מגה צרות: מספר ספקים החליטו לעצור את אספקת הסחורה לרשת

מגה פנתה לביהמ"ש בבקשה לאשר פריסת חובות בסך 700 מיליון ש' ■ הספקים צפויים לקבל ביום שישי הקרוב רק 25% מהחוב של מגה אליהם ■ מנכ"ל אלון רבוע כחול: "אם הספקים לא יסכימו להסדר - המצב יהיה רע"

חברת אלון רבוע כחול פנתה הבוקר לבית המשפט בבקשה לאשר אסיפות בעלי חוב של מגה – הספקים, משכירי נכסים והבנקים. מגה מבקשת מבית המשפט לאשר לה לפרוס חובות לספקים בסך 700 מיליון שקל. בית המשפט קבע דיון בנושא ליום רביעי הקרוב.

החברה ביקשה לכנס בתוך שבועיים אסיפות נושים על מנת שיצביעו אם לאשר את ההסדר שאלון רבוע כחול מציעה להם. מדובר בבקשה לכנס אסיפות של שלוש קבוצות חייבים - ספקי מגה, משכירי הנכסים והבנקים. אלון רבוע כחול מבקשת לפרוס את החובות של מגה.

בין הספקים להם חייבת מגה סכומים גדולים: תנובה - 105 מיליון שקל; שטראוס - כ-68.5 מיליון שקל; קבוצת אסם - כ-60.6 מיליון שקל; החברה המרכזית למשקאות - כ-25 מיליון שקל; חוגלה קימברלי - כ-24 מיליון שקל; דיפלומט - 20 מיליון שקל; קבוצת נטו - כ-18 מיליון שקל; יפאורה כ-14 מיליון שקל; טמפו - 12 מיליון שקל ומחלבות גד - כ-10 מיליון שקל.

ההכרזה על הסכם בין עובדי רשת מגה להנהלהצילום: עופר וקנין

בתוך כך, ל-TheMarker נודע כי חלק מספקי המזון והמשקאות החליטו שלא לספק סחורה לרשתות מגה. במקביל מתלבטים ספקים אחרים אם לעצור את אספקת הסחורה או להמשיכה כרגיל, עד שיתקיים דיון בבית המשפט בעניינה של מגה ביום רביעי הקרוב. מחד חוששים הספקים כי ככל שימשיכו לספק למגה - יגדלו החובות של מגה כלפיהם; ומנגד חוששים הספקים שאם לא יספקו סחורה, הדבר יביא להתמוטטות הרשתות שמפעילה מגה - מגה בעיר, YOU וזול בשפע.

טמפו, סוגת ומותגים שבהפצת גורי הפצה ולקוחות קטנים ובינוניים נוספים החליטו להפסיק את אספקת הסחורה למגה. חלק מהספקים החליטו להמשיך לספק סחורה למגה מחר בבוקר ועד לדיון בעניינה בבית המשפט ביום רביעי.

כך למשל הספקית הגדולה ביותר, קבוצת תנובה, תספק סחורה ככל הנראה עד מחר בבוקר. בקבוצת שטראוס החליטו לספק למגה מוצרי חלב בלבד ורק לסניפים נבחרים. לא יסופקו על ידי שטראוס מוצרים יבשים וסלטים. אסם תספק רק חלק מהסחורה. לקוחות נוספים, כמו פרי גליל, אמרו כי הפסיקו אספקת הסחורה למגה כבר לפני הגשת הבקשה לבית המשפט. גם חברת דיפלומט (יבואנית של פמפרס, פרוקטר אנד גמבל, סטארקיסט, קלוגס).

"הפסקתי לספק סחורה למגה לפני שבועיים כי צפיתי את מה שקורה. כבר שנה שעברה היה לי ברור שזה מה שיקרה ואני לא אתפלא אם זה יקרה לשופרסל עוד מעט. מגה הבטיחו לי כל מיני דברים שהם לא קיימו - כמו הקדמת תשלום כנגד הגדלת הנחה - ולא עמדו בזה ודי חיפשתי תירוץ לא להמשיך לספק להם", אמר ספק בינוני בתגובה. ספק גדול אחר אמר אף הוא כי "אף ספק לא יגדיל את החשיפה שלו למגה. אנחנו בדיונים להחליט מה לעשות".

צילום: עופר וקנין

"לא ניתן, שיהיה כאן קלאבמרקט שני", אמר ספק קטן. "ששרגא בירן ודודי ויסמן יחזירו את הכסף. הם לקחו 800 מליון שקל בדיבידנדים. יש לאלון רבוע כחול 36% בדיינרס, שתמכור ותביא את הכסף לספקים. זה אישי לגמרי", הוסיף.

"היום החלטנו שאנחנו מפסיקים לספק להם סחורה. מחר כבר לא נספק להם סחורה בעצם. זה בעצם ניהול סיכונים. נכון שאנחנו מפחדים מכדור שלג של ספקים שיפסיקו לספק סחורה אבל אנחנו לא לקוח מאוד גדול ואנחנו לא מאמינים שאנחנו לבדינו נבנא לקריסת הרשת", אמר ספק קטן שמגה חייבת לו מיליוני שקלים בודדים וביקש להישרר בעילום שם. "עוד לא הודענו למגה אבל מחר לא נספק להם. גם ספקים שיחליטו להמשיך לספק להם יספקו להם פחות סחורה".

בשלב זה הספקים הגדולים והקטנים תמימי דעים כי מגה צריכה לדרוש מהבעלים, אלון רבוע כחול, "להכניס את היד לכיס". לטענתם, "לא מדובר במצב של קלאבמרקט שקרסה, כאן לבעלי השליטה יש הרבה כסף בכיסים, ויש להם מהיכן להזרים כסף לנושים. בעלי השליטה משכו הרבה דיווידנדים, כך שיש להם כסף. שישלשלו אותו למטה, כי אם הם לא ישלמו לא נספק להם סחורה".

אלון רבוע כחול הגישה בקשה לאישור לכנס הסדר נושים, שבה הבהירה, כי ספקים קטנים שהחוב של הרשת אליהם עד 1.5 מיליון שקל לא ייפגעו. ספקים שהחוב אליהם גבוה יותר יתבקשו להסכים להסדר הנושים שמגה מציעה. "המשחק הולך להיות יותר קשה ומורכב", אמרו מקורבים להסדר. "אם מישהו חשב שמגה תהיה נחמדה לספקים הגדולים, הוא התבדה. נראה, שהיא מתכוונת לכפות עליהם את ההסדר שהציעה, באמצעות בית המשפט, לאחר שלא הגיבו עד אתמול להצעתה", הוסיף.

במקביל ל-TheMarker נודע כי להנהלת רבוע כחול ישנה בקשת הקפאת הליכים מוכנה מזה מספר שבועות. כך לדברי מקורבים למגעים בהסדר החובות של מגה מול הספקים. הבקשה ממתינה אצל עורכי הדין של אלון רבוע כחול במידה והספקים לא יאשרו לה לפרוס ולדחות את תשלום החובות כפי שפירסם מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן.

מגה מצפה מהספקים הגדולים המחזיקים 60% מחובות הרשת לפריסת חובות בשני שלבים: שלב ראשון פריסה של חלק מהחוב לכשלושה חודשים ושלב שני לפריסה של חמש שנים. הספקים צריכים לבדוק אם ביטוח האשראי שלהם יישמר במידה ויסכימו לפריסה המבוקשת וזאת הסיבה שלא הודיעו עד אמש האם הם מסכימים לבקשת מגה.

אביגדור קפלן: "ההסכם הזה נותן כתף של כל אחד מהגופים להבראת מגה ולהעלתה לדרך הנכונה"

"אנחנו חייבים לנקוט גישה זו כדי להגיע להסדר עם קבוצות הללו. אני מדגיש כי מדובר רק בשינוי במועדי החובות ופריסתם ולא במחיקת חובות. אנחנו מציעים לספקים לפרוס את תשלומי יולי אוגוסט לארבעה שבועות במקום תשלום אחד ולדחות 30% מהחוב לתקופה של שנתיים, במהלך השנתיים הללו נפרע את החוב ב-36 תשלומים עם ריבית של 2% בשנה.

"לבעלי הנדל"ן, שהיינו משלמים להם שלושה חודשים מראש, אנחנו מבקשים לשלם מדי כל חודש עבור כל חודש שיבוא אחריו ונהיה במו"מ עם רבוע נדלן להוזיל השכירויות ב-5%. נבקש גם שנשוחרר באישור בית המשפט מהסכמי שכירות מכבידים של שטחים שנפנה ולא נמצא להם שוכר חלופי. בנוסף, יש למגה חוב לבנקים ונבקש לתת לנו גרייס לשלוש שנים לפרעון החוב ולאחר מכן לפרוס אותו לשבע שנים נוסף, בתשלום ריבית והצמדה כפי שתסוכם", אמר אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול ויו"ר מגה.

לדברי קפלן, "ההסכם הזה נותן כתף של כל אחד מהגומים להבראת מגה ולהעלתה לדרך הנכונה. צמצום 32 סניפים הוא כואב אבל אנחנו חושבים שככל שהגורמים הנוספים יתנו כתף להבראת מגה אנחנו נחזיר אותה לפעילות טובה. אני חושב שהספקים שהם החוליה החשובה בתהליך הבראת מגה הם בעלי אינטרס זהה להוצאת מגה ממצוקתה. המעמסה עליהם היא אולי משמעותית אבל לפי הערכתנו הם יכולים לעמוד בה. אני מדגיש שספקים קטנים, שהחוב אליהם הוא פחות מ-800 אלף שקל, לא יתבקשו לפריסת חוב כדי לא להכניס אותם למצוקה קשה שעלולה לפגוע בהם. גם בעלי השליטה יסייעו בהיקף שך 22 מיליון שקלים. אני מקווה שהספקים ייענו לקריאה שלנו לספק סחורה כרגיל", לדבריו, "זה לא הקפאת הליכים, אני מדגיש, אלא פריסת חוב".

לדברי מנכ"ל מגה, רביב ברומאייר, "האתגר המרכזי כרגע הוא להמשיך להפעיל את החנויות כרגיל".

בתשובה לשאלה "מה תעשה אלון רבוע כחול במידה והספקים לא יסכימו לפריסת חובות" ענה קפלן כי "נפגשתי עם הספקים ושמעתי מהם תמיכה. נכון שהיו הסתייגויות כאלה ואחרות וכדי להגיע להסכמה עם הספקים צריך את המטריה של בית המשפט.

"אני לא רואה אינטרס של הספקים למוטט את מגה ולשנות סדרי עולם בענף הקמעונאות. זה הכלי שלהם לספק את התוצרת שלהם, יכול להיות שלמתחרים יש אינטרס שהרשת תיפול אבל לא לספקים. יש למגה מעל 900 ספקים ואני חושב שההצעה שלנו מאוד הוגנת ואני מעריך שהספקים יתמכו בה וננסה להגיע להסכמה שתהיה לדעתם תחת מטרית בית המשפט".

ספקים רבים אמורים לקבל תשלום עבור חוב כבר ביום שישי הקרוב אולם הם צפויים לקבל רק רבע מהחוב של מגה כלפיהם. לדברי קפלן הספקים לא יקבלו את מלוא החוב ביום שישי הקרוב אלא רק 25% מהחוב, בשישי לאחר מכן עוד 25% וכך למשך ארבעה שבועות.

"הפיק של יום שישי יוצר בעיה תזרימית והפריסה של חודשיים תקל על מגה ולא תפגע משמעותית בספקים", אמר קפלן. קפלן אמר כי בכוונת החברה להציג תוכנית להבראת החברה. "אני משוכנע שבחלוף הזעזוע וסגירת 32 סניפים נצליח לאושש את החנויות ולהחזיר את הלקוחות לחנויות".

לדברי קפלן, בעלי אלון רבוע כחול לא יכולים לתרום למצב של מגה היות החברה האחות רבוע נדלן היא הבעלים של 46% מהנכסים שמשכירה מגה.

האם החברה תלך לפירוק במידה והספקים לא יסכימו להסדר שהוצע להם?

"אם הספקים לא יסכימו להסדר ברור שהמצב יהיה רע וביכולתם להפיל את מגה".

מדוע הבעלים של אלון רבוע כחול, שרגא בירן ודודי ויסמן, לא מכניסים יד יותר עמוקה לכיסם כדי להציל את החברה ולמה הספקים צריכים לשלם את המחיר?

"הבעלים של מגה זה רבוע כחול ומגה נקלעה למצוקה לא כדבר רגעי אלא כהדרדרות מצטברת שנמשכת הרבה מאוד זמן. הבעלים מזרימים הרבה סיוע – ערבויות בהיקפים גדולים של 470 מיליון שקל כולל לחברות ביטוח אשראי שבלעדיהם הספקים לא היו יכולים לקבל ערבויות. בנוסף אנחנו מתחייבים להזרים עוד 220 מיליון שקל. אני חושב שסך הסיוע הזה הוא בהחלט הוגן".

איך מגה הגיעה למצב הזה?

"המכירות של מגה ירדו וכך גם תנאי השוק שעזרו לה להגיע למצב והמחאה החברתית. המטרה שלי היא להחזיר את מגה לפסים של צמיחה".

מגה תפעל בימים הקרובים בצורה סדירה? הספקים ימשיכו לספק סחורה לחנויות?

"אני מקווה שכך".

הדעה הרווחת בענף כי תיאלצו לסגור כ-60 סניפים וסגירת 32 סניפים כפי שסוכם לא תספיק כדי לייצב את מגה. מה עמדתכם?

"אני מקווה שלא וההערכה היא שלא נצטרך לסגור עוד סניפים, אולי בשוליים. אני גם מתכוון לפתוח סניפים. אני בטוח שמנכ"ל מגה יגבש מדיניות אסטרטגית לגבי קיום זה לצד זה של קיום חנויות דיסקאונט לצד עירוניות. נשים את עיקר המאמצים בחנויות העירוניות תחת מגה בעיר. במגרש הדיסקאונט עם רשת YOU פעילותינו תהיה נמוכה יותר. אבל נצטרך למתג את הרשת ביותר הרמוניה ממה שיש היום כי קיים בלבול בין הרשתות"/

רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגה אמר כי "ימשיכו לפעול כ-20 סניפים של YOU.בחרנו בקפידה את הסניפים של you שנמשיך להפעיל. נצטרך לצקת תוכנית אסטרטגית סדורה גם במגה בעיר וגם ברשת you. היום רוב מעייננו היא לא אסטרטגיה למגה אלא לעבור את המשבר החיובי, לייצב את החנויות ולשמר את נתח השוק שלנו ואחרי זה נחשוב גם איך ואם מנהלים שני מותגים (מגה ו-YOU)".

בשבוע שעבר נחתם הסכם בין אלון רבוע כחול, בעלת מגה, לוועד העובדים של מגה בשיתוף עם ההסתדרות, לפיו ייסגרו 32 סניפים, למעט סניפים מפסידים בדימונה וטבריה, וכאלף עובדים ילכו הביתה. בתוך כך, העובדים יוותרו על כ-35 מיליון שקל מעלות שכרם ומנגד הנהלת מגה תקצה לעובדים כ-33% מהון המניות.

מגה ציינה שתסגור 32 סניפים: 18 סניפים בתת־הרשת המוזלת You - שהיא מרכז ההפסדים העיקרי של מגה, ארבעה סניפים בתת־הרשת זול בשפע למגזר החרדי, ו–10 סניפים ברשת העירונית מגה בעיר. עם זאת, ברשתות השיווק המתחרות סבורים כי מגה תיאלץ לסגור בסך-הכל כ-60 סניפים ולא 32 כפי שסוכם - את כל הרשת המוזלת you המונה מעל 50 סניפים ו-10 סניפים של מגה בעיר שכבר הועמדו למכירה. בהנהלת אלון רבוע כחול סברו מההתחלה כי יש צורך בסגירת 50 עד 60 סניפים אולם וועד העובדים התנגדו עד כה.

חלק מההסכם שנחתם עם עובדי החברה, במגה הוחלט על סגירת אחד משני המרכזים הלוגיסטיים של החברה - המרכז החדש בקיבוץ אייל שבבעלותה החלקית של מגה (50%) והמרכז הוותיק יותר בראשון לציון.

רשת מגה נמצאת במשבר המאיים על המשך תפקודה, וכולל הפסדים מצטברים של 60 מיליון שקלים רק ברבעון הראשון של 2015. בענף המזון מתעקשים כי תוכנית ההבראה עליה הוסכם, שכוללתת כאמור סגירת 32 סניפים, לא מספיקה כדי להעמיד אותה על הרגליים והינה פלסטר בלבד להמשך דימום והחמרתו כבר בקרוב.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"