שהגישה בשבוע שעבר בקשה לבית המשפט לכינוס אסיפות נושים ופריסת חובותיה לנושים בסך כ-1.3 מיליארד שקל. ביום ראשון הקרוב יצביעו נושי מגה האם הם מסכימים להצעת פריסת החובות שהוצעה להם ויומיים לאחר מכו יתקיים דיון בנושא בבית המשפט מחוזי מרכז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית