נתניהו מינה את אקוניס כאחראי על רשות השידור - בניגוד להנחיות היועמ"ש

ההוראות אוסרות להעניק לשר ללא תיק תחום פעילות ללא אישור הכנסת, אך אקוניס כבר החל לפזר התחייבויות בנושאי הרשות והערוצים המסחריים ■ בכיר בשוק התקשורת: "כל הכוח נשאר אצל נתניהו, אז מה הטעם לשבת אתו?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, מינה לפני שבועיים את השר אופיר אקוניס כמי שאחראי כביכול על חוק רשות השידור וחוק הרשות השנייה - על אף שהוראות היועץ המשפטי לממשלה אוסרות להעניק לשר ללא תיק תחום פעילות ללא אישור הכנסת. המשמעות היא שבפועל, על פי החוק, לאקוניס אין כל סמכות מיניסטריאליות בתחומים שבהם הוא מעורב כיום.

ב–9 ביוני פורסם כי אקוניס ימונה לשר האחראי על יישום חוק רשות השידור, שמכוחו פועלת הרשות שנמצאת בפירוק; וחוק הרשות השנייה, שמכוחו פועלים גופי השידור המסחריים. אקוניס כבר החל לפזר הצהרות בנושאים אלה, נאם בפני עובדי רשות השידור ונועד עם בכירי זכייניות הטלוויזיה.

אלא שהנחיות היועץ המשפטי לממשלה מ–2001 קובעות כי "לא ניתן להעביר תחומי פעולה לאחריותו של שר ללא תיק...לא יכול שיהיה 'שר בלי תיק' כאשר בפועל הוא ממונה על 'תיק', כלומר תחום פעולה אחד או יותר".

צילום: מוטי מילרוד

בהנחיות היועץ נקבע כי אפשר יהיה להעביר שטחי פעולה ממשרד כזה לאחר. באותו מנגנון הועברה בממשלה הקודמת הסמכות בנושאי רשות השידור לידיו של שר הפנים לשעבר, גלעד ארדן. ואולם "אין אפשרות להעביר שטח פעולה לאחריותו של שר ללא משרד אלא במסגרת הקמת משרד חדש, שעליו יופקד השר שבו מדובר, אשר יהפוך בכך ממילא לשר עם תיק".

עם זאת, לפי היועץ, ראש הממשלה יכול להטיל "תפקידים שונים על שר בלא תיק". כך, היועץ קבע כי ניתן להעביר סמכויות שונות לשר ללא תיק כמי שמבצע את פעילות הממשלה או מתאם בין הכנסת לממשלה, אך לא ניתן להעביר לאחריותו תחום פעולה מסוים. המשמעות היא שאקוניס לא יכול להיות שר בעל סמכויות לתחומי הפעולה של פעילות רשות השידור והרשות השנייה ללא אישור הכנסת.

בניגוד להוראה זו, מכיוונו של אקוניס עצמו הוצגה תמונה כאילו יש בידיו סמכויות בנוגע לתיקים אלה. בתגובה לידיעה בשבוע שעבר שביקרה את פגישותיו עם עובדי רשות השידור, מסר דוברו ל–TheMarker כי "בהתאם לסמכויות שהוענקו לשר אקוניס, ובכללם האחריות על הרשות השנייה ורשות השידור, החליט השר לשמוע ולהקשיב לעובדים בטרם תתקבלנה החלטות".

גם בראיונות הרבים שהתקיימו עם אקוניס בתקשורת הוא הוצג שוב ושוב כשר שקיבל לידיו את תיק רשות השידור והרשות השנייה, אך לא טרח לתקן את המראיינים בנושא. כך, למשל, בתוכנית "תיק תקשורת" בשבוע האחרון אמר בפתיח התוכנית המנחה חיים זיסוביץ': "בימים האחרונים קיבל לידיו השר אקוניס את תיק רשות השידור והרשות השנייה. הוא שר בלי משרה, אבל עם שני תיקים ומשימות נכבדות להשלים...". אקוניס עצמו הגיב ב"תודה רבה", ולא תיקן את המנחה על הקביעה השגויה.

גורמים במשרדי הממשלה בתחום התקשורת אמרו כי "לאף אחד לא ברור מה בדיוק התפקיד של אקוניס בפגישות לגבי רשות השידור. הוא מגיע רק על תקן של יועץ". פקיד משפטי בכיר אישר גם כי "אין לו סמכויות לקבל החלטות". גורם בשוק התקשורת אמר: "אנחנו לא רואים טעם לשבת עם אקוניס בשעה שאין לו סמכויות. כל הכוח נשאר אצל נתניהו, אז מה הטעם לשבת עם אקוניס?"

TheMarker פנה לדוברות לשכת ראש הממשלה בשאלה מדוע מונה אקוניס כשר האחראי רשות השידור והרשות השנייה בעוד הדבר נוגד את הוראות היועץ המשפטי לממשלה. בתגובה העבירו בלשכה את ההודעה המקורית של נתניהו לגביו של אקוניס מ–9 ביוני. באותה הודעה לתקשורת לא דובר כלל על העברת סמכויות, אלא רק בהצהרה שלפיה נתניהו ביקש מאקוניס "לבחון את האפשרויות" לגבי רשות השידור ופיצול ערוץ 2 - ללא סמכויות כלשהן.

מטעמו של אקוניס ביקשו שלא להוסיף על תגובת לשכת רה"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית