ניגוד העניינים חוזר: כחלון פועל למינוי שותף של "ידיעות אחרונות" למועצת הכבלים והלוויין

יעקב שחם אמור להתמנות כחבר המועצה מטעמו של שר התקשורת, בנימין נתניהו ■ לקבוצת ידיעות אחרונות אינטרסים רחבים בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

יעקב שחם, שותף של קבוצת "ידיעות אחרונות", מועמד לתפקיד חבר מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על HOT ו-yes. את המועמדות של שחם לתפקיד מקדם ידידו של שחם, שר האוצר משה כחלון, והנושא נבדק כעת במשרד התקשורת שתחת אחריותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בעבר מתח מבקר המדינה ביקורת על הקשר בין כחלון ושחם, ונגד שחם עלו גם טענות לניגוד עניינים.

שחם שימש בעבר חבר מליאת רשות השידור, ועד ל-2014 כיהן כחבר מועצת הרשות השנייה ויו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות. המינוי לרשות השנייה בוצע אז על ידי כחלון. השניים מיודדים ושיתפו פעולה בתחום המקומי בעיר חיפה. שחם אמור להתמנות כחבר המועצה מטעמו של שר התקשורת.

יעקב שחם, יו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות השנייהצילום: תומר אפלבאום

בדו"ח מבקר המדינה מ-2011 נמתחה ביקורת על העובדה שלא נחשף כי שחם וכחלון היו רשומים יחד כדירקטורים בחברה שהיתה בתהליכי רישום, אך לא פעילה מ-2000. המבקר גם מתח ביקורת על כך ששחם מונה ליו"ר ועדת הטלוויזיה בישיבה הראשונה של המועצה החדשה, וזאת ללא כל דיון מקדים וללא גיבוש הנושאים העקרוניים שעומדים בפני הרשות. "עלול להתעורר חשש בדבר המניעים להקדמת מינויו של יו"ר הוועדה", כתב המבקר.

במשך כל כהונתו עלו טענות לניגוד עניינים נגד שחם. שחם הוא מנהל ועורך של מקומון פופולרי בחיפה שאותו הקים, ובהמשך מכר אותו לקבוצת "ידיעות אחרונות", שהיא בעלת אינטרסים רחבים בשוק התקשורת. שחם המשיך לפעול בתחום הרגולציה והפרסום בטלוויזיה, באישור הרשות השנייה, אך מנע את עצמו מלדון במינויו של יוסי ורשבסקי למנכ"ל ערוץ 10 - משום שהוא ידיד קרוב שלו.

שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, לא המשיך את כהונתו של שחם לקדנציה נוספת והסביר זאת בעיקר מנסיבות אישיות של שחם.

בעוד בנוגע לערוצים המסחריים קבעה הרשות השנייה כי אין ניגוד עניינים לשחם בשל עסקיו עם "ידיעות אחרונות", בתחום הטלוויזיה בכבלים ובלוויין הסוגיה עשויה להיות בעייתית יותר. לקבוצת ידיעות אחרונות אינטרסים רחבים בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית: בעל השליטה נוני מוזס אמנם כבר לא מחזיק במניות HOT, אך הוא שותף באתר one שמפעיל גם ערוץ ספורט. בנוסף, בתו של מוזס, הדס, יחד עם בעלה ירון ליכטנשטיין, הם בעלי חברת ADD שמפיקה ומפיצה תכנים מהטלוויזיה הרב ערוצית. מוזס גם מקורב למפיקים כמו חיים סלוצקי שפעילים רבות בתחום.

גורמים בשוק התקשורת שהתעדכנו על הניסיונות למנות את שחם אמרו כי "זהו מינוי בעייתי מאוד ונראה פוליטי. מדוע שר האוצר מתערב במינוי הזה? מדוע הוא מנסה שוב למנות את חברו לתפקיד אחרי שספג ביקורת ממבקר המדינה? הקשרים של שחם לקבוצת ידיעות, שהיא בעלת אינטרסים רבים בשוק הזה, הם בעייתיים מאוד".

שחם אמר: "מספר גופים ציבוריים הציעו לי להצטרף למועצות המנהלים שלהם. אתה הרי מכיר אותי שנים. האם יש מועצת מנהלים בתחום התקשורת שהצטרפותי אליה לא תתרום לה באופן משמעותי?"

מלשכת שר האוצר נמסר: "הממנה של חברי מועצת הכבלים והלוויין הינו שר התקשורת. שר האוצר מצא לנכון להמליץ לשר התקשורת על מר יעקב שחם למועצת הכבלים הלוויין לאור ניסיונו הרב בעולם התקשורת כחבר מליאת רשות השנייה ויו"ר ועדת טלוויזיה ברשות השנייה".

לא נמסרה תגובה מלשכת נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב